materiały prasowe

50 najlepszych raperów i raperek wszech czasów według „Billboard” i „Vibe”


09 lutego 2023

Obserwuj nas na instagramie:

W tym roku obchodzimy hip-hopowy jubileusz – gatunek świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji „Billboard” we współpracy z portalem „Vibe” wyłonił 50. najwybitniejszych raperów i raperek. Choć na liście dominują starzy wyjadacze, nie brakuje nowych graczy.

50 najlepszych raperów i raperek na 50-lecie hip-hopu

„Na początku 2023 roku „Billboard” razem z „Vibe” prezentują listę 50 najlepszych raperów wszech czasów z okazji tegorocznej złotej rocznicy hip-hopu” – czytamy w artykule. Portal nawiązuje do pamiętnej daty 11 sierpnia 1973 roku, kiedy DJ Kool Herc rozkręcił legendarną imprezę na Bronksie. Zaprezentował na niej breaki, czyli przerwy instrumentalne między kolejnymi fragmentami utworów, a jego przyjaciel rozgrzewał uczestników wydarzenia do zabawy, energicznie mówiąc do mikrofonu. Tak narodził się hip-hop. Przez pół wieku zmieniło się wszystko. Gatunek przeszedł drogę od muzycznego undergroundu do komercyjnej sensacji, bez której nie wyobrażamy sobie dziś muzyki.

Niełatwo jest podsumować 50 lat sceny przy takiej obfitości raperów i raperek, jednak „Billboard” i „Vibe” się na to zdecydowali. Czy mieli jakiś schemat, którym posługiwali się przy ocenie? Dziennikarze brali pod uwagę przede wszystkim: dorobek i osiągnięcia (single/albumy na listach przebojów, status złota/platyny), wpływ kulturowy oraz w jaki sposób twórczość wpływała na rozwój gatunku, długość aktywności artystycznej, jakość tekstów i technika wokalna muzyków. Ograniczyli się głównie do raperów i raperek z Ameryki Północnej i nie włączali w zestawienie reggaetonu oraz dancehallu.

Eminem i Snoop Dogg zakończyli beef za sprawą Dr. Dre
Snoop Dogg i Eminem w teledysku do „From the D 2 the LBC”

Każdy z artystów zaprezentowany jest w topce z uzasadnieniem. Tak więc czytamy, że „Poeta, aktor, aktywista i raper Tupac Amaru Shakur był największym erudytą lat 90.”, „Sprośne, złośliwe rymy Lil Kim wywróciły hip-hop do góry nogami”, Eminem jest „superzłoczyńcą” rapu dzięki swoim ciętym teksteom, a single Snoop Doga są „jednymi z najbardziej chwytliwych” w historii hip-hopu. Pełne rozwinięcie wszystkich wykonawców znajdziecie tutaj. Zobaczcie, kim są najlepsi raperzy.

Lista 50 Greatest Rappers of All Time:


50. Rick Ross
49. Run of Run-DMC
48. Melle Mel
47. MC Lyte
46. Jadakiss
45. Ice-T
44. Queen Latifah
43. Bun B
42. Redman
41. E-40
40. Dr. Dre
39. Ludacris
38. Gucci Mane
37. Common
36. Yasiin Bey/Mos Def
35. Future
34. Chuck D of Public Enemy
33. Busta Rhymes
32. T.I.
31. Lil Kim
30. Lauryn Hill
29. Pusha T
28. Black Thought
27. Q-Tip
26. Big Pun
25. Method Man
24. KRS-One
23. Kurtis Blow
22. Ghostface Killah
21. DMX
20. Big Daddy Kane
19. Missy Elliott
18. Ice Cube
17. 50 Cent
16. Scarface
15. J. Cole
14. LL Cool J
13. Rakim
12. André 3000
11. Kanye West
10. Nicki Minaj
9. Snoop Dogg
8. Drake
7. Lil Wayne
6. The Notorious B.I.G.
5. Eminem
4. 2Pac
3. Nas
2. Kendrick Lamar
1. Jay-Z

W tym roku obchodzimy hip-hopowy jubileusz – gatunek świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji „Billboard” we współpracy z portalem „Vibe” wyłonił 50. najwybitniejszych raperów i raperek. Choć na liście dominują starzy wyjadacze, nie brakuje nowych graczy. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →