Szokujące serialowe śmierci, z którymi wciąż nie możemy się pogodzić
Obserwuj nas na instagramie:
O tych śmierciach mówi się i będzie się mówiło jeszcze długo. Uwaga, spoilery!
Lista śmierci
W sieci dosłownie wrze po szokującej śmierci jednego z głównych (anty)bohaterów Sukcesji. Jedni fani są zszokowani, snując przeróżne domysły na temat tego, jak wpłynie to na przebieg ostatniego sezonu jednego z najlepszych seriali ostatnich lat (wielki finał pod koniec maja). Inni twierdzą, że wspomniany zgon był w zasadzie kwestią czasu i dobrze, że twórcy Sukcesji zdecydowali się nie trzymać go na końcówkę sezonu. Tak czy siak, o tej śmierci będzie mówiło się jeszcze długo, co skłoniło nas do ułożenia listy siedmiu innych zaskakujących serialowych zgonów, na temat których fani prowadzili dość wyczerpujące dyskusje. Nie trzeba chyba dodawać, że poszczególne opisy zdradzają ważne zwroty akcji?
Zagubieni (2004-2010)
Zgony istotnych dla fabuły Zagubionych postaci zawsze wybijały się w gąszczu podsycanych teoriami spiskowymi dyskusji na temat pobytu rozbitków lotu 815 na dziwnej wyspie. Trudno określić śmierć Boone’a najbardziej szokującą – później regularnie pozbywano się ważniejszych postaci. Była ona jednak najbardziej zaskakująca. Boone był pierwszy. Zdążyliśmy go poznać przez dwadzieścia odcinków pierwszego sezonu. Zrozumieć jego desperacką chęć pomagania innym, która doprowadziła do szeregu tragicznych sytuacji. Zorientować się w jego relacjach z przyrodnią siostrą, której przez lata pomagał finansowo, skrycie się w niej kochając. A tu nagle, gdy zdawało się, że znalazł dla siebie miejsce pośród rozbitków, zginął na skutek wypadku we wraku samolotu. Zmarł, próbując przekazać ukochanej siostrze ostatnią wiadomość, a po jego śmierci widzowie zrozumieli, że dosłownie każda postać Zagubionych może podzielić jego los.
Czytaj też: Powstaje kolejny spin-off „Gry o tron” – „Rycerz Siedmiu Królestw”
Breaking Bad (2008-2013)
Zapewne was zaskoczymy. Zdecydowaliśmy się bowiem wspomnieć nie efektowne i zaskakujące zgony Hanka bądź Gusa, który zdążył jeszcze po wybuchu bomby poprawić sobie krawat, lecz tragiczną śmierć Jane, partnerki Jesse’ego z drugiego sezonu. Od początku oczywiste było, że Walter nie pała do niej sympatią, gdy zaś dziewczyna wciągnęła Jesse’ego w ciężkie narkotyki, zaczął jej szczerze nienawidzić. Nikt jednak nie spodziewał się, że zahukany kiedyś nauczyciel chemii pozwoli jej umrzeć. Nieprzytomna po zażyciu heroiny Jane dusi się na oczach Waltera własnymi wymiocinami, a my wiemy, że facet nie robi nic, by chronić siebie i swe narkotykowe imperium. Śmierć Jane miała ogromny wpływ na resztę serialu, zarówno w kontekście rozwoju postaci (oraz traumy) Jesse’ego, jak i w tym sensie, że widzowie zobaczyli po raz pierwszy tak dosadnie, że Walter z ofiary staje się katem. I że zrobi wszystko, żeby postawić na swoim.
House of Cards (2103-2018)
Zoe była jedną z najciekawszych postaci pierwszego sezonu, dorównując ekranową charyzmą nawet Frankowi Underwoodowi, z którym łączyły ją zawodowe oraz cielesne relacje. Trudno było stwierdzić, czy Zoe faktycznie pragnie być dobrą dziennikarką i w taki czy inny sposób walczyć z polityczną korupcją na najwyższych szczeblach, czy zależy jej jednak wyłącznie na osiągnięciu pozycji w waszyngtońskim środowisku. W miarę kolejnych odcinków widzowie próbowali ją zrozumieć, być może nawet z nią sympatyzować, zwłaszcza że po drugiej stronie Frank i Claire Underwoodowie udowadniali raz za razem, że są antybohaterami. Wchodząc w drugi sezon, byliśmy pewni, że Zoe sporo w nim namiesza, a tu nagle, pod koniec pierwszego odcinka, została brutalnie wepchnięta przez Franka pod pociąg. Nie miała szans przeżyć, stało się jednak oczywiste, że Frank nie cofnie się przed niczym, by zachować władzę.
Biały Lotos (2021-)
Od początku obu sezonów wiemy, że ktoś zginie, ale nie wiemy kto i w jakich okolicznościach. O ile jednak w pierwszym sezonie śmierć Armanda można było przewidzieć, gdyż z każdym odcinkiem coraz bardziej tracił nad sobą kontrolę, tak tragikomiczny zgon Tanyi w drugim był sporą niespodzianką. Zarówno dlatego, że była to bohaterka łącząca obie odsłony fabularnie i tematycznie, jak i ze względu na styl jej uśmiercenia. Po pierwsze, do samego końca nie wiemy, czy Tanya trafiła faktycznie na celownik mafii, czy być może daje o sobie znać jej rosnąca paranoja. Po drugie, gdy już wiemy, że miała zostać zgładzona na jachcie, nie mamy pojęcia, czy jej mąż maczał w tym palce, czy jest to efekt jej paranoi. I po trzecie, Tanya – w być może najbardziej szokującej scenie obu sezonów – zabija napastników, by chwilę później niezgrabnie przetoczyć się przez burtę, uderzyć się kuriozalnie w głowę i wpaść nieprzytomna do wody.
Homeland (2011-2020)
Trudno w gruncie rzeczy stwierdzić, że śmierć Brody’ego, amerykańskiego żołnierza, który na skutek różnych wydarzeń stał się terrorystą, była szokująca, bo mężczyzna powinien był zginąć dużo wcześniej. Twórcy chcieli go uśmiercić w pierwszym sezonie, lecz aktorska intensywność Damiana Lewisa sprawiła, iż włodarze stacji Showtime przekonali ich do zmiany zdania. Czy żałowali? Chyba nie, bo przecież bez Brody’ego nie byłoby ani emocjonujących zwrotów akcji drugiego sezonu, ani międzynarodowych intryg w trzecim. Nie byłoby też romansu Brody’ego i Carrie, który zakończył się ciążą protagonistki. Gdy jednak twórcy uznali, że czas Brody’ego dobiegł końca i pozwolili mu zawisnąć na placu w Teheranie, spora część internetu się oburzyła. Do tego stopnia, że niektórzy grozili, że jeśli nie okaże się, że publiczna egzekucja była ustawiona, przestaną oglądać serial. Była jednak prawdziwa, a serial nadal notował rekordy popularności.
Ozark (2017-2022)
Jeden z najlepszych i zarazem paradoksalnie wciąż zbyt mało znanych seriali ostatniej dekady oferował widzom wiele zwrotów akcji. Mimo to mało kto spodziewał się, że uwielbiana Ruth zginie pod koniec finałowego sezonu. Poznaliśmy ją jako ambitną dziewiętnastolatkę, nie spodziewając się, że przejdzie na naszych oczach przemianę z mało znaczącej dziewczyny w potężną bizneswoman, której udało się odmienić przypisany jej arbitralnie po urodzeniu los. I właśnie dlatego jej śmierć była tak bolesna, bo choć Ruth mordowała z zimną krwią i zamieniła jedną formę przestępstwa na inną, łatwo było z nią sympatyzować. Dostrzec w niej zmuszoną do przedwczesnej dorosłości dziewczynkę, która nauczyła się walki o przetrwanie. Ruth została zastrzelona w odwecie za Javiego, którego zastrzeliła w odwecie za śmierć bliskich sobie osób. Niby pokrętna sprawiedliwość, ale i tak szkoda, że Ruth nie doczekała żywa końca serialu.
Gra o tron (2011-2019)
Pominięcie Gry o tron w takim zestawieniu byłoby niewybaczalne, lecz który zgon przywołać, skoro w trakcie ośmiu sezonów uśmiercono większość głównej obsady? Opisać ścięcie Neda Starka? Tego, który przez większość pierwszej odsłony zdawał się być jednym z protagonistów, by w końcu zostać symboliczną ofiarą złożoną przez twórców (na bazie koncepcji George’a R.R. Martina) na ołtarzu nieprzewidywalności? Może śmierć Jona Snowa z piątego sezonu, o której internet dyskutował miesiącami, by wpaść w ekstazę, gdy Jon wrócił? Wybraliśmy bezpiecznie, gdyż zgadzamy się z większością, że najbardziej szokujące mordy zobaczyliśmy w trakcie tzw. krwawych godów z trzeciego sezonu. Budowana przez większość odcinka atmosfera sielskiego wesela przechodzi drastycznie w rzeź rodu Starków, a widzowie patrzą na to, co dzieje się na ekranie, z niekłamaną zgrozą – i nie potrafiąc odwrócić wzroku od obserwowanego bestialstwa.
O tych śmierciach mówi się i będzie się mówiło jeszcze długo. Uwaga, spoilery! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Lista śmierci W sieci dosłownie wrze po szokującej śmierci jednego z […]
Obserwuj nas na instagramie: