materiały prasowe

Stromae śpiewa o depresji we francuskim wydaniu wiadomości


11 stycznia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Podczas wieczornego wydania wiadomości we francuskiej telewizji TF1, Stromae zaprezentował swój najnowszy, osobisty singiel – L’enfer.

Największe sceny festiwalowe dla Stromae?

Początkowo decyzja organizatorów śląskiego FEST Festivalu, odnośnie ogłoszenia Stromae jako headlinera nadchodzącej edycji, wzbudziła sporo wątpliwości krążących wokół pytania – czy jest to na tyle duże nazwisko, aby dowieźć muzyczne show, które zachwyci publiczność zgromadzoną pod Main Stage? Wygląda jednak na to, że organizatorzy imprezy mieli niezłego nosa, bowiem Stromae może się okazać czarnym koniem tego roku.

Zobacz również: Znamy pierwszego headlinera FEST Festival 2022

FEST Festival 2022 Stromae
Stromae na FEST Festival 2022

To będzie jego rok! Nadchodzą nowości od Stromae

Belgijski artysta po ośmiu latach wydawniczej ciszy powraca bowiem z nowym albumem – Multitude, który jesienią 2020 roku zapowiedział singiel Santé. Utwór ten okazał się być przebojowym pomostem między takimi hitami Stromae, jak Alors on danse czy Papaoutai, a tym co nadchodzi. Kolejna zapowiedź drugiego albumu Belga utrzymana jest bowiem w zgoła odmiennym klimacie.

Zobacz również: Wielki come back Stromae. Jego nowy singiel „Santé” już jest!

Stromae zabiera nas w muzyczną podróż przez własne piekło

L’enfer to z francuskiego “piekło”. Właśnie tym wyrazem Stromae określa 7-letni okres swojego życia, podczas którego walczył z depresją. W pełnym dramaturgii utworze o tym tytule, artysta śpiewa o przytłaczającym uczuciu samotności, choć przecież podobny, obezwładniający smutek czuje tak wielu z nas.

Tak, czasami miałem myśli samobójcze
I nie jestem z tego dumny
Ale czasami wydaje się, że to jedyny sposób, aby je uciszyć
Myśli, które sprawiają, że przechodzę przez piekło

– śpiewa dalej Stromae w utworze L’enfer
Stromae L’enfer
Stromae – “L’enfer”, okładka singla

To poruszające, intymne i zmuszające do refleksji nad kondycją człowieka, muzyczne wyznanie Stromae, wybrzmiewa niczym hymn dzisiejszego pokolenia, dzięki zastosowaniu takich zabiegów muzycznych, jak partie smyczkowe, bułgarskie chóry czy syntezatorowa kulminacja emocji w refrenie. Choć z pozoru L’enfer wydaje się być oszczędnym fortepianowo-wokalnym numerem, to tak naprawdę monumentalny statement muzyczny, będący talizmanem w walce z najmroczniejszym zakamarkami własnej duszy.

Premiera singla odbyła się na żywo w publicznej, francuskiej telewizji TF1, gdzie podczas wieczornego wydania wiadomości, artysta udzielił krótkiego wywiadu, a zapytany o to, czy muzyka pomogła mu uwolnić się od samotności, smutku i innych demonów – po prostu zaśpiewał L’enfer. Zobaczcie!

Stromae – L’enfer, na żywo w telewizji TF1

Stromae – Multitude. Kiedy premiera albumu?

Nadchodzący album StromaeMultitude ujrzy światło dzienne 4 marca 2022 roku. Znajdzie się na nim dwanaście wyprodukowanych przez samego artystę utworów, w tym znane już single Santé oraz L’enfer. Preorder płyty jest już dostępny na oficjalnej stronie Stromae. Nie przegapcie tej premiery!

Stromae – Multitude, tracklista albumu:

 1. Invaincu
 2. Santé
 3. La solassitude
 4. Fils de joie
 5. L’enfer
 6. C’est que du bonheur
 7. Pas vraiment
 8. Riez
 9. Mon amour
 10. Déclaration
 11. Mauvaise journée
 12. Bonne journée
Stromae - Multitude
Stromae – “Multitude”, okładka albumu

Podczas wieczornego wydania wiadomości we francuskiej telewizji TF1, Stromae zaprezentował swój najnowszy, osobisty singiel – L’enfer. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Największe sceny festiwalowe dla Stromae? Początkowo decyzja organizatorów […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →