fot. A24

Reżyser filmu „Wieloryb” odpowiada na zarzuty dotyczące fatfobii


13 grudnia 2022

Podziel się newsem:

Reżyser filmu Wieloryb, Darren Aronofsky, ustosunkował się do zarzutów dotyczących pominięcia otyłych aktorów przy castingu oraz wykorzystywania niepotrzebnych kostiumów i makijażu.

Wieloryb atakowany

Darren Aronofsky odpowiedział na zarzuty dotyczące fatfobii w filmie Wieloryb. Wcielający się w głównego bohatera produkcji Brendan Fraser na potrzeby historii przywdziewał specjalny kostium, który umożliwiał mu granie otyłego mężczyzny. Aktor był również odpowiednio charakteryzowany, a cały proces nakładania makijażu nierzadko trwał kilka godzin. Filmowi Wieloryb oberwało się między innymi za dehumanizację otyłych osób, które były pomijane przy castingu oraz lekceważenia faktu, że na co dzień nie mogą po prostu „zdjąć” swoich dodatkowych kilogramów. Jedna z głośniejszych,krytycznych wypowiedzi należy do aktora Daniela Franzese’a, najbardziej znanego z roli Damiena w filmie Wredne dziewczyny.

Uwielbiam Brendana Frasera. Jest wspaniałym aktorem, ale zastanawiam się, dlaczego właściwie go zatrudniono? Po co zakładać kostium, żeby zagrać ważącego dwieście kilo, queerowego mężczyznę? Kto wie więcej o byciu otyłym, queerowym facetem, jeśli nie otyli, queerowi faceci?

– mówił aktor.

Darren Aronofsky odniósł się do krytycznych wypowiedzi dotyczących otyłości głównego bohatera filmu Wieloryb:

Aktorzy stosują makijaż od początku istnienia tego zawodu. To jedno z ich narzędzi. Przy okazji tego filmu, osiągnęliśmy najwyższy poziom realistycznej charakteryzacji, jaki się tylko dało. Nikt inny wcześniej tego nie zrobił. Kiedy obsadziliśmy Brendana, od razu zadzwoniłem do mojego charakteryzatora i spytałem, czy da się zrobić coś tak prawdziwego. Jeśli wyglądałoby to, jak jakiś nieśmieszny żart, to byśmy tego nie zrobili.

Ludzie z otyłością są zwykle opisywani w scenariuszach jako filmowi złoczyńcy lub cel puenty jakiegoś żartu. Chcieliśmy stworzyć postać z krwi i kości, która ma zarówno zalety, jak i wady. Główny bohater filmu jest samolubny, ale również pełen miłości. Szuka przebaczenia. Kontrowersje są według mnie bez sensu i nieuzasadnione. Brendan Fraser jest odpowiednim aktorem do tej roli, a sam film jest pewnym treningiem empatii

– mówił Aronofsky w wywiadzie dla Yahoo.

Powrót Brendana Frasera

Wieloryb jest wielkim powrotem Brendana Frasera na salony. W ostatnich latach występował co prawda w paru serialach, jednak nie były to zbyt popularne produkcje. Film przedstawia historię Charliego – nauczyciela angielskiego, który od lat żyje w odosobnieniu ze względu na swoją otyłość. Mężczyzna jest praktycznie sam, a jego stan zdrowia stale się pogarsza. Charlie postanawia naprawić relację ze swoją córką, która porzucił, gdy ta miała osiem lat. W filmie występują również Sadie Sink, Ty Simpkins i Hong Chau. Wieloryb trafi do polskich kin 17 lutego 2023 roku.

Wieloryb – zwiastun

Reżyser filmu Wieloryb, Darren Aronofsky, ustosunkował się do zarzutów dotyczących pominięcia otyłych aktorów przy castingu oraz wykorzystywania niepotrzebnych kostiumów i makijażu. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio ją […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →