Psychika grafika: Ola Niepsuj


13 stycznia 2017

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Siódmą osobą, a zarazem – wreszcie! – pierwszą kobietą, którą poprosiliśmy o wzięcie udziału w naszej ankiecie, jest ilustratorka i graficzka Ola Niepsuj.

Za grafika z reguły mówią jego projekty – zgoda, ale my chcemy wam pokazywać tych grafików, których szanujemy i których prace rzeczywiście mówią same za siebie, lecz od których warto jeszcze wyciągnąć parę słów. O projektach swoich i nie swoich. O rzeczach ważnych i tych nieco mniej. Zwięźle, ale wyczerpująco. Witajcie w cyklu Psychika grafika.

Ola jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ale studiowała również w Portugalii (Escola Superior de Artes e Design de Matosinhos oraz Faculdade de Belas Artes da Universidade do Porto). Mieszka i pracuje w Warszawie. Projektuje plakaty, identyfikacje wizualne oraz infografiki. Rysowała dla takich marek jak Nike, Converse, HBO, Braun czy Apple Polska. Trzykrotnie wyróżniana w prestiżowym roczniku American Illustration oraz nagrodzona srebrnym medalem Society of Illustrators NYC. Jej twórczość była pokazywana na wielu wystawach w Polsce i zagranicą.

Psychika grafika: Ola Niepsuj

Projektuję, bo…

…lubię rozwiązywać problemy i chcę zmienić świat na lepsze. Mam misję estetycznej naprawy rzeczywistości. Rzemiosło okołoprojektowe sprawia mi ogromną przyjemność. No, i mam pretekst do gromadzenia starych książek i magazynów!

Najlepiej się czuję, projektując…

…nietypowe zlecenia. Lubię nowe wyzwania i nowych klientów. Wielką przyjemnością jest dla mnie projektowanie przedmiotów czasoprzestrzennych – pudełek, opakowań płyt czy niestandardowych publikacji.

Moja najlepsza realizacja do tej pory to…

…seria ilustracji dla dorosłych do powieści kryminalnej Charlesa Willeforda „Miami Blues” (na pokładzie z Honzą Zamojskim). To zupełny zwrot akcji w moim portfolio – redukcja formy do meritum, logotypowe myślenie o ilustracji – z którego czerpię inspiracje do dziś. Rzadko podobają mi się moje starsze projekty, ale ten jest wyjątkiem.

Najważniejsze w projektowaniu jest dla mnie…

…zrozumienie klienta i odbiorcy. Tworzenie projektów, które podnoszą poziom kultury wizualnej w Polsce.

Grafik, którego twórczość najbardziej na mnie wpłynęła, to…

…Paul Rand, Herbert Leupin, Jan Młodożeniec.

Ostatni projekt, który zrobił na mnie największe wrażenie, to…

…projekt „Rising Chair” Roberta van Embricqsa. Niesamowicie graficzny fotel, który powstaje z jednego, płaskiego, drewnianego elementu.

Projektując, słucham…

…swojej intuicji.

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku: