materiały promocyjne serialu „1670”

Polska szlachta bez cenzury. Nadchodzi nowy serial Netfliksa1670


05 października 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Do sieci trafił teaser serialu 1670, który komediowo portretuje polską szlachtę w XVI wieku. Zapowiada się rewelacyjna satyra.

Mit polskiego szlachcica

Elitarna szlachta przez lata stanowiła w polskiej pamięci historycznej definicję luksusu. Oryginalnie to jeden z najwyższych stanów społecznych, który cieszył się ogromem przywilejów. Szlachcic miał majątek ziemski, mógł często uciekać przed karami sądowymi, nie ciążył na nim ogrom podatków. Na papierze był wzorem cnót. Szlachetny to przecież taki, który postępuje dobrze, uczciwie, wspaniałomyślnie, wyróżniając się wysoką jakością pracy, mając u podstaw pozostałości zasad rycerskich, tkwiących w korzeniach szlachty. Ale w rzeczywistości…

kadr z filmu „Potop”

Polska kultura wielokrotnie miała okazję rozprawić się z tym mitem. Sam Henryk Sienkiewicz zrobił to w kultowym Potopie, czy Ogniem i mieczem dwojako. Z jednej strony wskazał przykłady rycerskich, honorowych zachowań szlachciców, którzy kierują się wartościami chrześcijańskimi, patriotycznymi. Druga wersja szlachcica to zaś awanturnik, regularnie odurzający się alkoholem i zapychający jedzeniem, mający na uwadze jedynie swoje dobro oraz przyziemne przyjemności. Zbudowało to wiele humorystycznych wątków w książce, a także w filmie Jerzego Hoffmana. Odłóżmy jednak na bok stare książki, bo nadchodzi zupełnie nowa produkcja – serial produkcji Netfliksa, 1670.

1670 – o czym opowie serial?

Serial 1670 skupia się wokół Jana, głowy szlacheckiej rodziny i właściciel dużej części wsi Adamczycha. Ma wielkie ego i marzenia o tym, by stać się polską legendą. Jak zapowiada Netflix: „Jego życie to pasmo sukcesów. Wszystko, co ma, odziedziczył sam, a całą resztę osiągnął ciężką pracą własnych chłopów. Ambitne plany zakłóca niełatwa codzienność właściciela ziemskiego: na sejmiku znów trzeba zawetować pomysł podniesienia podatków, zdemotywowani chłopi, córka sprzeciwia się wydaniu za syna magnata, a w dodatku Rzeczpospolita szlachecka złośliwie akurat teraz chyli się ku upadkowi…”.

W zwiastunie widzimy zabawne nawiązania do ciężkiej pracy chłopów, pracujących dla szlachcica. „Jesteś swój chłop!” – mówi Jan, szybko poprawiając: „Tak się tylko mówi. Oczywiście to mój chłop”.

kadr z teasera serialu „1670”

I jak na razie, nie wiemy wiele więcej, choć możemy spodziewać się metafory również do współczesnych postaw Polaków. Imponuje również obsada. Satyrycznie do szlachty podejdą: Bartłomiej Topa jako główny bohater Jan, Katarzyna Herman jako jego żona Zofia, Martyna Byczkowska jako córka Aniela, Michał Balicki jako syn Stanisław oraz Michał Sikowski jako syn Jakub.

Reżyserem serialu są Maciej Buchwald oraz Kordian Kądziela. Pomysłodawcą i scenarzystą serialu jest Jakub Rużyłło, którego znamy z Kryptonimu Polska i polskiej wersji The Office. 1670 wyprodukowało Akson Studio.

Choć nie ma tego w oficjalnej zapowiedzi, my przewidujemy również występ innych popularnych twórców internetowych. To Michał Marszał i Jakobe Mansztaj, znany z Make Life Harder. Pół roku temu na Instagramie pojawiło się ich wspólne zdjęcie w strojach szlacheckich, które bardzo przypominają te z zapowiedzi serialu. Pozostaje nam czekać na więcej informacji.

Do sieci trafił teaser serialu 1670, który komediowo portretuje polską szlachtę w XVI wieku. Zapowiada się rewelacyjna satyra. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na którą warto czekać Mit polskiego szlachcica Elitarna szlachta przez lata […]

Obserwuj nas na instagramie:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →