Ciemniejsza strona Greya (2017)

Pięćdziesiąt twarzy Greya” – zapowiedziano premierę ostatniej części spin-offu


10 marca 2021

Podziel się newsem:

Kiedyś harlequiny, dziś erotyki o wątpliwej reputacji. Jednak: czytane, ekranizowane i wywierające emocję, wśród fanów, jak i ich przeciwników. W czerwcu ukaże się ostatnia część cyklu Pięćdziesiąt twarzy Greya, czyli książek, które de facto spopularyzowały ten gatunek i wprowadziły go na salony. Serię zamknie powieść widziana oczyma Christiana.

Pięćdziesiąt twarzy Greya – książka-matka

Po gigantycznym sukcesie powieści oraz ekranizacji filmu, należało spodziewać się nadejścia tzw. copycatów. I oczywiście przybyli, zalewając wydawnictwa i księgarnie, szczególnie te mainstremowe. Empik dużą uwagę przyłożył do promocji kontrowersyjnego 365 dni – bo oczywistością było, że ta pozycja się sprzeda. Działo się to wszystko na przestrzeni kilku lat, a boom na tego typu literaturę kobiecą, cóż… Nadal ma się całkiem nieźle.

Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana ostatnia część już w czerwcu
Pięćdziesiąt twarzy Greya (2015)

Jeżeli chodzi o Pięćdziesiąt twarzy Greya, ostatnia część trylogii w kinach ukazała się w 2018 roku, ale film nie wydusił z powieści jej potencjału do końca. Autorka książki, E.L. James przepisała już dwa tomy na nowo, a wkrótce ukaże się trzeci, finałowy. A w nim – historia opowiedziana oczami Christiana.

The Weeknd – Earned It (from Fifty Shades Of Grey)

Pięćdziesiąt twarzy Greya – literackie guilty pleasure?

O takiej literaturze zdania zawsze będą różne. Arcydziełem nikt tego nie nazwie, lecz znajdą się osoby, które czytają podobne pozycje z wypiekami na twarzy. Kwestię szkodliwości – już nie tylko Pięćdziesięciu twarzy Greya, lecz gatunku ogólnie – póki co wolałabym odpuścić. Romantyzowanie niechcianych kontaktów seksualnych jest obrzydliwe, a i tak są tacy, którzy będą bronić tego sposobu ujmowania fikcji. I kobiety, i mężczyźni.

Zastanawiam się, czy faktycznie wraz z wydaniem ostatniej części spin-offu, czyli Freed: Fifty Shades Freed as Told by Christian, to źródełko Pięćdziesięciu twarzy Greya wyschnie. Bo szczerze… nie wydaje mi się. Tymczasem, amerykańska premiera książki zapowiedziana została na 1 czerwca 2021 roku.

Kiedyś harlequiny, dziś erotyki o wątpliwej reputacji. Jednak: czytane, ekranizowane i wywierające emocję, wśród fanów, jak i ich przeciwników. W czerwcu ukaże się ostatnia część cyklu Pięćdziesiąt twarzy Greya, czyli książek, które de facto spopularyzowały ten gatunek i wprowadziły go na salony. Serię zamknie powieść widziana oczyma Christiana. Pięćdziesiąt twarzy Greya – książka-matka Po gigantycznym […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.