kadr z klipu "Ruff & Rugged"

ONYX wydał album, którego brzmieniem zajął się Stasevich – producent pochodzący z Ukrainy


17 marca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

“Onyx Is Back!” – ten fragment refrenu jednego z singli zespołu, a obecnie już duetu, ONYX kojarzą doskonale wszyscy fani rapu. Tak samo jak charakterystyczny, rozkrzyczany i brudny styl, który stał się muzyczną wizytówką raperów z nowojorskiego Queens. I właśnie ten mocny i szorstki klimat, zapoczątkowany na początku lat dziewięćdziesiątych albumem Bacdafucup, Sticky Fingaz i Fredro Starr zamierzają przypomnieć swoim najnowszym wydawnictwem. Raperom słyszalnie pomógł w tym z kolei pochodzący z Ukrainy Stasevich.

Sticky Fingaz i Fredro Starr ponownie zabierają nas do roku 1993

Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Rap i pozostałe elementy hip-hopu rozkwitają, a najlepsze w tym gatunku właśnie się wydarza lub dopiero nadchodzi. Przy Jamaica Avenue w dzielnicy Queens mieści się natomiast Nu Tribe Barber Shop. W nim pracuje dwójka kuzynów, a zarazem raperów i dilerów, czyli nikt inny jak Fredro Starr i Sticky Fingaz. Ubrani w timberlandy i hoodie łysi fryzjerzy pracowali w tym miejscu do roku 1992. Dokładnie do dnia, w którym z radia, podczas obcinania kolejnych klientów, a znajdowali się wśród nich zarówno uznani już raperzy, jak i nowojorscy gangsterzy, usłyszeli swój pierwszy singiel, jakim był numer Throw Ya Gunz. Jego autorzy rzucili zatem na dobre nożyczki i golarki, mocno chwycili za mikrofony, z którymi nie rozstają się do teraz, a następnie z impetem wbili się na rapową scenę. Zyskując przy tym miliony słuchaczy na całym świecie.

ONYX – Throw Ya Gunz

I właśnie to hardkorowe brzmienie, stające się muzyczną wizytówką ONYX, duet postanowił przypomnieć słuchaczom po niespełna trzydziestu latach od wydania debiutanckiego albumu. Stąd też taki, a nie inny tytuł najnowszej płyty Sticky’ego i Fredro, czyli po prostu 1993. Nawiązujący, rzecz jasna, do roku ukazania się Bucdafucup. Najbardziej lubianego i znanego albumu spod szyldu ONYX. To właśnie z tej płyty pochodzą przez wszystkich doskonale kojarzone takie uliczne hity, jak Slam czy Onyx Is Here. Materiał ten, walący po głowie mocnymi bębnami i jeszcze ostrzejszymi wersami, z miejsca zafascynował słuchaczy. Nic zatem dziwnego, że ten specyficzny klimat Fredro Starr i Sticky Fingaz postanowili przypomnieć słuchaczom swoim najnowszym projektem.

ONYX – BO! BO! BO! 

W powrocie do klimatu Bucdafucup pomógł producent z Ukrainy

Ukraina, z powodów niestety dramatycznych, jest obecnie krajem, na którym skupia się obecnie uwaga całego świata. W aspekcie artykułu o nowym albumie ONYX Ukraina jest o tyle istotna, że właśnie z tego, tak bestialsko zaatakowanego państwa, pochodzi producent, któremu duet z Nowego Jorku powierzył brzmienie swojej nowej płyty. Stasevich, bo tak brzmi ksywa tego beatmakera, odpowiedzialny jest za wszystkie podkłady muzyczne na albumie 1993. I trzeba przyznać, że znany również pod ksywą Stanislav Vinilov z zadania, jakie postawili przed nim Sticky Fingaz i Fredro Starr, wywiązał się kompleksowo. Warstwa muzyczna 1993 jest wystarczająco mroczna, bębny łomocą z odpowiednią siłą, a stopy mają porządny impet. Reszta pozostała już w rękach duetu ONYX. Ten z kolei przyznał, że po usłyszeniu produkcji Stasevich nagranie całej płyty zajęło im zaledwie dwadzieścia cztery godziny. A zakończyło się podczas jednej tylko sesji studyjnej.

ONYX – Ruff & Rugged 

Nowy album ONYX jest już szeroko dostępny

Swoją premierę nowy album ONYX zaliczył przed dwoma tygodniami. Wyprodukowana przez pochodzącego z Ukrainy Stasevicha początkowo dostępna była jedynie w wersji fizycznej. Od jakiegoś już czasu dziesiąty studyjny album ONYX można przesłuchać również w wersji cyfrowej za pośrednictwem serwisów streamingowych. Na płytę złożyło się trzynaście utworów, które z pewnością przypadną do gustu fanom Sticky’ego i Fredro. Wśród nowych słuchaczy być może znajdą się tacy, których klimat brudnego Nowego Jorku z początku lat dziewięćdziesiątych urzeknie równie mocno. Z pewnością 1993 staje w silnej opozycji do wszechobecnego, coraz bardziej miałkiego i zahaczającego o pop, współczesnego rapowego brzmienia.

ONYX-1993-okładka-albumu
ONYX -1993 – okładka albumu

ONYX – 1993 – tracklista

 1. Ruff & Rugged (Intro)
 2. Fight Da Power
 3. Heads Up
 4. Just Slam
 5. Skeemin Inda Hood
 6. Bo! Bo! Bo!
 7. Run
 8. Ruff & Rugged
 9. United We Slam
 10. Wild Child
 11. RuffNeck
 12. MF Hip Hop
 13. Open Up

Nawiązujący do klasycznego debiutu album “1993”, napędzany singlami “BO! BO! BO!” oraz “Ruff & Rugged”, jest już szeroko dostępny.

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →