Mateusz Damięcki i Krzysztof Zalewski w serialu „Prosta sprawa”

Nowe seriale, którymi warto zainteresować się w maju


04 maja 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Ulubieni aktorzy, polskie produkcje, serial z Korei Południowej i potencjalny następca Sukcesji. Majowa ramówka w streamingu zapowiada się interesująco!

Kolejne seriale do obejrzenia na liście!

Jeżeli jesteście z siebie zadowoleni, że udało wam się w trakcie majówki nadrobić kilka zaległych seriali, mamy dla was niestety złą wiadomość – przez najbliższe tygodnie wasze listy tytułów do obejrzenia powiększą się o co najmniej kilka pozycji. Wybraliśmy siedem nowych seriali, które zapowiadają się obiecująco.

Bennedict
Benedict Cumberbatch w serialu „Eric”

Czytaj też: 7 filmów, które warto obejrzeć w kinach w maju

Mroczna materia

twórca: Blake Crouch

gdzie: Apple TV+

Fani hard science fiction mają powody do radości, gdyż ledwie półtora miesiąca po premierze Problemu trzech ciał dostaną kolejny zapowiadający się ciekawie serial. Tym razem w rolach głównych Joel Edgerton, Jennifer Connelly, fizyka kwantowa oraz wieloświat jako teoretyczna koncepcja urzeczywistniona przy pomocy nowoczesnej nauki. Główny bohater, profesor fizyki, zostaje nagle porwany i uwięziony w świecie, który przypomina znaną mu rzeczywistość, ale jednocześnie różni się od niej. Okazuje się, że został uprowadzony przez alternatywną wersję samego siebie, która odkryła metodę poruszania się między światami. Nasz bohater egzystuje zatem w świecie, w którym nigdy nie miał żony i dziecka, a jego oprawca, wyglądający jak on, zajął jego miejsce. Crouch, znany amerykański pisarz, nie miał szczęścia do ekranizacji swoich powieści (Miasteczko Wayward Pines), więc tym razem sam przeniósł własne dzieło na ekran.

Facet z zasadami

twórca: David E. Kelley

gdzie: Netflix

Kiedy pod koniec maja 2023 roku premierę miał ostatni odcinek ostatniego sezonu błyskotliwej Sukcesji, oczywiste było, że producenci seriali będą przez najbliższe lata szukać sposobu, żeby choć częściowo dorównać tej wyjątkowej produkcji. Facet z zasadami wydaje się być jednym z tytułów, które będą przypominać Sukcesję, próbując jednocześnie wytyczać własną ścieżkę. Głównym bohaterem (czy antybohaterem?) jest rządzący rynkiem nieruchomości w Atlancie biznesmen (Jeff Daniels), który staje niespodziewanie na krawędzi bankructwa. Walcząc ostro o powrót na szczyt, dowiaduje się, kto był rzeczywiście jego przyjacielem, a kto tylko udawał. A w tle wielki biznes, wielka polityka i małe dramaty przyzwyczajonych do wystawnego trybu życia ludzi, którzy muszą nauczyć się funkcjonować w nowej dla nich rzeczywistości. Za serial odpowiada legendarny producent David E. Kelley (od Ally McBeal po Wielkie kłamstewka).

Prosta sprawa

twórca: Cyprian T. Olencki

gdzie: Canal+ online

Nowe polskie seriale nie mają z tak intensywnej promocji jak niektóre przeboje Netflixa, Prime Video, Disneya bądź Apple TV+, nie oznacza to jednak, że nie potrafimy tworzyć ciekawych i wielowymiarowych odcinkowych historii. Prosta sprawa, ekranizacja uznanej pandemicznej powieści Wojciecha Chmielarza, wydaje się mieć wszelkie predyspozycje, żeby zyskać miano czarnego konia obecnego sezonu serialowego. Głównym bohaterem jest bezimienny twardziel (Mateusz Damięcki), który przyjeżdża do Jeleniej Góry, żeby spłacić dawny przyjacielski dług, a tam musi stawić czoło lokalnej mafii, na której czele stoi hardy gangster (Piotr Adamczyk). Cyprian T. Olencki i Mateusz Damięcki pokazali już w Furiozie, że potrafią realizować ciekawe dramaty sensacyjne, Piotr Adamczyk ma potencjał na mocarny czarny charakter, a Canal+ ma na koncie szereg bardzo dobrych seriali (Kruk, Belfer czy Klangor). Liczymy, że będzie dobrze.

Zdrada

twórca: Makary Janowski

gdzie: Polsat Box Go

Postanowiliśmy umieścić w zestawieniu jeszcze jeden nowy polski serial, bo mimo banalnego fabularnego punktu wyjścia – pewna fotografka (Anna Karczmarczyk) czuje się zaniedbywana przez męża, ambitnego prokuratora (Dawid Ogrodnik), więc wdaje się pewnego razu w romans z dopiero co poznanym adwokatem (Paweł Małaszyński) – projekt zdaje się mieć potencjał na ciekawy dreszczowiec. Zakochani nie wiedzą bowiem, że ich bliscy stoją po różnych stronach ideologiczno-prawnej barykady, zaś łącząca ich namiętność oraz nadzieja na lepsze jutro u boku podobnie czującej osoby stanie się katalizatorem wydarzeń, które mogą zrujnować życie wielu winnym i niewinnym ludziom. Polsat Box Go nie jest wprawdzie kojarzony w kraju z serialami premium, ale mamy nadzieję, że Zdrada – oparta na popularnym holenderskim serialu Overspel – zmieni to postrzeganie. Większa konkurencja na rynku to dobra informacja dla widzów.

Eric

twórca: Abi Morgan

gdzie: Netflix

Niewiele tak naprawdę nadal wiadomo o pełnoprawnym powrocie Benedicta Cumberbatcha do serialowego uniwersum. Eric nie został oparty na istniejących materiałach czy powieściach, lecz jest oryginalnym pomysłem słynnej brytyjskiej producentki filmowej Abi Morgan (Wstyd, Żelazna Dama). Pewne jest, że akcja będzie rozgrywała się w latach 80. w Nowym Jorku, zaś głównym bohaterem będzie coraz bardziej zdesperowany po zaginięciu synka lalkarz i twórca programów telewizyjnych dla młodych widzów. Facet pogrąża się zarówno w używkach, jak i własnej wyobraźni, a w pewnym momencie uznaje, że w odzyskaniu dziecka pomoże mu sporządzona na bazie rysunków synka lalka potwora o imieniu Eric. Z takiej podstawy można zrobić w zasadzie wszystko, i poruszający dramat psychologiczny, i kiczowatą opowiastkę dla dużych dzieci. Wierzymy jednak, że Morgan i Cumberbatch nie traciliby czasu na błahostkę.

The 8 Show

twórca: Han Jae-rim

gdzie: Netflix

Nie od dzisiaj wiadomo, że Netflix ma nosa do południowokoreańskich seriali (nie tylko Squid Game, ale również niedawny Parasyte: The Grey), nic więc dziwnego, że streamingowy gigant co rusz dorzuca do swego katalogu nowe tytuły południowokoreańskich twórców. Bohaterami The 8 Show jest ósemka uczestników dość kuriozalnego reality show, którzy zostają zamknięci w dziwnym architektonicznie budynku, w którym czas zdaje się płynąć inaczej. Co mają robić? Przetrwać. Cóż to jednak dokładnie oznacza w miejscu, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno? Zwiastun serialu sugeruje mocno odjechany miks obrazowej przemocy oraz różnych popkulturowych i filmowych zapożyczeń podlany sosem smoliście czarnego humoru typowego dla południowokoreańskich produkcji. Zapowiada się zatem wybornie. Miejmy nadzieję, że The 8 Show nie jest tylko zapełniaczem czasu w oczekiwaniu na drugi sezon Squid Game.

Bodkin

twórca: Jez Scharf

gdzie: Netflix

Kończymy zestawienie kolejnym nowym kreatywnym serialem Netflixa. Bodkin to opowieść o grupie zafascynowanych prawdziwymi zbrodniami podcasterów, którzy z różnych powodów prowadzą śledztwo w pozornie sielskim irlandzkim miasteczku. Gdy odkrywają rozmaite mniej  lub bardziej szokujące informacje, zaczynają także kwestionować otaczającą ich rzeczywistość, zastanawiając się, co jest prawdą, a co fikcją, która jest na tyle atrakcyjna, że chcą w nią wierzyć bardziej niż w prawdę. Bodkin ma być nie tylko zabarwionym czarnym humorem kryminałem o podcasterach, ale także swoistą meta-opowieścią o tym, jak opowieści, z którymi stykamy się na co dzień, zwłaszcza te o prawdziwych zbrodniach, wpływają na to, jak postrzegamy świat. Bodkina wyprodukowała między innymi należącą do Baracka i Michelle Obamy firma Higher Ground, a była prezydencka para służy za producentów wykonawczych serialu.

Ulubieni aktorzy, polskie produkcje, serial z Korei Południowej i potencjalny następca Sukcesji. Majowa ramówka w streamingu zapowiada się interesująco! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Kolejne seriale do […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →