Nie żyje Ennio Morricone. Legendarny kompozytor miał 91 lat

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Jak podały włoskie media, kompozytor i dyrygent, znany twórca muzyki filmowej, Ennio Morricone zmarł tej nocy w szpitalu. Miał 91 lat.

Ennio Morricone nie żyje

Włoska agencja prasowa ANSA w poniedziałek rano poinformowała o śmierci Ennio Morricone. Kompozytor kilka dni wcześniej trafił do szpitala po tym, jak upadł i złamał kość udową.

Ennio Morricone nie żyje

Ennio Morricone. Legendarny twórca muzyki filmowej

Kompozytor urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie. Komponować zaczął już w wieku 18 lat. W trakcie swojej kariery stworzył lub współtworzył muzykę do ponad 500 filmów. Wśród tych najbardziej znanych produkcji można wymienić takie filmy jak: Misja, Nietykalni, Egzorcysta czy Cinema Paradiso. W latach 60. tworzył kompozycje do westernów Sergio Leone Dobry, zły i brzydki czy Pewnego razu na Dzikim Zachodzie. Utwory Morricone można usłyszeć także w filmach Kill Bill czy Bękarty Wojny Quentina Tarantino. Reżyser w jednym z wywiadów zdradził:

Ennio jest moim ulubionym kompozytorem, nie tylko jeśli chodzi o twórców muzyki filmowej, ale kompozytorów w ogóle. Kiedy zapytałem go, czy nie zechciałby napisać dla mnie muzyki, niestety był akurat zajęty. Dlatego miał na początku napisać tylko temat przewodni. Ale tak go ten projekt pochłonął, że napisał całą ścieżkę dźwiękową

Ennio Morricone Quentin Tarantino

Włoski muzyk ma na swoim koncie współpracę z wieloma znanymi artystami, takimi jak Andrea Bocelli, Eminem, Metallica, Michael Jackson, Bruce Springsteen, Hans Zimmer, Wu-Tang Clan, Jay-Z, Snoop Dog czy Massive Attack.

W 2007 roku artysta został uhonorowany przez Akademię Filmową Oscarem Specjalnym za całokształt twórczości. Z kolei w 2016 roku zdobył Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu Nienawistna Ósemka Tarantino.

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.