kadr z filmu „No Limit”

Netflix pozwany za popularny film. „Nie wiem, jak mogli zrobić coś takiego


30 marca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Platforma Netflix inspirowała się życiem małżeństwa nurków Francisco Ferrerasa i Audrey Mestre przy tworzeniu filmu Bezdech. W prawdziwej historii jest znacząca różnica – mężczyzna nie morduje swojej żony, tak jak przedstawił to film.

Bezdech oparty na prawdziwej historii

Netflix zaprezentował w zeszłym roku francuski film Bezdech, oparty na tragicznej historii pary nurków, znanych z dużych osiągnięć we freedivingu, czyli metody nurkowania na wstrzymanym oddechu. Francisco „Pipin” Ferreras i Audrey Mestre regularnie bili rekordy w sporcie podczas wspólnych wyjazdów na nurkowanie. 12 października 2002 roku kobieta zmarła podczas próby pobicia rekordu świata w zanurzeniu na 171 metrów. Społeczność nurków obwiniła za wydarzenie jej męża, choć nic mu nie udowodniono.

Ferreras miał pośpieszać Mestre. Próba była niedofinansowana – brakowało odpowiedniego sprzętu ratunkowego i wspomagających nurków oraz lekarzy w zanadrzu, zarówno na morzu, jak i na lądzie. Mąż miał również nie zadbać o dopilnowanie, by zbiornik, który wynosi nurków na powierzchnię po osiągnięciu celu, był napełniony. Mężczyzna zanurkował po żonę dziewięć minut po jej zanurzeniu i choć wciąż miała wyczuwalny puls, nie było na miejscu medyków, którzy mogliby ją uratować. Freediver skończył z nurkowaniem w 2003 roku, gdy dopłynął do głębokości, na której zginęła Audrey.

kadr z filmu „Bezdech”

Netflix zmienił fabułę i nie konsultował się z nurkiem

Po śmierci żony Ferreras wydał książkę Zanurzeni w wielki błękit: Miłość i obsesja. Opowiada w niej o swojej wielkiej miłości i tragedii. Mestre byłą na początku jego uczennicą, jednak po czasie narodziło się między innymi namiętne uczucie, a parę połączyła wspólna pasja. Inspirującą historią zainteresowała się w 2010 roku James Cameron, który nabył prawa do filmu, realizowanego na podstawie jego książki. W Audrey Mestre miała wcielić się laureatka Oscara Jennifer Lawrence. Temat jednak ucichł. Do czasu, bo temat podchwycili francuscy producenci. Tak powstał film Bezdech w reżyserii Davida M. Rosenthala.

Choć produkcja Netfliksa opiera się na przykrej historii miłosnej, jest opowieścią fikcyjną. „Pascal Gautier”, znany nurek znęca się w filmie psychicznie i fizycznie nad „Roxane Aubrey”, luźno opartej na życiu Mestre bohaterce. W kluczowej scenie film sugeruje, że mężczyzna celowo odcina kobiecie dostęp do powietrza, w wyniku czego nurkini ginie. Inny fragment Bezdechu pokazuje Gautiera, który poddusza żonę podczas seksu.

Film zawiera komunikat, że jest to „dzieło fikcyjne” i że wszelkie podobieństwo do prawdziwych ludzi jest przypadkowe, ale na końcu filmu pokazuje informację o Audrey Mestre i historii jej śmierci. Ferreras poinformował, że Netflix nie kontaktował się z nim przy produkcji filmu.

Netflix pozwany przez nurka

Scenarzysta i reżyser filmu, David M. Rosenthal, powiedział „Variety”, że konsultował się z prawnikami przed rozpoczęciem nagrywania. Nie uważa, by Francisco Ferreras miał powody do oburzenia. „To jest fabularyzacja historii, które były bardzo widoczne w oczach opinii publicznej – od filmów dokumentalnych po wiele artykułów i książek na ten temat” – powiedział Rosenthal. Mowa między innymi o dokumencie ESPN, który wskazuje na to, że śmierć Audrey nie była przypadkowa. Były wspólnik Ferrerasa, Carlos Serra, napisał książkę, w której sugerował odpowiedzialność Ferrerasa.

Mężczyzna postanowił jednak pozwać twórców i Netfliksa. „Nie wiem, jak ludzie mogą zrobić coś takiego” – powiedział Ferreras. „Odwrócili historię. Ułożyli to tak, jak chcieli. To mnie naprawdę zraniło” – pisze „Variety”. Twórca uważa, że na pozwie chce tylko zarobić. Mężczyzna twierdzi jednak, że film oczernił nie tylko jego, ale również jego żonę. Bohaterka oparta na jej osobie zdradza swojego partnera.

Netflix wypuścił film we wrześniu 2022 roku. Bezdech przez kilka tygodni w skali globalnej był najpopularniejszym nieanglojęzycznym filmem na platformie. Serwis nie skomentował tematu pozwu.

Platforma Netflix inspirowała się życiem małżeństwa nurków Francisco Ferrerasa i Audrey Mestre przy tworzeniu filmu Bezdech. W prawdziwej historii jest znacząca różnica – mężczyzna nie morduje swojej żony, tak jak przedstawił to film. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →