Naukowcy chcą zbadać, jak koronawirus rozprzestrzenia się na koncertach. Szukają ochotników

Obserwuj nas na instagramie:

Naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze chcą zorganizować koncert, podczas którego sprawdzą sposoby rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aby eksperyment mógł się odbyć, potrzeba 4200 ochotników.

Od kilku miesięcy, ze względu na panującą pandemię, nie odbywają się duże koncerty i inne masowe wydarzenia kulturalne. Niemieccy badacze z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze postanowili sprawdzić, czy powrót do takich zgromadzeń jest możliwy, a jeśli tak, to na jakich zasadach.

koronawirus koncerty

Projekt RESTART-19 – niemieccy naukowcy sprawdzą, jak koronawirus rozprzestrzenia się na koncertach

Projekt RESTART-19 (Risk prEdiction of indoor SporT And cultuRe events for the Transmission of COVID-19) ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób koncertowe warunki mogą wpływać na rozprzestrzenianie się wirusa. Naukowcy zaobserwują, jak bardzo widzowie zbliżają się do siebie w czasie takich wydarzeń, gdzie stoją i jakich powierzchni dotykają.

Eksperyment odbędzie się 22 sierpnia w Quartetback Immobilien Arena w Lipsku, gdzie zorganizowane zostanie symulowane widowisko, podczas którego wystąpi popularny niemiecki wokalista Tim Bendzko.

Tim Bendzko – Hoch

Projekt RESTART-19 – sposób przeprowadzenia badania będzie całkowicie bezpieczny

W badaniu mogą wziąć udział osoby zdrowe w wieku od 18 do 50 lat. Na 48 godzin przed rozpoczęciem wydarzenia, każdy z ochotników otrzyma test na obecność koronawirusa. Jeśli wynik okaże się pozytywny, uczestnik nie zostanie dopuszczony do eksperymentu. Aby badanie mogło się odbyć potrzeba 4200 ochotników. Póki co zgłosiło się niewiele ponad tysiąc osób.

Chcemy się dowiedzieć, czy istnieje jakiś kompromis między dawną normalnością a dzisiejszą, który pozwoliłby organizatorom zaprosić widzów na koncert bez ponoszenia strat – mówi portalowi Guardian Stefan Moritz, koordynator projektu RESTART-19 i dyrektor oddziału chorób zakaźnych w uniwersyteckim szpitalu w Halle.

Podczas badania odegrane zostaną 2 scenariusze. W pierwszym widzowie będą musieli zachowywać się podobnie jak przed pandemią, wejdą przez dwoje głównych drzwi i zajmą miejsca siedzące. W drugim natomiast, dostaną się do środka przez 8 osobnych wejść i usiądą na co drugim krześle. Dodatkowo, przed wejściem na arenę każdy z ochotników otrzyma fluorescencyjny środek dezynfekujący. Dzięki temu naukowcy będą mogli sprawdzić, które powierzchnie na koncercie są dotykane najczęściej. Widzowie będą musieli przez cały czas nosić maskę z zaworkiem wydechowym. Kolejnym elementem badania będą także urządzenia śledzące ruchy i pozycje widzów, co pozwoli na określenie bliskości między uczestnikami.

koronawirus koncerty

Projekt RESTART-19 – jak i gdzie zgłosić się na ochotnika do badania

Jeśli chcecie wziąć udział w badaniu, możecie się zgłosić pod tym linkiem. Wyniki eksperymentu poznamy na początku października.

Naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze chcą zorganizować koncert, podczas którego sprawdzą sposoby rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aby eksperyment mógł się odbyć, potrzeba 4200 ochotników. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →