bramidan.pl

Najdroższe miasta do życia – gdzie w 2021 roku trzeba było wydać najwięcej?


01 grudnia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Economic Intelligence Unit, dział badań i analiz Economist Group, opublikowało raport zawierający zestawienie miast, w których życie w 2021 roku kosztowało najwięcej. Jakie miasto okazało się najdroższe?

Inflacja najwyższa od pięciu lat

Raport Worldwide Cost of Living 2021 przygotowany przez Economic Intelligence Unit zgłębił i przeanalizował koszty życia w 173 miastach na całym świecie. Naukowcy wzięli pod uwagę ceny produktów i usług niezbędnych do życia. Mowa tutaj zatem o żywności, artykułach gospodarstwa domowego, kosmetykach, edukacji i rozrywce, kończąc na paliwie czy biletach autobusowych. Do znaczącego wzrostu kosztów życia przyczyniła się stopa inflacji, która we wszystkich analizowanych miastach, była najwyższa od pięciu lat. Wynosiła średnio 3,5%.

Badania przeprowadzono pomiędzy 16 sierpnia a 12 września, kiedy ceny rosły na całym świecie. Paliwo okazało się najdroższym z dóbr. Cena bezołowiowej benzyny wzrosła o 21%. Koszty stale rosną i stan ten może nadal utrzymać się również i w przyszłym roku.

Pomimo tego, że pojawiły się szczepionki na koronawirusa, wiele dużych miast nadal notuje dużą liczbę zakażeń, co powoduje ograniczenia społeczna. To z kolei prowadzi do zakłócenia łańcucha dostaw i wzrostu cen.

Widać to wyraźnie w tegorocznym rankingu, gdzie wzrost cen benzyny jest wyjątkowo silny. Jednakże nie we wszystkich miastach ceny wzrosły. Wiele z tych znajdujących się w dolnej części rankingu zanotowało nawet spadek cen. Częściowo dlatego, że waluty były słabsze wobec amerykańskiego dolara.

W przyszłym roku zaobserwujemy dalszy wzrost kosztów życia, jeśli w poszczególnych sektorach będą rosły także płace. Oczekujemy jednak, że banki centralne ostrożnie będą podnosić stopy procentowe, aby zatrzymać inflację

– powiedziała Upasana Dutt, szefowa Działu Światowych Kosztów Utrzymania w Economic Intelligence Unit.
Najdroższe miasta do życia - gdzie w 2021 roku trzeba było wydać najwięcej?
Nowy Jork

Najdroższe miasta w 2021 roku

No dobrze, ale co z tymi miastami? Widząc nazwę raportu, na myśl zapewne od razu przychodzi Singapur lub inne miasto we wschodniej Azji. Na szczycie rankingu znalazł się jednak izraelski Tel-Awiw. Miasto znalazło się na szczycie głównie za sprawą wzrostu cen produktów spożywczych i kosztów transportu. Na drugiej pozycji znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca, Paryż. Podium zamyka Singapur. Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka:

1. Tel Awiw (Izrael) 

2. Paryż (Francja)

3. Singapur (Singapur) 

4. Zurych (Szwajcaria)

5. Hongkong (Chiny) 

6. Nowy Jork (Stany Zjednoczone) 

7. Genewa (Szwajcaria) 

8. Kopenhaga (Dania) 

9. Los Angeles (Stany Zjednoczone) 

10. Osaka (Japonia) 

Rekordowy przeskok zaliczył irański Teheran. Miasto znalazło się na 29. pozycji, przeskakując w górę aż o 50 miejsc. Jest to wynik sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Najtańszym z miast okazał się Damaszek (Syria).

Economic Intelligence Unit, dział badań i analiz Economist Group, opublikowało raport zawierający zestawienie miast, w których życie w 2021 roku kosztowało najwięcej. Jakie miasto okazało się najdroższe? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →