Mija 10 lat od śmierci Steve’a Jobsa


07 października 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Steve Jobs zmarł w wyniku nawrotu nowotworu trzustki. W 10. rocznicę jego śmierci firma Apple udostępniła film upamiętniający wizjonera.

Steve Jobs, współzałożyciel firmy Apple, wizjoner i charyzmatyczny mówca zmarł 5 października 2011 roku w swoim domu w Kalifornii. Przyczyną śmierci było zatrzymanie oddechu w wyniku nawrotu nowotworu trzustki, z którym Jobs zmagał się od kilku lat.

Steve Jobs 10. rocznica śmierci
Steve Jobs

Apple wspomina Steve’a Jobsa w 10. rocznicę jego śmierci

W okrągłą rocznicę śmierci, firma Apple opublikowała krótki film wspominający Steve’a Jobsa. Pokazuje on przełomowe momenty w karierze przedsiębiorcy, jak chociażby prezentacje pierwszego komputera Macintosh, przenośnego odtwarzacza muzyki iPod albo telefonu komórkowego iPhone. Słyszymy w nim także wypowiedzi Amerykanina.

Aby upamiętnić 10. rocznicę śmierci Steve’a, ten krótkometrażowy film jest celebracją jego życia i niezwykłej wizji.
Steve wierzył, że „ludzie z pasją mogą zmieniać świat na lepsze”. Wezwał nas do patrzenia na świat nie takim, jaki był, ale takim, jaki mógłby być. I pomógł tak wielu z nas dostrzec w sobie ten sam potencjał.
To hołd dla Steve’a i dla wpływu, jaki wywarł na Apple i świat.

czytamy w opisie pod filmem

Celebrating Steve – Apple

Steve Jobs w popkulturze

Twórcy Apple poświęconych zostało wiele filmów dokumentalnych i biograficznych oraz książek. Oto kilka z nich.

Piraci z Krzemowej Doliny z 1999 roku to dokument Martyna Burke’a opowiadający o młodzieńczym życiu założycieli dwóch firm komputerowych: Apple – Steve Jobsa i Steve Wozniaka, oraz Microsoft – Billa Gatesa, Paula Allena a później Steve’a Ballmera.

W 2013 roku swoją premierę miał film Jobs w reżyserii Joshua Michaela Sterna, w którym w rolę założyciela firmy Apple wcielił się Ashton Kutcher. Tego samego roku ukazał się także iSteve Ryana Pereza, z Justinem Longiem w roli głównej.

Jobs (2013) – official trailer

Najgłośniejsza, nominowana do Oscara, nagrodzona Złotymi Globami i BAFTA filmowa biografia współtwórcy Apple to Steve Jobs z 2015 roku. W rolę wizjonera wcielił Michael Fassbender. Na ekranie pojawili się także Kate Winslet i Seth Rogen. Produkcję można obecnie obejrzeć na Netflixie.

Steve Jobs (2015) – official trailer

Krótko po śmierci Jobsa, swoją premierę miał program iGenius: jak Steve Jobs zmienił świat, który poprowadzili Adam Savage i Jamie Hyneman, prowadzący Pogromcy mitów. W filmie znalazły się wywiady z najbliższymi współpracownikami oraz z ludźmi, na których praca Jobsa miała istotny wpływ. Z kolei w filmie Steve Jobs: Człowiek-maszyna reżyser Alex Gibney, laureat Oscara, poddaje Jobsa krytycznej analizie – z jednej strony uznanego geniusza, z drugiej zaś osławionego tyrana o niewyparzonym języku.

Steve Jobs: The Man In The Machine – official trailer

Najpopularniejszą książkową biografią przedsiębiorcy (i jedyna napisaną przy jego współpracy) jest Steve Jobs pióra Waltera Isaacsona, autora bestsellerowych biografii Benjamina Franklina i Alberta Einsteina.

Opierając się na ponad czterdziestu rozmowach z Jobsem, przeprowadzonych w ciągu dwóch lat, a także na wywiadach z ponad setką osób: członkami rodziny, przyjaciółmi, przeciwnikami, konkurentami i kolegami Jobsa, Walter Isaacson spisał wciągającą opowieść o pełnym wzlotów i upadków życiu oraz płomiennej osobowości twórczego przedsiębiorcy, którego wykraczająca poza wszelkie schematy pasja i perfekcjonizm zrewolucjonizowały sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i publikacje cyfrowe.

czytamy w opisie książki
Steve Jobs biografia
Walter Isaacson – Steve Jobs – okładka książki

Steve Jobs słynął ze swoich przemówień. Książka Steve Jobs. Sztuka prezentacji Carmine Gallo to zbiór technik, jakie szef Apple’a stosował, by porwać każdą widownię podczas swoich wystąpień publicznych. Ta pozycja stała się międzynarodowym bestsellerem i zyskała status kultowej.

Steve Jobs i jego wystąpienia publiczne
Carmine Gallo – Steve Jobs. Sztuka prezentacji – okładka książki

Dlaczego Steve Jobs zawsze chodził w czarnym golfie?

Jeansy (kultowy model 501 od Levi’s) i czarny golf to nieodłączne elementy wizerunku Steve’a Jobsa. Jaka jest historia tego prostego, a jednocześnie niezwykle charakterystycznego zestawu? Po odwiedzeniu fabryki Sony w Japonii Jobs był pod tak dużym wrażeniem uniformów noszonych przez pracowników, że uznał, iż dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie jednolitych strojów w Apple. Pomysł ten nigdy nie został wprowadzony w życie. Jobs postanowił jednak stworzyć swój “strój roboczy”. O pomoc poprosił japońskiego projektanta Isseya Miyake. Chciał by jego ubiór był wygodny i zarazem stanowił wyznacznik charakterystycznego, niepowtarzalnego stylu.

Steve Jobs 10. rocznica śmierci
Steve Jobs w charakterystycznym swetrze z golfem od Issey Miyake i dżinsach Levi’s 501 fot. EPA

Steve Jobs zmarł w wyniku nawrotu nowotworu trzustki. W 10. rocznicę jego śmierci firma Apple udostępniła film upamiętniający wizjonera. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Steve Jobs, współzałożyciel […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →