fot. @nghtlou

Michał Anioł w pętli – posłuchajcie utworu „To samo”


18 maja 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Michał Anioł dokonuje zaciekłej eksploatacji twórczej tuż po wydaniu swojego debiutu. Album U zarazem zamknął, jak i otworzył kolejną furtkę w karierze artysty, siłującego się z zupełnie nową ekspresją w singlu To samo. Piosenkę oraz klip znajdziecie na kanale Kayaxu.

Michał Anioł – artysta alternatywnego minimalu

Poznałam go i ochrzciłam mianem artysty,tworzącego muzykę afterową. Miękki, trochę senny, nostalgiczny, ale jednocześnie taneczny, z rozproszonym vibe’em dogorywającej imprezy i ostatnich ocaleńców na parkiecie. Jego pierwsza płyta, U, przetarła szlaki tych brzmień, klawiszy sprzed paru dekad i elektropopu, co w sumie złożyło się na zgrabny, nowatorski album. Michał Anioł zabawił się na nim w przeciąganie liny, lecz z myślą, by utrzymać ją naprężoną, w idealnej równowadze. Zero przewagi, ani grama rywalizacji, w nos poszła tylko ścieżka minimalistycznej wymowy. I to wyraża więcej, niż tysiąc słów: liryczna oszczędność zapunktowała, zwłaszcza, kiedy zderzała się ze zgoła przeciwną semantyką tekstów. Z jednej strony mów mi prosto, z drugiej prawie drastyczna powściągliwość. Artysta swoją elokwencję przeliczył na jakość, nie ilość.

Przeczytaj: Michał Anioł widzi więcej – wywiad

Michał Anioł singiel To samo Kayax
fot. @nghtlou

Michał Anioł – zmiany, zmiany, zmiany

Po drodze od tego wieczornego U, artyście przydarzyły się kolaboracje z kolektywem Rysy w postaci dwóch udanych singli – Miejsca oraz 88. Za każdym razem była to inna odsłona Michała Anioła, jakby ten bez wysiłku i zupełnie naturalnie spełniał się w roli człowieka renesansu. Utwór To samo wskazuje zaś na obranie następnego artystycznego kierunku: żaden w tył zwrot, a ostry drift na wolny lewy pas niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni.

Michał Anioł singiel To samo Kayax
fot. @nghtlou

Bo mimo, że początkowo To samo brzmi, jakby zostało skrojone i żywcem przeniesione z debiutu, tak pierwszy refren od razu hitnął. I to tak porządnie: już ta szeleszcząca perkusja od startu wydawała się podejrzana, ale nie spodziewałam się, że będę zmuszona skręcać volume.

W tej ostrzejszej aranżacji jednak wciąż kryje się Michał Anioł. Cały utwór przesiąknięty jest jego charakterem, od tekstu, po instrumentale. Liryka niezmiennie pozostała prosta, aczkolwiek tu duże metafory nie są potrzebne. Okrągłe słówka schował do kieszeni – może przydadzą się na później.

Michał Anioł – To samo

Teledysk do utworu To samo wyreżyserował Hien Dinh Ngoc razem z Michałem Aniołem, natomiast za kamerą stanął @nghtlou, który już wcześniej współpracował z artystą przy jego projektach.

Wakacyjna epka od Michała ukaże się jeszcze tego lata.

Michał Anioł dokonuje zaciekłej eksploatacji twórczej tuż po wydaniu swojego debiutu. Album U zarazem zamknął, jak i otworzył kolejną furtkę w karierze artysty, siłującego się z zupełnie nową ekspresją w singlu To samo. Piosenkę oraz klip znajdziecie na kanale Kayaxu. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →