kadr z filmu „Mała syrenka”

Po fali niskich ocen dla „Małej syrenki” baza filmowa zmienia system oceniania


01 czerwca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Aktorska Mała syrenka została zbombardowana negatywnymi recenzjami przez użytkowników IMDb. Zdecydowano się podjąć kroki i zmienić system oceniania ze względu na wyjątkową sytuację.

Krytycznie niskie noty dla filmu Mała Syrenka

To, że Mała syrenka w wersji live-action będzie nisko oceniana, było wiadomo na długo przed premierą. Twórcy otrzymali tonę negatywnych opinii ze względu na obsadę aktorską – szok wzbudził czarny kolor skóry tytułowej syrenki, w którą wcieliła się Halle Bailey. Aktorka musiała mocno uodpornić się na hejt już wtedy, gdy sieć zalał hasztag #NotMyAriel, który zyskał popularność w internecie po ujawnieniu pierwszej zajawki produkcji. Niezależnie od tego, czy nowy film Disneya jest dobry czy nie, wiele osób wyraża negatywną oceną niechęć wobec ruchu studia filmowego.

Po premierze rzesza ludzi zaczęła bombardować film negatywnymi recenzjami. Na portalu IMDb zebrała 41 tysięcy ocen użytkowników. a ponad 39% ocen to 1 gwiazdka, najniższa możliwa opcja. Pomimo tego film uzyskał pozytywną średnią ocen 7,0. Dlaczego?

Baza wprowadziła zmiany w swoim systemie oceny aktorskiego remake’u. Swoją decyzję wyjaśniają tak: „Mechanizm oceniania witryny wykrył niestandardową aktywność związaną z głosowaniem na ten tytuł. Aby zachować niezawodność naszego systemu ocen, zastosowano alternatywne obliczenie wagi głosów”. Nie do końca jasne jest, w jaki sposób ważona jest ocena, jednak można przypuszczać, że system chce wykryć masowe oceny od botów. IMDb stwierdziło natomiast, że nie ujawni, w jaki sposób nowa metoda wygeneruje ocenę, aby zapewnić, że „pozostanie skuteczna”, jak pisze „NY Post”.

kadr z teasera „Małej syrenki”

Bombardowanie niskimi ocenami

To nie pierwszy raz, gdy portal filmowy zdecydował się na takie ważenie ocen. Przy okazji serialu Władca Pierścieni: Pierścienie mocy wprowadził 72-godzinny okres weryfikacji recenzji użytkowników. Powodem bombardowania była przede wszystkim rasistowska reakcja na obsadzanie niebiałych aktorów jako mieszkańców Śródziemia. Podobne negatywne oceny widoczne były przy okazji odcinków serialu The Last of Us, jednak na tle homofobicznym. Trzeci i siódmy odcinek słynnej ekranizacji gry są najgorzej ocenianymi z całego sezonu. Prawdopodobnie jest to właśnie z powodu wątków queerowych obecnych w odcinkach.

Aktorska Mała syrenka została zbombardowana negatywnymi recenzjami przez użytkowników IMDb. Zdecydowano się podjąć kroki i zmienić system oceniania ze względu na wyjątkową sytuację. Zobacz także 7 mocnych miniseriali do obejrzenia w weekend Pruderyjni widzowie „Oppenheimera”? Sceny stosunku wciąż wywołują dyskusję TikTok Music nadciąga. Czeka nas streamingowa rewolucja? Krytycznie niskie noty dla filmu Mała Syrenka To, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →