kadr z serialu „Harry i Meghan” (fot. Netflix)

Autobiografia księcia Harry’ego pobiła rekord sprzedażowy w Wielkiej Brytanii. Jednego dnia poszło 400 tys. książek


13 stycznia 2023

Podziel się newsem:

Autobiografia Księcia Harry’ego zatytułowana Ten drugi sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Do tego stopnia, że pobiła rekord branży księgarskiej jako najszybciej sprzedająca się literatura faktu.

Książę Harry i Ten drugi

Jest na tym świecie kilka pewnych rzeczy: śmierć, podatki i ogromne zainteresowanie ludzi brytyjską rodziną królewską. Najlepszym przykładem na to są wyniki oglądalności transmisji z pogrzebu Królowej Elżbiety II. O ile średnia oglądalność w Wielkiej Brytanii na poziomie ponad 26 milionów widzów jest czymś dość zrozumiałym, o tyle blisko 2,8 miliona osób przed telewizorami w Polsce może zaskakiwać. Ale brytyjska monarchia to nie tylko królowa czy nowo wybrany król – to także kolejne pokolenia, liczne skandale, wyznania i moralne dylematy. Funkcjonowanie archaicznej instytucji w nowoczesnym XXI wieku jest na swój sposób fascynujące.

Harry jak Harry

Trudno więc się dziwić rekordowi, który pobił właśnie książę Harry swoją książką. Autobiografia zatytułowana Spare (polski tytuł to: Ten drugi) stała się właśnie najszybciej sprzedającą się literaturą faktu w historii Wielkiej Brytanii. Według prowadzonych statystyk, 10 stycznia sprzedaż osiągnęła pułap 400 tysięcy kopii – zarówno fizycznych książek, jak i ebooków oraz audiobooków. Tyle kopii sprzedało się tylko jednego dnia, a ludzie pod księgarniami czatowali od północy. Wydawca tytułu, Penguin Random House, twierdzi, że podobnym zainteresowaniem cieszyły się jedynie książki z uniwersum Harry’ego Pottera. Co zabawne, w ostatnim programie „The Colbert Report” z udziałem księcia prowadzący porównał jego życie właśnie do losów Pottera.

Rodzinne kontrowersje

Książę Harry rozwija w książce kolejne kontrowersje z udziałem swoim i rodziny królewskiej. Porusza tematy konfliktów ze swoim bratem, Księciem Williamem (w tym i bójek) i nieakceptowanego przez rodzinę związku z Meghan Markle. Pisze też o osobistych problemach związanych z okolicznościami śmierci swojej matki, księżnej Diany i uzależnieniu od alkoholu i narkotyków. Według pierwszych recenzji, Harry dość ostro wypowiada się o praktycznie wszystkich swoich krewnych. W Polsce na premierę książki musimy jeszcze poczekać – ukaże się 8 marca 2023 nakładem wydawnictwa Marginesy.

Okładka autobiografii Księcia Harrego

Biografia Księcia Harrego najlepiej sprzedającą się literaturą faktu w historii

Popularność The Crown, a popularność rodziny królewskiej

Innym czynnikiem wpływającym na popularność rodziny królewskiej jest z pewnością netfliksowy serial The Crown opowiadający o jej losach. Produkcja doczekała się jak do tej pory pięciu sezonów i została nagrodzona aż siedmioma Złotymi Globami. W rolę Elżbiety II wcielały się w nim Claire Foy, Olivia Coleman i Imelda Staunton. W postacie historyczne w serialu wcielali się także między innymi Gillian Anderson (Margaret Thatcher), John Lithgow (sir Winston Churchill) czy Helena Bohnam Carter (Księżniczka Małgorzata). Wiadomo już, że The Crown doczeka się 6. sezonu, który będzie opowiadał o ostatnich latach rodziny królewskiej. Nie znana jest jednak jeszcze data jego premiery, jednak nie należy spodziewać się jej zbyt szybko. Prace na planie zdjęciowym zostały ponoć przerwane przez śmierć królowej Elżbiety II.

Autobiografia Księcia Harry’ego zatytułowana Ten drugi sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Do tego stopnia, że pobiła rekord branży księgarskiej jako najszybciej sprzedająca się literatura faktu. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko […]

Tutaj kupisz swój bilet na koncert lub festiwal!

Biletomat.pl
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →