kadr z filmu „Ukraińcy na wygnaniu"

Powstaje dokument o ukraińskim kryzysie uchodźczym. Wyprodukuje go Janusz Kamiński


06 października 2022

Podziel się newsem:

Dwukrotny zdobywca Oscara i stały współpracownik Stevena Spielberga został producentem wykonawczym dokumentu Ukraińcy na wygnaniu, który opowie o ukraińskim kryzysie uchodźczym.

O sytuacji w Przemyślu

Amerykański reżyser, Janek Ambros, podjął się tematu kryzysu uchodźczego na granicy polsko-ukraińskiej w dokumencie Ukraińcy na wygnaniu, który zadebiutuje w październiku na Festiwalu Filmowym w Morelli w Meksyku. Producentem filmu, do którego zdjęcia nakręcono w marcu tego roku w Przemyślu, jest Janusz Kamiński – polski operator, dwukrotny laureat Oscara za najlepsze zdjęcia.

Film ma opierać się nie na rozmowach z uchodźcami, a wizualnym przedstawieniu dni najintensywniejszego przemieszczania się ludzi przez granicę (w marcu informowano, że każdego dnia do miasta przybywało nawet 50 tys. uchodźców). Narratorką jest anonimowa kobieta – mieszkając wciąż w Iwano-Frankowsku, zastanawia się nad losem swoich rodaków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy. Jak zostaną przyjęci na obczyźnie? Światowa premiera odbędzie się między 22 a 29 października na wspomnianym festiwalu w Morelli, a następnie dokument Ukraińcy na wygnaniu zostanie zaprezentowany podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Los Angeles 30 października.

Powstaje dokument o ukraińskim kryzysie uchodźczym. Wyprodukuje go Janusz Kamiński
kadr z filmu Ukraińcy na wygnaniu

Janusz Kamiński – ulubiony operator Stevena Spielberga

Janusz Kamiński jest obecnie prawdopodobnie najbardziej uznanym polskim przedstawicielem środowiska filmowego na świecie. Wszystko za sprawą Stevena Spielberga, z którym pierwszy raz w pełnym wymiarze współpracował w 1994 roku podczas kręcenia Listy Schindlera (choć Kamiński i Spielberg realizowali wcześniej też telewizyjne Class of ’61). Była to pierwsza nominacja, a także pierwszy zdobyty Oscar w karierze Kamińskiego za Najlepsze Zdjęcia. Doczekał on przez lata jeszcze sześciu kolejnych nominacji, z czego aż pięć to filmy Spielberga.

Czytaj też: Nowy film Stevena Spielberga zainspirowany jego młodością

Druga statuetka przypadła mu za zdjęcia do filmu Szeregowiec Ryan. Wyjątkiem od współpracy z legendarnym amerykańskim reżyserem była nominacja za film Motyl i skafander w reżyserii Juliana Schnabela. Janusz Kamiński był nominowany do Oscara za Najlepsze Zdjęcia także w zeszłym roku za pracę przy West Side Story, jednak statuetka w tej kategorii przypadła Greigowi Fraserowi za Diunę. Warto wspomnieć, że Kamiński jest także reżyserem – ma na koncie takie filmy, jak m.in. Stracone dusze (2000) czy Hania (2007).

Zwiastun filmu West Side Story

Dwukrotny zdobywca Oscara i stały współpracownik Stevena Spielberga został producentem wykonawczym dokumentu Ukraińcy na wygnaniu, który opowie o ukraińskim kryzysie uchodźczym. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio ją […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →