Irytująca melodia z wielu piosenek pop ma teraz swoją nazwę


30 sierpnia 2016

Obserwuj nas na instagramie:

“The Millennial Whoop”, czyli radosne “ło-o-ło-o”, to trzy banalne dźwięki, które zdominowały muzykę pop w ostatnich latach.

Oczywiście, że muzyka pop opiera się na znanych, powtarzalnych wzorach i strukturach. Większość piosenek pop zbudowana jest na czterech powtarzanych w kółko akordach. Badania nad muzyką pop dowodzą, że w ciągu ostatnich 50 lat muzyka staje się coraz mniej oryginalna – jest coraz mniej skomplikowana harmonicznie i rytmicznie oraz coraz mniej różnorodna. Mówiąc wprost – naprawdę słuchamy w kółko tego, co słyszeliśmy już setki razy.

Być może jednak jeszcze nigdy to, co czyniło pop chwytliwym, nie było tak banalne. Muzyczny fenomen identycznej, radosnej sekwencji melodycznej, pojawiającej się w twórczości tak różnych artystów jak Frank Ocean, Katy Perry i CHVRCHES, nazwał i opisał na swoim blogu The Patterning muzyk Patrick Metzger.

“The Millennial Whoop” to sekwencja melodyczna oparta na występowaniu na zmianę piątego i trzeciego dźwięku skali durowej – najczęściej zaśpiewana przez wokalistę właśnie jako radosne “ło-o-ło-o”. To motyw powtarzalny tak często i tak mało unikalny, że nikt nie może rościć sobie do niego praw – więc stosują go wszyscy, właśnie dlatego, że najbardziej lubimy te utwory, które znamy. Przekonajcie się sami.

źródło: QUARTZ

Sprawdź także:
Polacy piszą bardzo dziwne komentarze na fejsie Britney Spears

“The Millennial Whoop”, czyli radosne “ło-o-ło-o”, to trzy banalne dźwięki, które zdominowały muzykę pop w ostatnich latach. Oczywiście, że muzyka pop opiera się na znanych, powtarzalnych wzorach i strukturach. Większość piosenek pop zbudowana jest na czterech powtarzanych w kółko akordach. Badania nad muzyką pop dowodzą, że w ciągu ostatnich 50 lat muzyka staje się coraz […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →