fot. NPR

Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR


22 stycznia 2024

Obserwuj nas na instagramie:

To spory sukces dla polskiej artystki. Występ Hani Rani w ramach serii Tiny Desk Concerts to duże wyróżnienie i szansa dotarcia do nowych słuchaczy.

Koncerty na tle książek i płyt

Grane w kameralnym pokoju redakcyjnym mini-koncerty istnieją od 2008 roku. Wtedy to dwóch dziennikarzy działu muzycznego NPR (National Public Radio) wpadło na ciekawy pomysł zapraszania do biura popularnych, lub dopiero zyskujących na popularności artystów. Przez kilkanaście lat na charakterystycznym tle półek z książkami i płytami wystąpiło ok. tysiąca artystów. Wśród nich nawet takie gwiazdy, jak Taylor Swift, Dua Lipa, The Roots, Alicia Keys, Florence + the Machine, Harry Styles, Sam Smith czy grupa boygenius. Do tej pory jedynymi polskimi wykonawcami, którzy dostąpili zaszczytu, była grupa Trupa Trupa, która w lipcu 2020 r. pojawiła się w specjalnej, „covidowej” edycji.

Hania Rani
fot. materiały prasowe

Najpierw paszport, potem występ między biurkami

Zaproszenie do Tiny Desk Concerts to prestiżowa sprawa. Dlatego tak bardzo cieszy, że w najnowszym odcinku widzimy naszą rodaczkę, Hanię Rani. Urodzona w 1990 r. polska pianistka i kompozytorka ledwo w zeszłym tygodniu odebrała Paszport Polityki w kategorii Muzyka popularna (wyprzedzając Łonę i Furię), a teraz gra set między biurkami w ikonicznym dla wielu fanów muzyki miejscu.

Muzyka „nawiedzona i zaczarowana”

Ale kto jak nie ona! Hania w ciągu ostatnich kilkunastu lat pnie się wysoko w zawrotnym tempie. Szerzej zaistniała kilka lat temu grając w duecie Tęskno, mocno zaznaczyła swoją obecność występując z Dobrawą Czocher, ale już wiosną 2019 r. wydała solowy album. Nagrywa dla znanej wytwórni Deutsche Grammophon, koncertuje na całym świecie, a przede wszystkim proponuje ciekawy repertuar. Jak można przeczytać na stronie NPR:

Hania Rani tworzy piękną muzykę, która jest jednocześnie nawiedzona i zaczarowana. Polska pianistka i kompozytorka zaciera granice między ambientem, muzyką klasyczną i house’em, zanurzając pod falami bitu dźwięki fortepianu, syntezatorów i delikatne brzmienie swojego głosu.

Hania w Stanach

Hania Rani obecnie koncertuje w USA, promując swoją płytę Ghosts. Podczas występu w ramach Tiny Desk Concerts wykonała trzy utwory z tego albumu (Thin Line, instrumentalne Moans i Don’t Break My Heart). Na „scenie”, między biurkami i półkami w siedzibie NPR, towarzyszył jej grający na kontrabasie i syntezatorach Ziemowit Klimek.

To spory sukces dla polskiej artystki. Występ Hani Rani w ramach serii Tiny Desk Concerts to duże wyróżnienie i szansa dotarcia do nowych słuchaczy. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →