Greta Thunberg uznana Człowiekiem Roku przez magazyn Time


12 grudnia 2019

Podziel się newsem:

Wyróżnienie w zeszłych latach otrzymywali m.in. Barack Obama, papież Franciszek i Angela Merkel. Tegoroczną laureatką jest Greta Thunberg.

Szwedka Greta Thungberg to najmłodsza osoba w historii, która została uhonorowana tym tytułem. To nie pierwsza nagroda, jaką niespełna 17-latka otrzymała za swoje proekologiczne działania. Powołany przez nią ruch Piątki dla Przyszłości otrzymał niedawno od organizacji Amnesty International miano Ambasadorów Sumienia. Greta Thungberg była też o krok od otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla. Jej kandydaturę w marcu zgłosiła trójka norweskich parlamentarzystów. 

Greta Thunberg na okładce Time
Greta Thunberg na okładce Time

Greta Thunberg. Od solowego strajku po miliony na ulicach 

W sierpniu ubiegłego roku nieznana nikomu 15-latka – zamiast pójść do szkoły – wybrała zorganizowanie protestu przed szwedzkim parlamentem. Do strajku skłoniły ją nadchodzące wybory powszechne oraz letnie pożary lasów. Wśród postulatów Grety, które konsekwentnie skandowała w każdy kolejny piątek, znalazło się wdrożenie działań na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Aktywistka żądała także, żeby rząd zaczął respektować podpisane cztery lata wcześniej porozumienia paryskie. 

Greta Thunberg. Kropla drąży skałę

O Szwedce szybko zaczęły rozpisywać się lokalne i zagraniczne media. Greta Thunberg stanęła na czele międzynarodowego, młodzieżowego strajku dla planety, którego echa rezonowały na specjalistycznych oraz politycznych konferencjach. Dziewczyna wystąpiła na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli, spotkała się z papieżem Franciszkiem i zelektryzowała opinię publiczną przemówieniem podczas nowojorskiego szczytu klimatycznego ONZ. Mówiła wtedy:

To wszystko jest jedną wielką pomyłką. Nie powinnam tu być, powinnam siedzieć w szkole na drugim końcu świata. Przyszliście tu, bym przyniosła Wam nadzieję? Jak śmiecie! Swoim pustosłowiem zabraliście mi moje marzenia i dzieciństwo, choć i tak jestem jedną z tych szczęściar. Ludzie cierpią, umierają. Walą się ekosystemy, a my jesteśmy na początku masowego wymierania. A jedyne, co wy robicie, to rozmawiacie o pieniądzach i wzroście ekonomicznym? Jak śmiecie!

Greta Thunberg i 6 milionów głosów wsparcia

Punktem kulminacyjnym tegorocznych działań Grety Thunberg była największa w historii fala protestów klimatycznych, która miała miejsce 20 września. Jak podaje The Guardian, w ponad 4500 wydarzeniach odbywających się równolegle w 150 krajach uczestniczyło około 6 milionów osób. Zofia Krajewska, jedna z organizatorek strajku w Warszawie, wspominała w rozmowie dla Dwutygodnika:

Kiedy ona wezwała do działania i to zadziało się na całym świecie, nagle twój głos zyskał na znaczeniu. 

Greta Thunberg Człowiekiem Roku według Time. Dziennikarze, pilot… i Ty 

Redakcja magazynu Time co roku na początku grudnia wskazuje osobę, która najbardziej wpłynęła na wydarzenia minionego roku – czy to w dobry, czy w zły sposób. Pierwszym laureatem nagrody był pionier lotnictwa, Charles Lindbergh. Amerykanin wsławił się pierwszą samotną podróżą z Ameryki Północnej do Europy bez międzylądowań.

W ostatnich latach tytuł Człowieka Roku przypadł grupom: strażnikom, dziennikarzom zamordowanym w trakcie wykonywania swojej pracy oraz kobietom odpowiedzialnym za powołanie ogólnoświatowego ruchu #metoo. Kapituła przyznaje także wyróżnienia abstrakcyjnym postaciom oraz przedmiotom. W 1984 roku był to komputer, cztery lata później planeta Ziemia, a w 2005 Ty, czyli użytkownik Internetu i mediów społecznościowych. Greta Thunberg w tegorocznym rankingu wyprzedziła Donalda Trumpa oraz protestujących w Hongkongu. 

Wyróżnienie w zeszłych latach otrzymywali m.in. Barack Obama, papież Franciszek i Angela Merkel. Tegoroczną laureatką jest Greta Thunberg. Szwedka Greta Thungberg to najmłodsza osoba w historii, która została uhonorowana tym tytułem. To nie pierwsza nagroda, jaką niespełna 17-latka otrzymała za swoje proekologiczne działania. Powołany przez nią ruch Piątki dla Przyszłości otrzymał niedawno od organizacji Amnesty International […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku: