Gienek Loska już nie stanie już na scenie. Artysta zmarł w wyniku choroby


10 września 2020

Podziel się newsem:

Przykra wiadomość dotarła do nas dziś rano. Zmarł Gienek Loska – krakowski bluesman, który wygrał pierwszą edycję polskiego X Factora.

Reklama

Gienek Loska – z krakowskich ulic na komercyjny szczyt. Historyczny zwycięzca pierwszej edycji polskiego X Factora

Gienek Loska znany był przede wszystkim mieszkańcom Krakowa. To właśnie na ulicach tego miasta rozpoczynał swoją karierę jako wokalista, gitarzysta i kompozytor bluesowo-rockowy.

Gienek Loska

Z ulicznego grajka Gienek uzyskał szybko status gwiazdy. To za sprawą udziału w pierwszej edycji programu X Factor, gdzie dał się poznać szerszej publiczności. Jego autentyczność muzyczna, szczera, prosta osobowość i przede wszystkim niezwykły talent zachwyciły nie tylko jurorów w składzie Kuba Wojewódzki, Czesław Mozil i Maja Sablewska, ale przede wszystkim widzów, którzy poprowadzili Gienka na sam szczyt programu. Tym sposobem Gienek Loska, w 2011 roku, stał się pierwszym laureatem polskiego X Factora, zgarniając przy tym 100 tysięcy złotych oraz kontrakt z wytwórnią Sony zawierający wydanie debiutanckiego albumu.

Gienek Loska

Gienek Loska – twarz polskiego rock and rolla. Dalsza kariera

Debiutancki krążek Gienka Loski ukazał się jeszcze w tym samym roku, dokładnie 11 listopada 2011. Album zatytułowany Hazardzista uzyskał status złotej płyty. Dwa lata później ukazała się kolejna płyta GienkaDom, wydana również pod szyldem wytwórni Sony. Ta jednak nie okazała się być takim sukcesem jak jej poprzedniczka.

Gienek Loska Band – posłuchaj debiutanckiego albumu Hazardzista:

Jeszcze wcześniej, w latach 90., wokalista przez wiele lat był liderem grupy Seven B, z którą wydał trzy płyty: Rocktales, Make up Your Mind oraz Acoustic. Przed przyjazdem do Krakowa, muzycy grali swoje trasy koncertowe po całej Europie.

Na swoim koncie miał również współpracę z wieloma uznanymi artystami, takimi jak Alek Mrożek, Bracia, czy Ania Rusowicz. Poza własnymi, brawurowo wykonywał utwory z repertuaru Czesława Niemena, Lynard Skynard, Queen, czy innych kultowych artystów. Poza X Factorem był również laureatem Szansy na Sukces, programu Mam Talent oraz finalistą plebiscytu SuperJedynki 2012 w kategorii SuperZespół. Był też wielokrotnie nagradzany w corocznych plebiscytach organizowanych przez prestiżowe polskie pismo branżowe Twój Blues w kategorii wokalista roku.

Zobacz wspólne wykonanie Ani Rusowicz i Gienka Loski utworu Crosstown Traffic podczas koncertu Flower Power na 21. Przystanku Woodstock:

Gienek Loska nie żyje. Przegrał walkę z chorobą, która zatrzymała jego karierę

W 2018 roku, podczas podróży do domu rodzinnego w Biełooziersku na Białorusi, artysta doznał rozległego wylewu krwi do mózgu. W swojej ojczyźnie przeszedł operację, po której długo przebywał w śpiączce, a jego stan był na tyle poważny, że uniemożliwiał przetransportowanie go z powrotem do Polski, gdzie mieszkał na stałe.

Niestety w wyniku trudnej choroby, z którą przyszło mu walczyć, wczoraj, 9 września 2020 roku, Gienek Loska, przebywający w domu w Biełooziersku, zmarł. Artysta miał 45 lat. W oświadczeniu wydanym na Facebooku przez Polską Fundację Muzyczną czytamy:

Wczoraj (9.09.2020) w wieku 45 lat odszedł Gienek Loska, zmarł w domu swojej mamy, która się nim opiekowała od momentu, gdy będąc u niej w odwiedzinach, tuż przed powrotem do Polski, doznał rozległego wylewu.
W dniu dzisiejszym Artysta zostanie pochowany na Białorusi, w Biełooziersku – jego rodzinnym mieście.
Przez cały ten czas Giena był pod opieką lekarzy, rehabilitantów i masażystów, a przede wszystkim najbliższej rodziny z mamą i jego narzeczoną Agnieszką na czele. Był z nim kontakt, lubił słuchać muzyki i głosów gdy się do niego dzwoniło lub odwiedzało.
Dzięki wpłatom życzliwych osób na specjalne konto akcji pomocowej Polska Fundacja Muzyczna przez cały ten czas mogła finansować dla Gienka odżywki, zabiegi, sprzęt, remont, wyjazdy wolontariuszki, za co w imieniu rodziny bardzo dziękujemy.
Ostatnimi kosztami będą te związane z pogrzebem – po tym konto zostanie zamknięte i środki, jakie na nim pozostały, przekażemy na Fundusz Pomocowy służący innym Artystom znajdującym się w potrzebie.

Przykra wiadomość dotarła do nas dziś rano. Zmarł Gienek Loska – krakowski bluesman, który wygrał pierwszą edycję polskiego X Factora. Gienek Loska – z krakowskich ulic na komercyjny szczyt. Historyczny zwycięzca pierwszej edycji polskiego X Factora Gienek Loska znany był przede wszystkim mieszkańcom Krakowa. To właśnie na ulicach tego miasta rozpoczynał swoją karierę jako wokalista, […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 - 500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.