fot. materiały prasowe

FN Meka – sztuczna inteligencja wyrzucona z wytwórni za rasizm


24 sierpnia 2022

Podziel się newsem:

Pierwsza w historii rapowa sztuczna inteligencja, FN Meka, została wyrzucona z wytwórni za rasizm. Sprawdź szczegóły!

Sztuczna inteligencja rasistą?

Kilka dni temu wytwórnia Capital Records ogłosiła podpisanie kontraktu z FN Meką, pierwszą w historii rapową sztuczną inteligencją. Ich wspólna muzyczna przygoda nie potrwała jednak zbyt długo. Wytwórnia poinformowała o rozwiązaniu umowy. Co się stało? Wszystko za sprawą licznych głosów w sieci, twierdzących, że teksty FN Meki niosą ze sobą rasistowskie przesłanie. Ponadto prowadząc swojego Instagrama, wykorzystywał brutalne sceny z udziałem policji i czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Capital Records:

Oferujemy nasze najgłębsze przeprosiny dla całej czarnoskórej społeczności za naszą niewrażliwość, podczas realizacji tego projektu. Nie zadaliśmy sobie wystarczająco dużo pytań o proces twórczy stojący za FN Meką i nie rozważyliśmy wszystkich ewentualności. Dziękujemy tym, którzy skierowali do nas konstruktywne opinie w ciągu ostatnich kilku dni. Wasz wkład był nieoceniony w podjęciu decyzji o zakończeniu naszej współpracy z FN Meką

– oficjalne oświadczenie Capital Records (tłumaczenie własne).

Gunna & FN Meka, Clix – Florida Water

Jak to w zasadzie działa?

FN Meka powstał w 2019 roku z inicjatywy wytwórni Factory News. Sztuczna inteligencja wywołała poruszenie na Soundcloudzie, jednak prawdziwą popularność przyniosło raperowi przeniesienie się na Instagrama i TikToka. Na najmłodszej z platform zaowocowało to dziesięcioma milionami obserwujących i ponad sto trzydziestoma trzema milionami polubień. Współzałożyciel Factory NewsAnthony Martini, wyjaśniał w zeszłym roku, w jaki sposób FN Meka generuje kolejne zwrotki. Program analizuje popularne piosenki z różnych gatunków, po czym sugeruje kolejne „bloki”, jak melodię, tempo, kontekst lub adliby.

Pierwsza w historii rapowa sztuczna inteligencja, FN Meka, została wyrzucona z wytwórni za rasizm. Sprawdź szczegóły! Zobacz także FiQuality to (nie)śmieszny żart, który czym prędzej powinien doczekać się puenty Ubisoft nie będzie mnie wodzić za nos. Powrót do korzeni „Assassin’s Creed” to zagrywka pod publiczkę Horrorcore cały czas w pełni sił. Słoń w międzynarodowym cypherze […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →