Run-DMC (Jam Master Jay pośrodku) – fot. Wikimedia

Dwóch mężczyzn skazanych za zamordowanie Jam Master Jaya z Run-DMC

Obserwuj nas na instagramie:

Karla „Lil D” Jordana i Ronalda „Tinarda” Washingtona czeka w najlepszym przypadku 20 lat w więzieniu, a możliwe jest dożywocie. Jam Master Jay, DJ i członek hip-hopowego trio Run-DMC, zginął w 2002 roku. 

Run-DMC – pionierzy hip-hopu

Trudno w skrócie napisać, jak wielki wpływ na rozwój hip-hopu miało Run-DMC. Byli pionierami, influencerami i jedną z grup, która rozkręciła ten gatunek w latach 80. Pierwsi sięgali po złoto, zdobywali platyny, nie bali się eksperymentować i współpracować z tak odmiennymi brzmieniowo zespołami jak Aerosmith. Podbijali MTV, okładki magazynów, zdobywali Grammy, przełamywali schematy, a ich muzyka – jak można przeczytać w Bibliotece Kongresu – miała znaczenie kulturowe, historyczne i artystyczne”. 

Śmierć Jam Master Jaya

W skład Run-DMC wchodziło trzech artystów: raperzy Joseph „Run” Simmons i Darryl „D.M.C.” McDaniels, a także Jason „Jam Master Jay” Mizell – DJ, producent i beatboxer. W 2001 r. grupa zdążyła nagrać jeszcze swój 7. w karierze studyjny album: Crown Royal. Rok później, 30 października 2002 r., doszło do tragicznego wydarzenia – Jam Master Jay został zastrzelony w swoim studiu nagraniowym w Queens. Miał wtedy 37 lat. Po tym Run-DMC zostało oficjalnie rozwiązane przez żyjących członków grupy.

Sprawiedliwość po 20 latach

Kto zabił Mizella? Tego nie było wiadomo przez prawie 20 lat. Dopiero w sierpniu 2020 r. postawiono w tej sprawie zarzuty Ronaldowi Washingtonowi and Karlowi Jordanowi Jr. Proces rozpoczął się we wrześniu 2022 r. (do tego czasu Washington odsiadywał w więzieniu federalnym wyrok za napad). Jordan trafił do aresztu od razu. 

Czytaj też: 50 najlepszych raperów i raperek wszech czasów

Kokainowy deal

Co dokładnie wydarzyło się w październiku 2002 r.? Jak pisze „Guardian”, poszło o narkotyki. Mizell był podobno zamieszany w kokainowy deal warty 200 tys. dolarów. Kiedy Jordan i Washington go oszukali i zostawili z niczym, doszło do spięcia, a muzyk został zastrzelony (za spust pociągnął podobno Jordan). W sprawę zamieszany był jeszcze jeden mężczyzna, Jay Bryant, ale jego proces jeszcze nie ruszył. Nie przyznaje się on jednak do winy.

run dmc
Run DMC, fot. materiały prasowe

Karla „Lil D” Jordana i Ronalda „Tinarda” Washingtona czeka w najlepszym przypadku 20 lat w więzieniu, a możliwe jest dożywocie. Jam Master Jay, DJ i członek hip-hopowego trio Run-DMC, zginął w 2002 roku.  Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →