Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać
Obserwuj nas na instagramie:
Zła wiadomość – Reniferek to zamknięta historia i raczej nie wróci z drugim sezonem. Ale jeśli podobał wam się ten serial, na naszej liście znajdziecie kilka produkcji, które w jakiś sposób łączą się z hitem Netflixa.
Ani łatwy, ani przyjemny, ale wciągający
Mimo że seansu Reniferka nie można określić ani łatwym, ani tym bardziej przyjemnym, zawierający wątki autobiograficzne Netflixowy serial autorstwa Richarda Gadda podbił serca widzów na całym świecie. Seksualne traumy, radzenie sobie z poczuciem winy, wstyd wynikający z braku akceptacji własnej tożsamości – to tylko część tego, co Reniferek ma do zaoferowania. Dzisiaj przyglądamy się natomiast siedmiu mniej lub bardziej znanym serialom, które w taki czy inny sposób nawiązują do wstrząsającego dzieła Gadda.
Czytaj też: Nowe seriale, którymi warto zainteresować się w maju
Mogę cię zniszczyć
twórczyni: Michaela Coel
gdzie: HBO Max
Zaczynamy z grubej rury, bo od serialu, którego autorka – aktorka i scenarzystka Michaela Coel – przeniosła na ekran własne traumatyczne doświadczenia, ubierając je w atrakcyjną i zarazem refleksyjną formę czarnej komedii. Dokładnie tak jak Gadd w Reniferku. Pracując nad drugim sezonem popularnego serialu Guma do żucia, Cole została zgwałcona, zaś Mogę cię zniszczyć był jednym z jej sposobów na poradzenie sobie z utrudniającą życie traumą. Protagonistką jest Arabella, influencerka, która napisała bestsellerową książkę i pracuje obecnie nad kolejną, ale idzie jej jak krew z nosa. Próbując zdystansować się od pisania, idzie z przyjaciółmi do knajpy, a kolejnego ranka budzi się z bolesną luką w pamięci. Z czasem przypomina sobie, że została zgwałcona, natomiast przez resztę serialu chwyta się różnych sposobów, by nauczyć się żyć z tą świadomością. To jeden z tych seriali, które ogląda się raz w życiu, ale zdecydowanie warto.
Niewiarygodne
twórcy: Susannah Grant, Ayelet Waldman, Michael Chabon
gdzie: Netflix
Niewiarygodne także zostało oparte na prawdziwej historii, tym razem seryjnego gwałciciela, który działał tak metodycznie i skutecznie, że przez kilka lat gwałtów na terenie dwóch różnych amerykańskich stanów nikt nie był w stanie ustalić jego tożsamości. Ba, policja nie była nawet przekonana, że sprawy są ze sobą powiązane, zaś w skrajnych przypadkach – że doszło w ogóle do gwałtu. Serial opowiada o jednej z takich spraw. Bohaterką jest dziewczyna z problemami, która zgłasza, że została zgwałcona. Policja rozpoczyna śledztwo, jednakże z racji na przeszłość dziewczyny oraz jej nietypowe zachowanie, które śledczy interpretują jako poczucie winy za fałszowanie zeznań, sprawa zostaje zamknięta. Serial pokazuje, jak dziewczyna – która zaczyna w pewnym momencie sama uważać, że gwałt jej się „przywidział” – próbuje szukać dla siebie miejsca, ale jednocześnie posuwa systematycznie śledztwo do przodu. Mocne i przejmujące.
Ty
twórcy: Greg Berlanti, Sera Gamble
gdzie: Netflix
Protagonista/antagonista serialu, Joe Goldberg, wydaje się poczciwym właścicielem księgarni, lecz w rzeczywistości jest równie niebezpiecznym – choć znacznie subtelniejszym – stalkerem co Martha z Reniferka. Postać jest całkowicie fikcyjna, ale jako że obserwujemy wydarzenia z jego perspektywy – seksualnego agresora, który mylnie interpretuje różne sygnały, uczepia się różnych kobiet i je stopniowo niszczy – widzowi bardzo łatwo wejść w głowę jego, Marthy i wszystkich im podobnych. Obserwujemy zatem, jak Joe zdobywa informacje o swych ofiarach, jak je podchodzi, urabia. I – jak przystało na świetny produkt serialowy – nie umiemy oderwać wzroku od ekranu. W trakcie powstałych dotychczas czterech sezonów Joe przeszedł przemianę z niebezpiecznego stalkera z wybujałą wyobraźnią i mylnym pojęciem o kobietach w rasowego psychopatę, który jest gotowy na wszystko. Ostatni sezon ma zadebiutować jeszcze w tym roku.
Sex Education
twórca: Laurie Nunn
gdzie: Netflix
Popularny młodzieżowy komediodramat Sex Education należy do znacznie lżejszej serialowej kategorii wagowej, gdyż opowiada o seksualnych, miłosnych i tożsamościowych dylematach i perypetiach grupy nastoletnich postaci, które starają się wytyczać własne ścieżki, niezależne od tych sugerowanych przez ich rodziców. Bardzo łatwo natomiast wyobrazić sobie, że jeśli część z nich nie nauczy się żyć po swojemu, za kilka czy kilkanaście lat mogą skończyć podobnie jak Donny czy Martha z Reniferka – z nieprzerobionymi seksualnymi traumami i niskim poczuciem wartości podbijanym przy każdej możliwej sposobności przez przytłaczające poczucie wstydu. Ciekawym jest w tym kontekście fakt – co jest jednocześnie głównym powodem, dla którego Sex Education trafił do naszego dzisiejszego zestawienia – iż scenariusz do jednego z odcinków współtworzył właśnie Gadd, już po premierze sztuki, na bazie której nakręcił później Reniferka.
Wyjęci spod prawa
twórcy: Elgin James, Stephen Merchant
gdzie: HBO Max
Nasza kolejna serialowa polecajka jest ponownie raczej luźno związana z tematyką i klimatem Reniferka, a bardziej z aktorką Jessicą Gunning, Reniferkową Marthą, która okazała się jednym z największych zaskoczeń autobiograficznego projektu Gadda. Wyjęci spod prawa opowiadają o siedmiu skrajnie odmiennych postaciach – od smutnego białego prawicowca przez krzykliwą lewicową aktywistkę po influencerkę zagubioną pod warstwami autokreacji – które spotykają się podczas zasądzonych im za różne wykroczenia prac społecznych. Traf chce, że właśnie oni znajdują torbę pełną pieniędzy, która zwiąże ich z przestępczym półświatkiem oraz w brutalny sposób zmusi do przewartościowań. Gunning wciela się w nadzorczynię tej siódemki, ale mimo że jej postać jest nieco mniej barwna, ani przez chwilę nie odstaje od reszty, również aktorsko, a w serialu grają między innymi Christopher Walken i wschodząca gwiazda Eleanor Tomlinson.
The End of the F***ing World
twórca: Jonathan Entwistle
gdzie: Netflix
Wracamy do bezpośrednich serialowych odniesień do Reniferka, a karkołomnie zatytułowany The End of the F*** World oferuje nam dość podobną mieszankę wybuchową czarnego humoru i angażującego emocjonalnie dramatu o rzeczach trudnych i poważnych. Oto bowiem nastoletni James uważa, że jest psychopatą, bowiem nie czuje żadnych emocji ani przy zabijaniu zwierząt, ani przy samookaleczaniu się. Postanawia poddać się swoistemu testowi i sprawdzić, czy będzie w stanie zamordować drugiego człowieka. Za cel obiera buntowniczą rówieśniczkę ze szkoły, ale traf chce, że dziewczyna ma równie duże problemy ze sobą i namawia go, by uciekli razem w siną dal. W drodze przeżywają wiele mniej lub bardziej dramatycznych przygód, wliczając spotkanie z seryjnym gwałcicielem, a my dowiadujemy się sporo o ich przeszłości – dlaczego są tacy, jacy są. Mocny, trudny i szalenie wciągający serial, od którego trudno oderwać wzrok.
American Vandal
twórcy: Dan Perrault, Tony Yacenda
gdzie: Netflix
Finiszujemy zestawienie prawdopodobnie najmniej spodziewaną serialową polecajką, bowiem American Vandal to zrealizowany w formie młodzieżowego mockumentu na poły pastisz seriali z popularnego gatunku true crime (opowieści wyjaśniających zawiłości prawdziwych zbrodni), a na poły zjadliwa satyra wyszydzająca tego typ rozrywki. Bohaterami są nastoletni detektywi prowadzący nietypowe śledztwa w środowisku szkolnym. W pierwszym sezonie poszkodowani zostają nauczyciele, którym namalowano na samochodach mało atrakcyjne penisy, a w drugim uczniowie prywatnej katolickiej szkoły, którym jakiś żartowniś dosypał do lemoniady środka przeczyszczającego. Co łączy American Vandal i Reniferka? Kreatywność podejścia do spraw trudnych i ważnych przy pomocy elementów typowo komediowych – poruszając się na granicy pastiszu i parodii, twórcy Vandala rzucają ciekawe światło na różne społeczne kwestie.
Zła wiadomość – Reniferek to zamknięta historia i raczej nie wróci z drugim sezonem. Ale jeśli podobał wam się ten serial, na naszej liście znajdziecie kilka produkcji, które w jakiś sposób łączą się z hitem Netflixa. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i […]
Obserwuj nas na instagramie: