kadr z filmu „Wejście smoka”

Bruce Lee zmarł, bo pił za dużo wody? Nowa teoria zaskakuje


22 listopada 2022

Podziel się newsem:

Naukowcy z Uniwersytetu Anatomicznego w Madrycie przedstawili nową, zaskakującą teorię. Według nich Bruce Lee zmarł ze względu na przyjmowanie zbyt dużej ilości wody do organizmu.

Bruce Lee zmarł przez wadę nerki?

Bruce Lee odszedł nieoczekiwanie w 1973 roku. Miał 32 lata. Oficjalną ustalono, że przyczyną śmierci był obrzęk mózgu spowodowany wymieszaniem leków przeciwbólowych i środków odurzających. Przez lata narodziła się jednak masa mitów i legend dotyczących śmierci aktora i mistrza sztuk walki. Niektóre z nich mówią o tym, że do jego śmierci przyczynili się gangsterzy (wymienia się między innymi amerykańską mafię czy chińskie triady) lub mnisi z Szaolin, którzy ukarali go za ujawnienie tajemnic kung-fu. Mówiło się też o klątwie rzuconej na rodzinę Lee. Przed narodzinami Bruce’a, gdy miał zaledwie trzy miesiące, zmarł jego starszy brat, zaś w 1993 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku na planie filmu Kruk zginął syn aktora – Brandon. Inne teorie mówią również o zwykłym udarze słonecznym czy przedawkowaniu narkotyków.

Naukowcy z Uniwersytetu Anatomicznego w Madrycie wysnuli jednak podpartą badaniami teorię, że Bruce Lee doznał obrzęku w wyniku hyponatremii – niskiej zawartości sodu we krwi. Jednym z czynników potwierdzających te założenia mają być między innymi objawy, które wystąpiły u aktora oraz jego dieta. A ta składała się głównie z soków i napojów proteinowych. Bruce Lee miał również skłonność do zażywania narkotyków, co powodowało nadmierną potliwość oraz pragnienie, w wyniku czego musiał często uzupełniać płyny.

Innymi słowy, wysnuwamy tezę, że wadliwe działanie nerki, która nie mogła wydalić nadmiaru wody, zabiło Bruce’a Lee.

W jego organizmie zaistniało wiele czynników, które mogły spowodować wystąpienie hypnoatremii. Mogła pojawić się ona w wyniku ingerencji w proces homoestazy, który reguluje przyjmowanie i wydalanie płynów.

Nasza teoria mówi o tym, że Bruce Lee zmarł w wyniku wady nerki, która nie wydalała nadmiaru przyjmowanych płynów, w wyniku czego wystąpiło zachwianie równowagi homoestazy

– czytamy w badaniu.

Całość badania można przeczytać tutaj.

Legenda kung-fu, aktor i filozof

Pomimo swojej krótkiej aktorskiej kariery Bruce Lee uważany jest dziś za jedną z największych ikon popkultury. Był nie tylko aktorem, ale także mistrzem sztuk walki, twórcą Jeet Kune Do (protoplasta dzisiejszego MMA) oraz filozofem. Połączył kultury Zachodu i Wschodu, rozsławił hongkońskie filmy akcji na całym świecie i zmienił postrzeganie Azjatów w amerykańskich produkcjach. Wystąpił w takich obrazach, jak Wielki szef, Droga smoka, Wściekłe pięści czy Wejście smoka.

Dwa lata temu zadebiutował ciekawy film dokumentalny o życiu i karierze Bruce’a Lee – Bądź jak woda. Jego tytuł nawiązywał do słynnego powiedzenia i zarazem filozofii aktora, która definiowała jego podejście do życia i sztuk walki. „Pozbądź się formy, bądź bezkształtny. Jak woda”, mawiał Bruce Lee.

Bruce Lee. Bądź jak woda – zwiastun

Naukowcy z Uniwersytetu Anatomicznego w Madrycie przedstawili nową, zaskakującą teorię. Według nich Bruce Lee zmarł ze względu na przyjmowanie zbyt dużej ilości wody do organizmu. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →