Korn (zapis stylizowany: KoЯn) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca nu metal. Powstała w 1993 roku w Bakersfield w stanie Kalifornia po rozwiązaniu formacji L.A.P.D. gdzie grali gitarzysta James Shaffer, gitarzysta basowy Reginald Arvizu i perkusista David Silveria. Według danych z 2009 roku zespół sprzedał 16 mln płyt w Stanach Zjednoczonych oraz 32 mln na całym świecie. Grupa ośmiokrotnie nominowana do nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy została nagrodzona dwukrotnie. W 2000 roku za utwór „Freak on a Leash” i w 2003 za „Here to Stay”.
Oficjalne logo Korna zawierające odwrócone „R”, ma pokazać, że nazwa była pisana ręką dziecka (KoЯn). Często też twierdzi się, że to Jonathan Davis dla zabawy pisząc nazwę zespołu lewą ręką odwrócił R, a nierówne i pokarbowane litery są efektem jego niezbyt sprawnej w pisaniu lewej ręki. Zespół jest sklasyfikowany na 53. pozycji listy 100 Najlepszych Artystów Hard Rocka sporządzonej przez VH1.
Autorem większości tekstów w zespole jest wokalista Jonathan Davis ale niektóre utwory były napisane lub sugerowane przez resztę zespołu. Utwór Divine pomagał zrealizować Robert Trujillo z zespołu Metallica. Muzyk opisuje m.in. przeżycia z dzieciństwa. Przykładem takiego utworu był „Daddy” wydany na albumie Korn. Kompozycja opowiada o gwałcie, którego dokonał nieznany sprawca.
Davis ze względu na emocjonalny stosunek do utworu z zespołem wykonał go tylko raz przed koncertem w klubie Coney Island High na Manhattanie w Nowym Jorku. Pochodzący również z debiutu utwór „Helmet in the Bush” opisuje uzależnienie od amfetaminy. Z kolei kompozycja „Kill You” wydana na albumie Life Is Peachy w 1996 roku odnosi się do macochy wokalisty, która się nad nim znęcała. Swoistą kontynuację „Daddy” była piosenka „Mr. Rogers”, której tekst opowiadał o utracie dzieciństwa i zaufania do ludzi. Natomiast tytuł utworu „Dead Bodies Everywhere” nawiązuje do okresu gdy muzyk pracował w kostnicy. Ponadto opisuje próbę wpłynięcia rodziców by syn porzucił zainteresowanie muzyką.
W tekstach muzyka występowały również odniesienia do śmierci. W utworze „Pretty” który został wydany w 1998 roku na albumie Follow the Leader zawarł historię zgwałconego i zamordowanego niemowlęcia. W 1999 roku ukazała się płyta Issues, w zawartej na niej kompozycji „Hey Daddy” Davis mówi o swych problemach emocjonalnych.