Die Antwoord

Die Antwoord

Die Antwoord – południowoafrykański zespół z Kapsztadu wykonujący muzykę hip-hopową w odmianie rap-rave. W skład zespołu wchodzą 3 osoby: Ninja (Watkin Tudor Jones), ¥o-landi Vi$$er (Anri du Toit) oraz DJ Hi-Tek (Justin De Nobrega). Grupa znana jest m.in. z utworu „Enter the Ninja” oraz rozpoznawana z tworzenia różnokulturowej mieszanki muzycznej.

W teledysku do utworu „Enter the Ninja” gościnnie wystąpił południowoafrykański malarz i grafik Leon Botha cierpiący na progerię.

Grupa została założona w 2008 z inicjatywy południowoafrykańskiego rapera Watkina Tudora Jonesa, bardziej znanego jako Ninja, do którego dołączyła piosenkarka ¥o-landi Vi$$er oraz DJ Hi-Tek. W 2009 grupa wydała debiutancki album pt. $O$, który w 2010 doczekał się reedycji. Muzyka grana przez Die Antwoord zawiera wiele elementów kontrkultury Zef, która jest niezwykle popularnym ruchem kulturowym w Republice Południowej Afryki. W 2011 zespół osiągnął komercyjny sukces, kiedy wystąpił na festiwalu muzycznym Big Day Out.

Die Antwoord pięciokrotnie gościli w Polsce: jako goście festiwalu Open’er w 2010, wystąpili w strefie kibica w Poznaniu podczas Euro 2012, na iFestival w Warszawie w 2014, na Open’er Festival w 2015, na Orange Warsaw Festival 2016 a także na Kraków Live Festival w 2018

W 2015 Ninja i ¥o-landi Vi$$er wystąpili w filmie Chappiie w reżyserii Neilla Blomkampa.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →