Afro Kolektyw

Afro Kolektyw

Afro Kolektyw – polska grupa muzyczna powstała w 1999 roku w Warszawie. W latach 1999–2010 formacja wykonywała hip-hop z wpływami acid jazzu. Jej styl określano jako „organiczny hip-hop jazz”. Wraz z początkiem nowej dekady zespół dokonał zwrotu stylistycznego.

W 2015 roku zespół został rozwiązany.

Pełnoprawny debiut fonograficzny Afro Kolektywu zatytułowany Płyta pilśniowa wydano w 2001 roku (wyd. T1 / Pomaton EMI). Płytę promowały single: „Czytaj z ruchu moich ust”, „Seksualna czekolada” i „Karl Malone”.

Po długiej przerwie w działalności, w 2006 roku Kolektyw powrócił z kolejnym albumem Czarno widzę (wyd. Blend Records / Rockers Publishing), nagranym w nowym składzie, już bez drugiego MC – „Nestora”. Pojawiły się na nim gościnnie czołowe postaci polskiej sceny hip-hopowej (Duże Pe oraz Lilu) i jazzowej (m.in. Łukasz Poprawski i Marcin Masecki). Promowały go dwa single: „Trener Szewczyk” (nagroda Biser Polskiego Radia BIS w kategorii „najlepszy tekst”) oraz „Gramy dalej” (15. miejsce w rankingu singli dekady portalu Porcys). Zespół wystąpił na festiwalach: Open’er Festival oraz Off Festival, zagrał również trzy koncerty na antenie radiowej Trójki.

W listopadzie 2008 r. ukazał się trzeci album, pt. Połącz kropki (wyd. Polskie Radio). Wśród gości znaleźli się liderzy Kapeli ze Wsi Warszawa, Grupy MoCarta, zespołów Muchy i Dagadana. Pierwszym singlem promującym była piosenka „Przepraszam” (gościnnie: Kinga Miśkiewicz z Furii Futrzaków). Drugi singiel, „Mężczyźni są odrażająco brudni i źli” został wybrany jedną z 10 najważniejszych piosenek dekady według portalu Onet.pl. W czerwcu 2010 roku zespół zarejestrował i opublikował utwór „Hymn polskiej reprezentacji na MŚ w RPA 2010”, będący parodią tzw. piosenek mundialowych, doszedł on do 31. miejsca na Liście Przebojów Trójki.

W 2011 roku muzycy przeszli z repertuaru hip-hopowego na popowy i podpisali kontrakt wydawniczy z Universal Music Polska. 20 stycznia 2012 roku ukazała się płyta Piosenki po polsku. Na długo przed premierą zaprezentowano piosenkę „Wiążę sobie krawat”, która dotarła do 4. miejsca na Liście Przebojów Trójki. Kolejny singiel „Czasem pada śnieg w styczniu (zakazane warzywo)” prezentował już o wiele bardziej radykalną zmianę stylistyczną, co spotkało się ze skrajnymi reakcjami fanów. Afro Kolektyw szybko zareagował na te komentarze, upubliczniając ironiczny, „pilśniowy” remix utworu, parodiujący własną debiutancką płytę. Ostatnim singlem był faworyt publiczności, “Niemęskie granie”, który dotarł do miejsca 9. na Liście Przebojów Trójki.

W 2014 roku ukazał się ostatni album grupy, utrzymany w stylistyce balladowo-jazzowej. Muzycy zniechęceni jego chłodnym przyjęciem postanowili zagrać pożegnalną trasę, po czym zakończyć działalność Afro Kolektywu.

Wydarzenia z tym artystą (0)

Brak wydarzeń dla tego artysty

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →