Animator On Tour: Nagrodzone animacje w siedmiu miastach


02 września 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Festiwal Animator rusza w trasę po Polsce. Nagrodzone na 9. edycji festiwalu animacje zobaczyć będzie można od 1 do 11 września w Gdyni, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Krakowie oraz Warszawie. Pokazy są bezpłatne!

Poznaniacy bardzo dobrze znają festiwal Animator, organizowany bez zadęcia i czerwonych dywanów, za to ze znakomitymi filmami i gronem artystów, którzy chętnie przyjeżdżają do Poznania. Na zakończenie lata publiczność w sześciu miastach Polski również będzie miała okazję poznać festiwal z bliska, gdyż organizatorzy przygotowując się do przyszłorocznego jubileuszu, postanowili animacją zarazić znacznie szersze grono widzów.

– Chcemy mieszkańcom innych miast pokazać, jak wygląda nasz festiwal, a nie ma ku temu lepszej okazji niż poprzez prezentację nagrodzonych u nas filmów – mówi Joanna Stankiewicz, dyrektorka Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy poświęcony animacji w naszym kraju i jeden z większych w Europie. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji.

 

PROGRAM ANIMATOR ON TOUR

Pokazy filmowe ANIMATOR ON TOUR w większości miast będą się odbywały w plenerze, zgodnie z poniższym harmonogramem:

1 września, Gdynia

2 września, Wrocław

4 września, Łódź

8 września, Poznań

9 września, Katowice

10 września, Kraków

11 września, Warszawa

Widzowie obejrzą poniższe filmy:

GRAND PRIX FESTIWALU, ZŁOTEGO PEGAZA
Before Love, Igor Kovalyov, Rosja 2015, 19’15’’
Tytuł filmu sugeruje, że to, co przydarza się bohaterom, nie jest jeszcze prawdziwą miłością. Ludzkie ułomności prowadzą do dramatów. Każdy szuka miłości.

II NAGRODA / SREBRNY PEGAZ
Ślepa Vaysha, Theodore Ushev, Kanada 2016, 8’14”
Od urodzenia lewe oko Vayshy widzi tylko przeszłość, a prawe – przyszłość. Nie widzi za to teraźniejszości. Opowieść o szukaniu pocieszenia we wspomnieniach i budowaniu nadziei pokładanej w przyszłości.

III NAGRODA / BRĄZOWY PEGAZ
Ostateczna Rozgrywka, Phil Mulloy, Wielka Brytania 2015, 6’
Po ciężkim tygodniu w biurze Richard i George lubią w weekendy pograć dla przyjemności w gry wojenne.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY
Król Olch, Georges Schwizgebel, Szwajcaria 2015, 5’30’’
Ojciec z synkiem pędzą konno przez las. Chore dziecko widzi w majakach Króla Olch, który jednocześnie fascynuje go i przeraża. Film oparty na motywach ballady Goethego „Król olch” z muzyką Schuberta i Liszta.

NAGRODA SPECJALNA REKTORA UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU ZA NAJLEPSZY STUDENCKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
O matce, Dina Velikovskaya, Rosja 2015, 7’20’’
Film opowiada o matce, która dała z siebie tak wiele, że nic jej nie zostało… Wtedy życie otwiera przed nią nowe możliwości.

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY FILM POLSKI
Figury niemożliwe i inne historie II, Marta Pajek, Polska 2016, 14’30’’
Bohaterką jest kobieta, która w codziennej bieganinie potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości – zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE, NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO
Kinki, Izumi Yoshida, Polska 2015, 10’12’’
Abstrakcja w konwencji horroru i thrillera psychologicznego. Bohater – morderca – koduje w pamięci obrazy, by dokonać rekonstrukcji pewnej zbrodni.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
Sexy laundry, Izabela Plucińska, Niemcy, Kanada, Polska 2015, 12’
Czy po 25 latach w związku można rozpalić namiętność od nowa? Komedia erotyczna wykonana techniką animacji modelinowej, przedstawiająca intymne życie Alicji i Henryka, pary pięćdziesięciolatków otępiałych od małżeńskiej rutyny.

NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
Niezłe jaja!, Penny Lane, USA 2016, 79’
Ta pomysłowa, zabawna i zwariowana opowieść jest w dużej mierze oparta na faktach. Jest to historia Johna Romulusa Brinkleya, lekarza z Kansas, który w roku 1917 wpadł na pomysł, żeby leczyć impotencję u mężczyzn przeszczepiając im kozie jądra.

Sprawdź także:
Chimeryczni lokatorzy. 10 filmowych mieszkań i lokatorów z piekła rodem

Festiwal Animator rusza w trasę po Polsce. Nagrodzone na 9. edycji festiwalu animacje zobaczyć będzie można od 1 do 11 września w Gdyni, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Krakowie oraz Warszawie. Pokazy są bezpłatne! Poznaniacy bardzo dobrze znają festiwal Animator, organizowany bez zadęcia i czerwonych dywanów, za to ze znakomitymi filmami i gronem artystów, którzy chętnie […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →