American Film Festival 2016: Nowy Jim Jarmusch na otwarcie. Są już karnety!


20 września 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Od rewelacji tegorocznego festiwalu w Cannes – Patersona Jima Jarmuscha – rozpocznie się 25 października we Wrocławiu 7. American Film Festival. Karnety można już kupować na festiwalowej stronie.

Największy buntownik amerykańskiego kina zrobił film będący pochwałą zwyczajności. Tytułowy bohater to skromny kierowca autobusu (znany z serialu Dziewczyny Adam Driver), który żyje nieśpiesznym rytmem wyznaczanym przez poranny pocałunek z żoną Laurą, pracę i wieczorne spotkania przy piwie. Autor Truposza okruchy codzienności zamienia w czystą poezję, podobnie jak jego bohater notujący wiersze w sekretnym zeszycie.

W ramach programu Europejska Stolica Kultury – Wrocław 2016 na AFF pokazane zostaną dwa filmy zrealizowane w Ameryce lub z amerykańskimi aktorami przez znakomitych europejskich reżyserów Andreę Arnold i Oliviera Assayasa, które podbiły tegoroczny festiwal w Cannes. Film autorstwa Arnold – American Honey, wyjechał stamtąd z Nagrodą Jury. Podobnie jak w głośnym Fish Tank, reżyserka opowiada w nim o dorastającej dziewczynie z zaniedbanego środowiska, marzącej o lepszym życiu. Skłócona z rodziną Star porzuca swoje miasteczko i przyłącza się do grupy przemierzających Stany, żyjących z dnia na dzień młodocianych włóczęgów.

Olivier Assayas pokaże we Wrocławiu film Personal Shopper, który w Cannes otrzymał Złotą Palmę za reżyserię, mimo, że budził skrajne emocje (na jednym pokazie – owacja na stojąco, na innym – buczenie). Dramat z elementami horroru opowiada o młodej kobiecie (w tej roli Kristen Stewart), która w dzień dba o garderobę pewnej gwiazdy, a w nocy próbuje nawiązać kontakt ze zmarłym bratem bliźniakiem.

Dwie nowe produkcje zaprezentuje we Wrocławiu Jeff Nichols, amerykański reżyser lubiący bawić się kinem gatunkowym. Będą to: Midnight Special (premiera na Berlinale) oraz Loving (nominowany do Złotej Palmy w Cannes). Midnight Special łączy cechy surowej przypowieści z elementami sci-fi i wpisuje się w nurt fascynacji produkcjami spod znaku Strefy mroku z lat 80. Obdarzony tajemniczymi mocami chłopiec, chroniony przez dwóch mężczyzn (Michael Shannon, Joel Edgerton), ucieka przed niebezpieczeństwem. W drugoplanowych rolach: Kirsten Dunst i – jak widać rozchwytywany – Adam Driver.

Tytuł drugiego z filmów Nicholsa – Loving pochodzi co prawda od nazwiska głównych bohaterów, ale rzeczywiście osią opowieści jest wyjątkowa miłość. To dramatyczna historia Mildred i Richarda (Ruth Negga, Joel Edgerton), czarnej dziewczyny i białego chłopaka, którzy pobrali się w 1958 roku wbrew rasistowskiemu prawu stanu Virginia. Najpierw aresztowani, zbiegli do Waszyngtonu, gdzie wytoczyli sprawę władzom stanowym. Wygrali ją, na zawsze zmieniając amerykańskie prawo.

7. American Film Festival odbędzie się w terminie 25 – 30 października 2016 roku we Wrocławiu. Sprzedaż karnetów filmowych rozpoczęła się 19 września. Pełny program festiwalu zostanie opublikowany 12 października.

źródło: materiały prasowe

Sprawdź także:
Szukaj film 5 filmów, które nie weszły do polskich kin, a powinny

Od rewelacji tegorocznego festiwalu w Cannes – Patersona Jima Jarmuscha – rozpocznie się 25 października we Wrocławiu 7. American Film Festival. Karnety można już kupować na festiwalowej stronie. Największy buntownik amerykańskiego kina zrobił film będący pochwałą zwyczajności. Tytułowy bohater to skromny kierowca autobusu (znany z serialu Dziewczyny Adam Driver), który żyje nieśpiesznym rytmem wyznaczanym przez […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →