kadr z filmu „Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje”

Jim Jarmusch o „Gwiezdnych Wojnach”: „Dlaczego wiem wszystko o filmach, których nie widziałem?”


01 sierpnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Jim Jarmusch przyznał, że na liście kultowych filmów, których nigdy nie widział, znajduje się seria Gwiezdne wojny. Wytłumaczył jednak, że ma konkretny powód, dla którego nie zamierza jej obejrzeć.

„Są rzeczy, których nigdy nie obejrzę”

Czy są filmy, które widział praktycznie każdy? Którakolwiek część Harrego Pottera? Władcy Pierścieni? A z polskiego podwórka choćby Ogniem i mieczem albo Kiler? Takie myślenie może być złudne, ale kiedy myślimy o tym w kontekście słynnych reżyserów, to wydaje się, że akurat oni musieli widzieć wszystkie popularne filmy, jakie kiedykolwiek się ukazały. No nie do końca. Jim Jarmusch, autor takich kultowych filmów jak Kawa i papierosy, Noc na Ziemi, czy Tylko kochankowie przeżyją, przyznał w rozmowie w The Believer, że nigdy nie widział żadnego filmu z serii Gwiezdne wojny. Co więcej, zapewnił także, że nigdy tego nie zrobi i ma ku temu konkretny powód:

Są konkretne rzeczy, których nigdy nie obejrzę. Nigdy nie obejrzę żadnego filmu z serii „Gwiezdne wojny”, ponieważ nie podoba mi się, że wiem tak dużo o nich i ich bohaterach. Dlaczego to wszystko jest w mojej głowie, skoro nigdy nie widziałem żadnego filmu z tej serii? Dlaczego wiem o R2-D2, Darthcie Vaderze i innych postaciach?

Trailer filmu Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

Trzeba przyznać, że wpływ, jaki seria filmów George’a Lucasa miała na kulturę masową, jest ogromny i faktycznie wszechobecność Gwiezdnych Wojen wręcz irytować. Z drugiej strony kultowy reżyser nie wie, co traci… Na liście rzeczy, których Jim Jarmusch nie obejrzy, znalazły się także Przeminęło z wiatrem, natomiast nie jest tak, że nienawidzi filmów masowych. Przyznał, że bardzo bawią go np. filmy z serii Naga Broń „bo są tak głupie”.

Jim Jarmusch przyznał, że na liście kultowych filmów, których nigdy nie widział, znajduje się seria Gwiezdne wojny. Wytłumaczył jednak, że ma konkretny powód, dla którego nie zamierza jej obejrzeć. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →