Caroline Polachek (fot. materiały prasowe)

5 występów, których nie można przegapić na Montreux Jazz Festival 2023


28 czerwca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Już w najbliższy weekend rozpocznie się tegoroczna edycja jednego z najważniejszych festiwali muzycznych na świecie – Montreux Jazz Festival. Będzie tam nasza zaprzyjaźniona redakcja Muno.pl, która z tej okazji typuje kluczowe występy, których nie można ominąć.

Montreux Jazz Festival. Świątynia muzyki

Montreux Jazz Festival to największy festiwal muzyki jazzowej oraz popularnej w Szwajcarii oraz drugi co do wielkości na świecie, odbywający się corocznie w miejscowości Montreux. Festiwal został po raz pierwszy zorganizowany w 1967 roku przez Claudea Nobsa, Géo Voumarda i René Langela. Wystąpili wtedy m.in.: Keith Jarrett, Jack DeJohnette, Bill Evans, Soft Machine, Weather Report, Nina Simone, Jan Garbarek oraz Ella Fitzgerald. W 2012 polski kompozytor i pianista jazzowy Leszek Możdżer został, jako pierwszy Polak, przewodniczącym jury międzynarodowego Montreux Jazz Piano Competition – konkursu pianistycznego, który począwszy od 1999 odbywa się corocznie w ramach Montreux Jazz Festival.

Montreux Jazz Festival
fot. materiały prasowe

Obecnie festiwal trwa ponad dwa tygodnie, gromadząc publiczność sięgającą 250 tys. osób. Montreux to malownicze miasteczko, położone nad Jeziorem Genewskim, które oferuje zapierający dech w piersiach widok na majestatyczne Alpy oraz urokliwą Dolinę Rodanu. To miejsce, które przyciąga artystów z różnych zakątków świata, będąc źródłem inspiracji dla wielu z nich.

Tych artystów trzeba zobaczyć!

Tegoroczna edycja Montreux Jazz Festival potrwa od 30 czerwca do 15 lipca. Ceny biletów wahają się między 88 a 365 franków szwajcarskich. Pełen program oraz bilety znajdziemy na oficjalnej stronie wydarzenia. Wśród zaproszonych muzyków nietrudno znaleźć postaci, które warto zobaczyć na żywo, przynajmniej raz w życiu. Typujemy złotą piątkę, która stała się przyczynkiem aby ruszyć w tym roku do tej epickiej krainy muzyki.

BOB DYLAN – 1 LIPCA

Bob Dylan to bezapelacyjna ikona muzyki. Przemienił tradycyjne brzmienie w coś, co przekracza granice literatury i sztuki. Jego sposób interpretacji współczesnego świata nadal zadziwia i porusza ludzi na całym globie. Nie można dyskutować ze stwierdzeniem, że jest żyjącą legendą, podobnie jak nie ma wątpliwości, że Bob Dylan jest jednym z najbardziej wpływowych muzyków XX i XXI wieku. Jest również nieodłącznie związany z najbardziej kontrowersyjną Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w historii. Jego twórczość muzyczna to nic innego jak poezja, a jego poezja to jedna wielka melodia.

CAROLINE POLACHEK – 3 LIPCA

Caroline Polachek to jedna z najciekawszych, współczesnych artystek. Amerykanka rozpoczynała karierę w formacji Chairlift, która zakończyła działalność w 2017 roku. Dziś jest jedną z najbardziej kreatywnych autorek współczesnego popu, z natychmiast rozpoznawalnym głosem, która pisze kawałki mogące wypełnić stadiony. Jej najnowszy, świetnie oceniany album Desire, I Want To Turn Into You dostał tytuł „Best New Music” od „Pitchforka”. Amerykański portal nazwał płytę „pasjonującą, bogatą w melodie odyseją w najbardziej mroczne zakamarki miłości”.

ROMY – 4 LIPCA

Był Jamie xx, był i Oliver Sim. Teraz czas na trzecią osobę z kultowej już brytyjskiej grupy The xx – Romy Madley Croft, która podąży własną, indywidualną ścieżką. Kilka dni temu ukazało się najnowsze wydawnictwo Loveher, które według Romy jest pierwszą napisaną przez nią piosenką, która „sprawiła, że ​​poczułam się, jakbym była gotowa do stworzenia solowego projektu”. W produkcję jej najnowszego krążka Mid Air zaangażował się jej kolega Jamie xx, a także wyjątkowi goście: Fred Again..Beverly Glenn-Copeland oraz Stuart Price.

OVERMONO – 14 LIPCA

W ostatnich latach bracia Ed i Tom Russell, znani jako Overmono, zyskali uznanie miłośników muzyki elektronicznej – nie tylko w samej Wielkiej Brytanii. Po bardzo udanej serii singli, rozmaitych mini-wydawnictw i wyróżnień od najważniejszych mediów muzycznych, walijski duet wydał pod szyldem topowej oficyny XL Recordings długo wyczekiwany, debiutancki longplay Good LiesAlbum przekształca i przeplata urzekające kawałki wokalne w serię wielogatunkowych elektronicznych dźwięków, które płynnie przeskakują między euforią a melancholią w czterotaktowej pętli. Album rozpoczyna hymniczny, wokalny Feelings Pain, a następnie bracia Russell wprowadzają taneczny chłód na Arla Fearn. Trzeci na liście jest utwór tytułowy, który kieruje nagranie w bardziej popowe rejony. Z każdym numerem zaczynamy dostrzegać coraz więcej nawiązań do technicznych sztuczek Buriala, czy modnych rozwiązań, które zaprowadziły na salony inny duet – Bicep.

NILE RODGERS & CHIC – 15 LIPCA

Gdyby nie muzyka Chic, nie powstałyby dziesiątki, a nawet setki przebojów muzyki pop, disco oraz house. Ponadczasowe nagrania tej kultowej formacji z lat 70. są jednymi z najczęściej samplowanych. Dźwięki Chic znajdziemy w kawałkach m.in. Moodymanna, Beastie Boys, The Prodigy, Public Enemy i Frankie Knucklesa. Twórczość amerykańskiej grupy wywarła też ogromny wpływ na Daft Punk, którzy zaprosili Nile’a Rodgersa do współpracy przy Random Access Memories.

Już w najbliższy weekend rozpocznie się tegoroczna edycja jednego z najważniejszych festiwali muzycznych na świecie – Montreux Jazz Festival. Będzie tam nasza zaprzyjaźniona redakcja Muno.pl, która z tej okazji typuje kluczowe występy, których nie można ominąć. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →