Sydney Sweeney w filmie „Reality”

10 filmów, które musicie obejrzeć podczas 17. festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi

Obserwuj nas na instagramie:

W sobotę 29 lipca startuje 17. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Jeśli planujecie się wybrać, zebraliśmy dla was 10 tytułów, których nie możecie przegapić.

Będziecie od 29 lipca do 6 sierpnia oglądać filmy w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą? Odbywające się co roku latem od 2007 roku Dwa Brzegi to zarówno szansa obejrzenia najnowszych produkcji, które podbijają właśnie festiwale i serca widzów, ale i kultowych filmów, które niełatwo znaleźć w streamingu czy multipleksach. Filmy obyczajowe, horrory, dokumenty, filmy o sztuce i krótkie metraże – każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Pełen repertuar znajdziecie TU, bilety na Biletomat.pl, a poniżej nasz wybór filmów, na które warto zwrócić w tym roku uwagę:

kadr z filmu „Dziewczyńskie historie”
kadr z filmu „Dziewczyńskie historie”

Opadające liście, reż. Aki Kaurismäki

Film wyróżniony Nagrodą Jury w Cannes, który otworzy tegoroczny BNP Paribas Dwa Brzegi. To fińska tragikomedia o nieoczekiwanej miłości między pracownicą supermarketu i robotnikiem budowlanym, którzy spotykają się w barze karaoke. Jak to u Kaurismäkiego – jest słodko, jest gorzko, niezwykle oryginalnie, ale i przezabawnie.

Porwany, reż. Marco Bellocchi

Gęsta, rodzinna opowieść, rozgrywająca się w Bolonii. Wgląd we włoskie społeczeństwo połowy XIX wieku, zrealizowany z wizualnym rozmachem – film, który zdecydowanie warto obejrzeć w kinie. W centrum historii jest żydowski chłopiec, który zostaje porwany przez żołnierzy papieża Piusa IX, a następnie uznany za zmarłego i siłą zmuszony do przejścia na katolicyzm. Epickie kino.

Dziewczyńskie historie, reż. Agnieszka Borzym

Ciekawy dokument, który warto obejrzeć nie tylko z perspektywy rodzica. Bohaterkami filmu są dwie wchodzące w nastoletni wiek dziewczynki, Jagoda i Zuzia, które sporo przesiadują na swoim osiedlu i prowadzą długie tyrady. Rozmawiają o życiu, chłopakach, ale też o cielesności i fizyczności. Warto „podsłuchać” co mówią, bo ich emocjonalność jest dojrzała, a wiedza ogromna.

Goście, reż. Christian Tafdrup

Nietypowa wakacyjna znajomość między dwoma z pozoru sympatycznymi rodzinami – duńską i holenderską. Miły czas spędzony na urlopie we Włoszech kończy się zaproszeniem Duńczyków i ich córki na weekend. Mało się znają, ale jadą. I niby wszystko jest OK, ale coś nagle zaczyna nie grać. Goście to thriller psychologiczny, grający trochę na stereotypach. Nic nie zdradzamy – warto dać się zaskoczyć.

Miało cię nie być, reż. Jakub Michalczuk

Twórca komediowego hitu Teściowie nadchodzi z kolejnym filmem. Ciekawa jest tu historia – licealistki, która niespodziewanie zachodzi w ciążę i szuka pocieszenia u mało zaangażowanego do tej pory ojca. Ciekawy jest i duet aktorski. W Miało cię nie być zobaczymy bowiem Borysa Szyca, który gra tu… ze swoją córką Sonią Szyc.

Siostrzeństwo świętej sauny, reż. Anna Hints

Co wy wiecie o saunowaniu? My wiedzieliśmy niewiele, dopóki nie obejrzeliśmy dokumentu o siostrzeństwie i oczyszczeniu – fizycznym i psychicznym. Mamy więc bujny, estoński las, grupę kobiet i tradycyjną saunę, gdzie dzieje się magia. Swoją drogą słyszeliście o tym, że estońska dymna sauna wpisana została nawet na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO? Po seansie Siostrzeństwa świętej sauny w ogóle nas to nie dziwi.

Reality, reż. Tina Satter

Podobno ta rola Sydney Sweeney ma zmienić wszystko w jej karierze. Gwiazda Euforii gra w Reality współczesną dziewczynę, której życie nagle staje na głowie z powodu niespodziewanej wizyty agentów FBI. O im co chodzi? Co znajduje się w dokumentach znalezionych w biurze 25-latki? Tego dowiecie się w trakcie seansu.

Aftersun, reż. Charlotte Wells

Aftersun to jeden z najbardziej przejmujących filmów ubiegłego roku. Małe, ale wielkie kino o bardzo ważnych sprawach, ale w konwencji pocztówki z retro wakacji. W duchologicznym lustrze początku lat 00. przejrzy się pewnie wielu i wiele z was, ale warto zanurzyć się w filmie Charlotte Wells głębiej, bo tak naprawdę chodzi w nim o coś zupełnie innego, nie tylko silną relację ojca i córki. Aftersun to też popisowa i przejmująca rola Paula Mescala, wyróżniona nominacją do Oscara.

Dla Leslie, reż. Michael Morris

Samotna matka wygrywa na loterii, ale nie zmienia swojego życia na lepsze – zamiast tego zaczyna trwonić pieniądze na alkohol i narkotyki. Przejmujący obraz totalnego upadku i Andrea Riseborough w swojej życiowej roli, po której ruszyła ogromna oddolna kampania Oscarowa, wspierana przez największe gwiazdy Hollywood. Riseborough nominację dostała, statuetki już nie, ale jej kreacja osoby uzależnionej to nowy Mount Everest aktorstwa.

Pianoforte, reż. Jakub Piątek

Dokument o kulisach niezwykle popularnego w naszym kraju – czemu trudno się zresztą dziwić – Konkursu Chopinowskiego. Raz na pięć lat najwybitniejsi pianiści z całego świata, którzy całe życie podporządkowali twórczości Chopina, zjeżdżają do Warszawy, by zmierzyć się w mazurkach, etiudach, nokturnach i scherzach. Pianoforte ukazuje sukcesy, porażki i zaskakujące zwroty akcji. Dokumentalny thriller z Chopinem w tle – koniecznie.

W sobotę 29 lipca startuje 17. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Jeśli planujecie się wybrać, zebraliśmy dla was 10 tytułów, których nie możecie przegapić. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

 

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →