fot. materiały prasowe

Artyści w Irlandii otrzymają stałą wypłatę od państwa


12 września 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Rząd Irlandii weźmie odpowiedzialność za zarobki artystów. Dostaną oni cotygodniową kwotę od państwa w ramach rekompensaty za okres pandemii.

O ile wzrosną zarobki artystów w Irlandii?

Irlandia wprowadza specjalny projekt pomocowy stworzony specjalnie dla artystów. Będą otrzymywać oni cotygodniową wypłatę od państwa w wysokości 325 euro (około 1530 zł). Kwota ta ma być zadośćuczynieniem za “bezprecedensowe szkody”, jakie kultura irlandzka poniosła w czasie pandemii COVID-19. Objętych programem ma być 2000 artystów. Muzycy, artyści wizualni, pisarze, tancerze, aktorzy i oraz szeroko rozumiani filmowcy, zostali wybrani losowo z puli ponad 9000 osób. Tożsamość artystów, którzy otrzymają pomoc rządową, pozostaje tajemnicą. Budżet projektu figurującego pod nazwą Basic Income for the Arts wynosi 25 mln euro i ma on trwać 3 lata. Odpowiada za niego grupa zadaniowa wyznaczona przez Catherine Martin, minister turystyki, kultury, sztuki, Gaeltacht (tereny przywiązujące ogromną wagę do tradycji), sportu i mediów nazwała projekt “interwencją polityczną, która zdarza się raz na pokolenie”.

Polski spór o wsparcie

Zarobki artystów były w okresie pandemii niezwykle kontrowersyjnym tematem także w Polsce. Wszystko za sprawą programu Fundusz Wsparcia Kultury, którego beneficjenci, w przeciwieństwie do projektu irlandzkiego, byli jawni. To samo tyczyło się otrzymanych przez nich kwot, które zostały wyznaczone przez algorytm i to właśnie rozdysponowanie budżetu (około 400 milionów złotych) projektu wywołało spore publiczne oburzenie. Do głosu doszli wówczas sami artyści, którzy na temat zarobków i dotacji wypowiadali się w bardzo różnym tonie. Wielu z nich tłumaczyło zakres swojej działalności i ogromną liczbę osób zaangażowanych w ich kariery, do których trafią te pieniądze. Kazik z kolei stwierdził, że on żadnych pieniędzy od polskiego rządu nie przyjmie, ponieważ są grupy zawodowe potrzebujące pomocy dużo bardziej, a jeśli słuchacze chcą wesprzeć zespół Kult, niech po prostu kupią płytę.

Kazik – Twój ból jest lepszy niż mój

Rząd Irlandii weźmie odpowiedzialność za zarobki artystów. Dostaną oni cotygodniową kwotę od państwa w ramach rekompensaty za okres pandemii. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins O ile wzrosną zarobki artystów […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →