fot. materiały prasowe

Artyści w Irlandii otrzymają stałą wypłatę od państwa


12 września 2022

Podziel się newsem:

Rząd Irlandii weźmie odpowiedzialność za zarobki artystów. Dostaną oni cotygodniową kwotę od państwa w ramach rekompensaty za okres pandemii.

O ile wzrosną zarobki artystów w Irlandii?

Irlandia wprowadza specjalny projekt pomocowy stworzony specjalnie dla artystów. Będą otrzymywać oni cotygodniową wypłatę od państwa w wysokości 325 euro (około 1530 zł). Kwota ta ma być zadośćuczynieniem za „bezprecedensowe szkody”, jakie kultura irlandzka poniosła w czasie pandemii COVID-19. Objętych programem ma być 2000 artystów. Muzycy, artyści wizualni, pisarze, tancerze, aktorzy i oraz szeroko rozumiani filmowcy, zostali wybrani losowo z puli ponad 9000 osób. Tożsamość artystów, którzy otrzymają pomoc rządową, pozostaje tajemnicą. Budżet projektu figurującego pod nazwą Basic Income for the Arts wynosi 25 mln euro i ma on trwać 3 lata. Odpowiada za niego grupa zadaniowa wyznaczona przez Catherine Martin, minister turystyki, kultury, sztuki, Gaeltacht (tereny przywiązujące ogromną wagę do tradycji), sportu i mediów nazwała projekt „interwencją polityczną, która zdarza się raz na pokolenie”.

Polski spór o wsparcie

Zarobki artystów były w okresie pandemii niezwykle kontrowersyjnym tematem także w Polsce. Wszystko za sprawą programu Fundusz Wsparcia Kultury, którego beneficjenci, w przeciwieństwie do projektu irlandzkiego, byli jawni. To samo tyczyło się otrzymanych przez nich kwot, które zostały wyznaczone przez algorytm i to właśnie rozdysponowanie budżetu (około 400 milionów złotych) projektu wywołało spore publiczne oburzenie. Do głosu doszli wówczas sami artyści, którzy na temat zarobków i dotacji wypowiadali się w bardzo różnym tonie. Wielu z nich tłumaczyło zakres swojej działalności i ogromną liczbę osób zaangażowanych w ich kariery, do których trafią te pieniądze. Kazik z kolei stwierdził, że on żadnych pieniędzy od polskiego rządu nie przyjmie, ponieważ są grupy zawodowe potrzebujące pomocy dużo bardziej, a jeśli słuchacze chcą wesprzeć zespół Kult, niech po prostu kupią płytę.

Kazik – Twój ból jest lepszy niż mój

Rząd Irlandii weźmie odpowiedzialność za zarobki artystów. Dostaną oni cotygodniową kwotę od państwa w ramach rekompensaty za okres pandemii. Zobacz także FiQuality to (nie)śmieszny żart, który czym prędzej powinien doczekać się puenty Ubisoft nie będzie mnie wodzić za nos. Powrót do korzeni „Assassin’s Creed” to zagrywka pod publiczkę Horrorcore cały czas w pełni sił. Słoń […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →