Uważajcie na wirusa, który rozsyła się przez czat Facebooka!


21 listopada 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Uważajcie, w co klikacie w czacie na Facebooku – obecnie serwis zalewa fala postów osób, które nieumyślnie kliknęły w wysłane od znajomego fałszywe zdjęcie.

Skala ataku jest duża – sprawa jest na tyle poważna, że osobom, które otworzyły fałszywe zdjęcie w systemie Windows w przeglądarce innej niż Chrome, zaleca się natychmiastowe wyłączenie komputera. Jest niestety szansa, że jeżeli padłeś ofiarą ataku, to dane na twoim dysku twardym są własnie szyfrowane i aby je odzyskać, trzeba będzie zapłacić przestępcom za ich odszyfrowanie.

Na czym polega atak? W trakcie rozmowy na Messengerze możecie otrzymać od znajomego zdjęcie, które najczęściej ma nazwę photo_XXXX.svg i wygląda tak:

facebook-scam-photo

fot. Niebezpiecznik

Nie jest to jednak zdjęcie, a złośliwy plik .svg, który po pobraniu i uruchomieniu w przeglądarce uruchamia skrypt przekierowujący na adres, pod którym kryje się strona podszywająca się pod YouTube. Strona informuje użytkownika o tym, że do zobaczenia filmu potrzebne jest zainstalowanie “kodeka video”, który jest złośliwym dodatkiem do przeglądarki.

facebook-scam-youtube

fot. Niebezpiecznik

Dodatek zyskuje uprawnienia do otwieranych stron i zaczyna wykradać dane oraz rozpowszechniać się za pomocą kont ofiary.

Jeśli zainstalowałeś dodatek, nie będziesz w stanie go usunąć bezpośrednio z przeglądarki – program blokuje stronę z ustawieniami. Trzeba usunąć go ręcznie. Informację, jak to zrobić, znajdziecie na portalu zajmującym się bezpieczeństwem w sieci – niebezpiecznik.pl.

źródło: niebezpiecznik.pl

Uważajcie, w co klikacie w czacie na Facebooku – obecnie serwis zalewa fala postów osób, które nieumyślnie kliknęły w wysłane od znajomego fałszywe zdjęcie. Skala ataku jest duża – sprawa jest na tyle poważna, że osobom, które otworzyły fałszywe zdjęcie w systemie Windows w przeglądarce innej niż Chrome, zaleca się natychmiastowe wyłączenie komputera. Jest niestety […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →