fot. materiały prasowe

Wiemy już, kto otrzyma Złote Fryderyki


20 kwietnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Zmarły niedawno wokalista zespołu Pogodno Jacek Szymkiewicz oraz zespół Republika zostaną uhonorowani Złotymi Fryderykami. Na tym jednak lista się nie kończy.

Złote Fryderyki, czyli najwyższe wyróżnienie

Złote Fryderyki to wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych postaci polskiej kultury muzycznej, przyznawane co roku jednogłośnie przez Radę Akademii Fonograficznej w kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Do tej pory otrzymali je między innymi: Robert Brylewski, Tomasz Stańko, Lech Janerka, zespół Perfect, Kora, Czesław Niemen czy Zbigniew Wodecki.

29 kwietnia podczas gali rozdania Fryderyków do tego grona dołączy saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer – Henryk Miśkiewicz, który na swoim koncie ma już trzy Fryderyki. Artysta podczas swojej długoletniej kariery współpracował nie tylko z gwiazdami polskiej muzyki, ale również miał okazję wystąpić na ścieżkach dźwiękowych produkcji takich jak Psy czy 07 zgłoś się.

złote fryderyki
fot. Kuba Majerczyk

Złotego Fryderyka otrzyma również zespół Republika. W tym roku minęło 41 lat od pierwszego koncertu tej wyjątkowej grupy.

Republika stała się wyjątkowym zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. Dzięki czarno-białemu wizerunkowi, ascetycznej muzyce, niezwykłym tekstom, wyjątkowym koncertom – stała się pierwszym w Polsce zespołem kompletnym. Ciechowski, jak mało kto w polskim rocku, umiał kreować wizerunek i od samego początku zdawał sobie sprawę z wartości muzyki rockowej jako dziedziny sztuki, która świetnie nadaje się do komentowania rzeczywistości. Nie wyobrażał też sobie tworzenia muzyki w oderwaniu od tego, co dzieje się we współczesnej mu sztuce czy literaturze. Kolejne płyty Republiki stawały się osobnymi tomikami wierszy Ciechowskiego, odrębnymi opowieściami, a to o erotyce, manipulacji i kulcie jednostki (na wspaniałym debiutanckim albumie Nowe sytuacje), stanie wojennym i zagubieniu (Nieustanne tango), miłości i przemijaniu (Siódma pieczęć) czy opowieścią o związkach międzyludzkich, kompromisach, odrzuceniu i rozstaniu (Masakra).

Dzieje Republiki to nie tylko ważna część historii polskiej muzyki rozrywkowej, to również niezwykłe świadectwo zmieniającej się polskiej rzeczywistości – od wybuchu Solidarności, poprzez mrok stanu wojennego i kryzys gospodarczy, aż po demokratyczne zmiany 1989 roku i tworzenie się nowej rzeczywistości. Republika wszystko to uosabiała, we wszystkich przemianach brała udział, a każdy z tych elementów słyszalny jest w twórczości zespołu.

Spuścizna Republiki wciąż wzbudza emocje. W Toruniu organizowane są od lat Dni Ciechowskiego, a w legendarnym klubie „Od Nowa” od ponad dwudziestu lat odbywają się koncerty jego pamięci, w którym brali udział muzycy zespołu i największe gwiazdy polskiej muzyki. Również w Toruniu fani jednoczą się na Dniu Białej Flagi, urządzanym co roku w rocznicę pierwszego koncertu, a w rodzinnym mieście lidera zespołu, Tczewie, odbywa się In Memoriam w rocznicę jego urodzin. Artyści nagrywają płyty w całości poświęcone Republice, powstają też książki i filmy. Pamięć o Republice wciąż trwa.

mówi Leszek Gnoiński
złote fryderyki
fot. Antoni Zdebiak / Andrzej Świetlik

„Budyń” uhonorowany

Akademia Fonograficzna pośmiertnie uhonoruje Złotym Fryderykiem Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Artysta odszedł niespodziewanie 12 kwietnia.

Nie ma słowa przesady w stwierdzeniu, że muzyka czyni artystów nieśmiertelnymi, pomaga dogadać się z ostatecznym. Tak właśnie, mając w głowie liczne piosenki, a w pamięci zabawne i pełne energii koncerty zespołów, z którymi współpracował, chcemy zapamiętać Jacka Szymkiewicza, który był dla nas po prostu Budyniem. W encyklopedycznym ujęciu Budyń był twórcą formacji Pogodno, współtwórcą Babu Króla i formacji Monofon. Prowadził też solową działalność artystyczną. Pisał teksty piosenek, komponował do nich muzykę, był multiinstrumentalistą. Był twórcą muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Współpracował z wieloma artystami: na tej liście są i Monika Brodka, i Varius Manx, Nosowska czy Natalia Nykiel. Jednak ta oparta na faktach próba opisania fenomenu Jacka nie oddaje szerokości jego horyzontów muzycznych, wybitnego talentu do igraszek słowem, do pisania dla innych wykonawców i prowokowania artystycznych zdarzeń. Wielu inspirowało się jego twórczością, współpracowało z nim, śpiewało jego teksty.

Złote Fryderyki przypadają zasłużonym. Oczywiście przez ich dokonania, jak również przez historię i jako ukoronowanie kariery i zasług. Jacek Szymkiewicz był postacią kultową dla środowiska. I to, obok jego twórczości, pragniemy tą nagrodą docenić i podkreślić. Jako twórca cały czas był w ruchu, nagrywał i pisał, dla siebie i dla innych. Zarażał żarliwością artystyczną, niepokornością i odwagą. Jego teksty kształtowały wrażliwość kolejnych słuchaczy. Jacek „Budyń” Szymkiewicz był dobrym duchem polskiej sceny muzycznej. Był deszczem, który padał na nasze włosy i na nasze ręce. Był górniczo-hutniczą orkiestrą dętą, która robi nam teraz „paparara” z nieba. Będziemy kochać cię lekko, jakby w naszym Puerto to był ostatni dzień. Serce.

komentuje Agnieszka Szydłowska
złote fryderyki

Fryderyki 2022 – kiedy i gdzie?

Gala rozdania Fryderyków 2022 odbędzie się 29 kwietnia w szczecińskiej Netto Arenie. Zagrają między innymi: Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Organek, Dezerter, Young Leosia czy Malik Montana. Wszystkie nominacje znajdują się pod tym linkiem.

Zmarły niedawno wokalista zespołu Pogodno Jacek Szymkiewicz oraz zespół Republika zostaną uhonorowani Złotymi Fryderykami. Na tym jednak lista się nie kończy. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Złote Fryderyki, czyli […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →