TOTEMY – niezwykła instalacja w centrum Poznania

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Na terenie Przystani Sztuki, czyli przestrzeni między Bałtykiem a Concordia Design w Poznaniu, powstała niezwykła instalacja. TOTEMY mają na celu zwrócenie uwagi na problemu, z jakimi boryka się nasza planeta.

16 maja na terenie Przystani Sztuki odsłonięto 6 rzeźb-totemów autorstwa Alicji Białej i Iwo Borkowicza. Totemy kiedyś symbolizowały relacje człowieka z siłami natury, które traktowano jako mitycznych przodków. Teraz mają one wizualizować skalę zniszczenia naszej planety.

Każda z rzeźb ma inny kolor i dotyczy innego zagadnienia. I tak, pierwszy totem nawiązuje do zanikania lasów, drugi – produkcji żywności, trzeci to problem plastiku, czwarty dotyczy smogu, piąty rybołówstwa i szósty wymierania populacji dzikich zwierząt.

Przy każdej rzeźbie znajdziecie kody QR, za pomocą których będziecie mogli przeczytać wyniki badań i raporty, na podstawie których powstały te dzieła.

Autorka – Alicja Biała, tak mówi o projekcie i jego umiejscowieniu:

Przestrzeń publiczna powoduje, że trafia się do wszystkich mieszkańców, nie tylko do wąskiej grupy bywalców galerii i muzeów. To zarówno cieszy, jak i obciąża. „Totemy” bazują na informacjach statystycznych, ważne było więc dla nas, aby zaistniały w przestrzeni publicznej. Zawarte w nich informacje mówią o moralności nas wszystkich – gatunku homo sapiens. Nie są dedykowane jednej grupie społecznej, a kierują komunikat do całego społeczeństwa.

Alicja Biała i Iwo Borkowicz

Klikając w poniższy obrazek, znajdziecie wszystkie plakaty, które powstały na potrzeby projektu:

Będąc w Poznaniu, koniecznie wybierzcie do Przystani Sztuki, żeby zobaczyć TOTEMY!

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku: