Top 5 najciekawszych kulturalnych wydarzeń w listopadzie


07 listopada 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Filmowa uczta w Pięciu Smakach, bieg na Olimpiadę (tym razem teatralną), czy może wieczory z gwiazdami podczas lądowania Sputnika? Każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy listopadowe festiwale kulturalne, obok których nie powinniście przejść obojętnie. Spędzamy jesień kulturalnie!

Olimpiada Teatralna

kiedy: 14 października – 13 listopada
gdzie: Wrocław, Teatr Polski, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Powołana do życia w 1993 roku w Delfach Olimpiada Teatralna odbywa się w tym roku w Europejskiej Stolicy Kultury – we Wrocławiu.W ramach sześciu nurtów odbędą się spektakle, warsztaty, debaty, spotkania, koncerty, projekcje filmów oraz wystawy. Hasłem siódmej edycji Olimpiady będzie Świat miejscem prawdy – parafraza tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego. Do głównego programu zaproszeni zostali twórcy, którzy odmienili oblicze teatru XX i XXI wieku: Eugenio Barba, Peter Brook, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Romeo Castellucci, Heiner Goebbels, Krystian Lupa, Walerij Fokin, Pippo Delbono oraz Jan Fabre.

max_black_fot_olimpia_orlowa_5-1471352318

Max Black, czyli 62 sposoby wsparcia głowy ręką

Festiwal Pięć Smaków

kiedy: 16 – 23 listopada
gdzie: kino Muranów, Warszawa

Jeszcze nie tak dawno skończył się fantastyczny American Film Festival we Wrocławiu, a już rozpoczyna się warszawski – Pięć Smaków. Coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej w tym roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Na tegoroczną edycję czekam z przejęciem ze względu na to, że reżyserowi mojego ulubionego filmu z poprzedniej edycji (Love and Peace) – Sionowi Sono – został poświęcony cały panel. Co zobaczymy oprócz tego? Na program składa się kilka sekcji: Nowe Kino Azja – przedstawiające kilkunastu młodych twórców z Dalekiego Wschodu, Kino Korei Północnej, Fukushima, 5 lat później – filmy poruszające tematy traumy po tsunami w Japonii w 2011 roku, Wojownicy i kino grozy – przegląd najciekawszych nowych gatunków azjatyckich: horrorów, filmów o sztukach walki, Azjatycka klasyka – odrestaurowane dzieła klasyków. Za daleko Wam do Warszawy? Wrocławska replika festiwalu odbędzie się dniach 18-24 listopada w Kinie Nowe Horyzonty!

14715531_682904678535136_7970259202180417461_o

Długie przeprosiny

Jazztopad we Wrocławiu

kiedy: 17 – 27 listopada
gdzie: Wrocław

To już trzynasta edycja muzycznego festiwalu odbywającego się, tradycyjnie, na jesieni. W tym roku uszy słuchaczy skierują się głównie w kierunku dwóch krajów – Węgier i Japonii. Żywiołową węgierską muzykę freejazową zaprezentują muzycy z AMP Trio, a także grający na cymbałach Lukács Miklós.

W podróż po Japonii zabiorą nas Masahiko Satoh i Akira Sakata, a także muzycy wykonujący wraz ze swoimi tradycyjnymi instrumentami, takimi jak koto, czy shamisen, koncert w całkowitej ciemności.

Czego możemy spodziewać się po Jazztopadzie? Przede wszystkim – ciekawych improwizacji, otwartych jam sessions przyciągających wielu zagranicznych turystów, warsztatów, koncertów w nietypowych miejscach (także w zwykłych mieszkaniach), paneli dyskusyjnych, wieczorów filmowych… Warto zapoznać się z programem, który jest naprawdę rozległy i odbiega daleko od definiowania jazzu tylko i wyłącznie w jeden sposób.

marcin_masecki_1920

Marcin Masecki

10. Sputnik nad Polską – Festiwal Filmów Rosyjskich

kiedy: 3 – 13 listopada
gdzie: kina w Warszawie – Luna, Iluzjon, Elektronik

Podczas jubileuszowej edycji Sputnika odbędzie się aż 150 pokazów – animacji, chwytających za serce dramatów, zaskakujących dokumentów i komedii. Jak co roku, festiwal przedstawia najlepsze rosyjskie produkcje, o najróżnorodniejszej problematyce, którym towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne oraz spotkania z najwybitniejszymi osobistościami rosyjskiego świata filmu. Wyświetlone filmy pozwolą widzom poznać najodleglejsze zakątki Rosji i ich mieszkańców.

Oprócz fundamentalnego Konkursu Filmu Fabularnego, we współpracy z rosyjskim Festiwalem ArtDocFest oraz Szkołą Kina Dokumentalnego Mariny Razbieżkinej po raz pierwszy przy okazji jubileuszowej edycji Festiwalu powstał Konkurs Filmów Dokumentalnych “Rosja w dokumencie”. Sputnik wylądował 3. i pobędzie z nami do 13 listopada. Nie przegapcie!

swiatla-wielkiej-wsi-5

Światła wielkiej wsi

XXV Festiwal Ars Cameralis

kiedy: 4 – 26 listopada
gdzie: 7 miast na Śląsku

Literatura, muzyka, sztuki wizualne, film, warsztaty i spotkania… W ciągu trzech tygodni na odbiorców czeka 38 kameralnych wydarzeń odbywających się w siedmiu miastach województwa śląskiego. W ich trakcie będzie można spotkać się z 73 artystami.

Podczas otwarcia festiwalu koncert – pierwszy w Polsce – dał Richmond Fontaine. Co jeszcze na was czeka? Wielką gwiazdą festiwalu jest Julia Holter, która zagra już 8 listopada w sosnowieckiej Muzie. 10 listopada w Domu Oświatowym BŚ zagra także Sturle Dagslanda – norweski muzyk, który sięga do mrocznych tradycji skandynawskiego folku. Na koniec festiwalu polecamy audiowizualne show Roberta Henke, które będzie miało miejsce 26 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Tradycyjnie już Festiwalowi Ars Cameralis towarzyszyć będą Zderzenia Literackie. W listopadzie będzie można spotkać się z nowozelandzką zdobywczynią Nagrody Bookera Eleanor Catton, mistrzem powieści Michelem Faberem, czy amerykańską poetką Anną-Lynne Williams, znaną również jako piosenkarka występująca pod pseudonimem Lotte Kestner. 

Julia Holter - London 04/08/15 | Photo by Burak Cingi

Julia Holter

Sprawdź także:
Miasto ciekawych miejsc i niespodzianek. Tu warto pójść we Wrocławiu

Filmowa uczta w Pięciu Smakach, bieg na Olimpiadę (tym razem teatralną), czy może wieczory z gwiazdami podczas lądowania Sputnika? Każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy listopadowe festiwale kulturalne, obok których nie powinniście przejść obojętnie. Spędzamy jesień kulturalnie! Olimpiada Teatralna kiedy: 14 października – 13 listopada gdzie: Wrocław, Teatr Polski, Instytut im. Jerzego Grotowskiego Zobacz także […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →