fot. Bartek Wieczorek

Tęskno reinterpretuje poezję. Wiersze, jak muzyka, muzyka, jak wiersze. Oto singiel “Woda


06 sierpnia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Tęskno powraca ze swoim trzecim albumem, na którym Joanna Longić podda umuzycznieniu poezję Zuzanny Ginczanki. Nadchodząca płyta będzie subtelnym przegryzieniem się delikatnej liryki z intymnym brzmieniem, synestezją dwóch bliskich sobie sztuk. Posłuchajcie, jak szumi woda.

Tęskno ciągnie do poezji

Tak uwrażliwionego projektu nie słyszałam chyba właściwie nigdy – zetknięcie się z debiutem, wtedy jeszcze duetu, zapewniło mi głębokie doświadczenie emocjonalne. Tęskno zostało stworzone w 2018 roku przez Joannę Longić i Hanię Rani i faktycznie przeszywało tęsknotą i porażało jakąś setką kumulujących się z nią uczuć. Ich pierwsza płyta, prosto zatytułowana Mi i sprytnie łącząca się z nazwą zespołu i niosła z sobą prawdziwą muzyczną poezję.

Z jednym zastrzeżeniem: liryczność uderzała w te dawne echa i tropy, obecnie już nieco przykryte kurzem, przynajmniej, jeżeli chodzi o literaturę. Błażej Król śpiewa swoje wiersze i jego wiersze są właśnie tymi współczesnymi, które z bookletu można by przedrukować do tomu i postawić na półce obok Tkaczyszyna-Dyckiego, Różyckiego, czy choćby i Świetlickiego. Tęskno zaś upodobało sobie delikatność, pewną kanoniczność, lekkość stylu, gryzącą się z nowoczesnym podejściem do pisania.

Od tego czasu projekt zmienił się i naturalnie ewoluował – pieczę nad nim przejęła Joanna Longić, która już jako solistka nagrała drugi album, wciąż jednak działając pod szyldem tęskno. Artystka w połowie lipca zapowiedziała trzecią już płytę, a obecnie możemy posłuchać już drugi singiel zwiastujący to wydawnictwo – utwór woda.

Przeczytaj: „Naprawdę wierzę, że mogłabym chodzić po wodzie” – wywiad z Joanną Longić z tęskno

tęskno śpiewa poezję singiel woda
fot. Bartek Wieczorek

Wiersze śpiewane. Tęskno zagra poezję

Tęskno gra poezję to tytuł zapowiadanego, trzeciego już wydawnictwa projektu. Joanna Longić pracując nad poezją Zuzanny Ginczanki. Twórczość pisarki zgrywa się z muzyczną estetyką tęskno, a jej słowa zdają się całkowicie współgrać z brzmieniem charakterystycznym i bliskim dla artystki. Już po premierze pierwszego singla pod tytułem ucieczka, zapowiadającego wydawnictwo słychać, że Joanna Longić nie tylko odnalazła, ale i wsiąknęła w świat przedstawiony w wierszach Zuzanny Ginczanki.

tęskno : ucieczka (tęskno gra poezję)

Wpadłam na pomysł stworzenia albumu z wierszami, prowadząc audycję w radiowej Czwórce, gdzie gram poezję w wykonaniu polskich artystów. Określenie „poezja” jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie – opowiada wokalistka. Wybór Zuzanny Ginczanki – wybitnej poetki doby dwudziestolecia międzywojennego – nie był dla niej przypadkowy. Jej słowa naturalnie układały się w mojej głowie w melodie. Znalazłam w jej wierszach nadzieję, odwagę, zachwyt nad pięknem i ogromne pokłady tęsknoty

– przyznaje artystka
tęskno śpiewa poezję singiel woda
fot. Bartek Wieczorek

„Płynąć szczerym pragnień sterem w niezniszczalność żywych tęsknot” śpiewam słowami Zuzanny Ginczanki utwierdzając się w tym, jak ważna jest wytrwałość w dążeniu do celu. Kiedy pisałam muzykę do wiersza „Woda”, rzuciłam się w nurt drzemiących we mnie emocji. Spokojny, ugrzeczniony wstęp z pojedynczymi dźwiękami fortepianu i smyczków przeradza się w wir ostrych syntezatorowych brzmień i uderzeń werbla. Całość dopełnia archiwalne nagranie pozornie zwyczajnego dnia w Kalifornii w 1963 roku, nieustannie przecinanego ubytkami i zabrudzeniami, naturalnymi glitchami taśmy filmowej. To zdecydowanie najbardziej drapieżna odsłona Tęskno do tej pory

– zapowiada Joanna Longić

Utwór woda będzie mieć premierę już dziś, 6 sierpnia o godzinie 11.00.

Tęskno powraca ze swoim trzecim albumem, na którym Joanna Longić podda umuzycznieniu poezję Zuzanny Ginczanki. Nadchodząca płyta będzie subtelnym przegryzieniem się delikatnej liryki z intymnym brzmieniem, synestezją dwóch bliskich sobie sztuk. Posłuchajcie, jak szumi woda. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →