Shutterstock

Tam żyje się komfortowo i spokojnie. Oto ranking najmniej stresogennych miast


29 czerwca 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Jeszcze parę lat temu straszliwie popularną tendencją było przenoszenie się ludzi z miast do podmiejskich wiosek, tzw. sypialni. Dziś nie jest to wcale tak oczywiste, a życie na prowincji wcale nie gwarantuje spokoju. Niemiecka firma VAAY utworzyła ranking najmniej stresogennych miast, analizując rozmaite czynniki, wpływające na komfort oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

W jakim mieście żyje się najlepiej?

Z jednej strony – wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, zaś z drugiej – wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Na co dzień żyjąc i mieszkając w Polsce może nam się wydawać, że w Europie Zachodniej, czy też nieco dalej, po drugiej stronie oceanu, ludzie mają swoje osobiste Eldorado. Jak jest naprawdę? Tegoroczny raport Global Liveability Index stworzony przez The Economist Intelligence Unit wskazał kilka miast, które potencjalnie dają najlepsze warunki do osiedlenia się w nich na stałe. Oczywiście opracowanie owego raportu łatwe nie było. Nastąpiły trudności metodologiczne, bowiem w badaniu należało uwzględnić wiele różnych czynników, na przykład potencjalnego zagrożenia wojenną, jakości opieki zdrowotnej, a także stanu publicznej infrastruktury.

Przeczytaj: Klub Plan B przywrócił warszawską tęczę na Plac Zbawiciela

Po przeprowadzeniu wnikliwego dochodzenia, uzyskano jednak wynik względnie bliski obiektywności. Na szczycie listy opracowanej przez The EIU znalazły się takie miasta, jak Auckland (Nowa Zelandia), Osaka (japonia) oraz Adelaide (Australia). Na wyniki tegorocznego zestawienia miała wpływ pandemia koronawirusa, która ujawniła niedostatki w organizacji służby zdrowia i obniżyła punktację wielu miast w tym m.in. Wiednia, Kopenhagi, czy Toronto.

The Global Liveability Index 2021: How the Covid-19 pandemic affected liveability worldwide

Najmniej stresogenne miasta, czyli gdzie najłatwiej o wewnętrzną równowagę

Niemiecka firma VAAY stworzyła swój własny ranking najlepszych miast, jednak wzięła ona pod uwagę nieco inne czynniki, które plasują daną lokalizację na czele listy.

Skupiamy się na promowaniu wewnętrznej równowagi i uważności. Wiemy więc, jaki wpływ na zdrowie psychiczne może mieć otoczenie, w którym żyjemy

– piszą pomysłodawcy rankingu w specjalnym oświadczenie

Stres jest niestety integralną częścią życia w dużym mieście, aglomeracji, czy metropolii, a osoby stojące za badaniem najmniej stresogennych miast pragnęły wyłonić czynniki, które go osłabiają lub wzmacniają.

najmniej stresogenne miasta

Na jakiej podstawie wybrano najmniej stresogenne miasta?

Firma VAAY po zasięgnięciu opinii ekspertów oraz badaniach jakościowych, wyróżniła cztery źródła potencjalnego stresu. Pierwszy związany jest z sytuacją polityczno-społeczną danego miasta (co może tłumaczyć, dlaczego żadne z polskich miast nie znajduje się w czołówce). Tyczy się ona poczucia bezpieczeństwa, akceptacji mniejszości oraz stabilności społecznej. Druga wyróżniona kategoria zawiera aspekty, takie jak gęstość zaludnienia, warunki klimatyczno-pogodowe oraz zanieczyszczenia, hałas i światło. Trzeci stopień bierze pod uwagę bezrobocie oraz średnią płacę, a czwarty, ostatni – jakość i dostęp do służby zdrowia, również w trakcie trwania pandemii koronawirusa.

Przeczytaj: Kochajcie mnie, mamo i tato” – więcej niż wojna billboardowa

Konkretna analiza udowodniła, że najmniej stresogennymi miastami są w kolejności: stolica Islandii, Reykjavík, szwajcarskie Berno oraz stolica Finlandii, Helsinki. W ścisłym TOP 10 znalazły się również takie miasta, jak Wellington (Nowa Zelandia), Oslo (Norwegia) oraz Kopenhaga (Dania). Warszawa znalazła się dopiero na 63. miejscu na liście, którą zamyka indyjski Mumbaj, plasując się na setnej lokacie. Poniżej przedstawiamy pełną listę miast.

 1. Reykjavík
 2. Berno
 3. Helsinki
 4. Wellington
 5. Melbourne
 6. Oslo
 7. Kopenhaga
 8. Innsbruck
 9. Hanover
 10. Graz
 11. Liverpool
 12. Montreal
 13. Wiedeń
 14. Auckland
 15. Amsterdam
 16. Montevideo
 17. Zurych
 18. Kolonia
 19. Sydney
 20. Sztokholm
 21. Madryd
 22. Lizbona
 23. Genewa
 24. Frankfurt nad Menem
 25. Houston
 26. Manchaster
 27. Stuttgart
 28. Abu Dhabi
 29. Vancouver
 30. Toronto
 31. Bruksela
 32. San Jose
 33. Singapur
 34. Tokio
 35. Hamburg
 36. Berlin
 37. Seul
 38. Edynburg
 39. Seattle
 40. Chicago
 41. Monachium
 42. Rzym
 43. Boston
 44. Miami
 45. Los Angeles
 46. Dublin
 47. Washington
 48. Buenos Aires
 49. Johannesburg
 50. Zagrzeb
 51. Cape Town
 52. Praga
 53. Santiago
 54. Budapeszt
 55. Tel Aviv
 56. Ułan Bator
 57. Belgrad
 58. Ateny
 59. Tbilisi
 60. Sofia
 61. Quito
 62. Paryż
 63. Warszawa
 64. San Francisco
 65. Doha
 66. Kuwajt
 67. Rio de Janerio
 68. Sao Paulo
 69. Londyn
 70. Hanoi
 71. Tajpej
 72. Bukareszt
 73. Panama
 74. Hong Kong
 75. Nowy Jork
 76. Kuala Lumpur
 77. Rijad
 78. Algier
 79. Casablanca
 80. Nairobi
 81. Meksyk
 82. Bejrut
 83. Szanghaj
 84. Dakar
 85. Lima
 86. Teheran
 87. Bangkok
 88. Kair
 89. Bogota
 90. Istambuł
 91. Kijów
 92. Dżakarta
 93. Karaczi
 94. Moskwa
 95. Kabul
 96. Bagdad
 97. Nowe Delhi
 98. Manila
 99. Lagos
 100. Mumbai

Szczegółowe rozpracowanie raportu VAYY znajdziecie na tej stronie.

Jeszcze parę lat temu straszliwie popularną tendencją było przenoszenie się ludzi z miast do podmiejskich wiosek, tzw. sypialni. Dziś nie jest to wcale tak oczywiste, a życie na prowincji wcale nie gwarantuje spokoju. Niemiecka firma VAAY utworzyła ranking najmniej stresogennych miast, analizując rozmaite czynniki, wpływające na komfort oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Zobacz także Co obejrzeć […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →