fot. YouTube

Nie tylko Shakira. 10 utworów, które artystki wymierzyły w swoich eks


16 stycznia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Nowa piosenka Shakiry bije rekordy popularności. Artystka wyśmiewa w niej zdradliwego męża Gerarda Piqué oraz jego kochankę. Nie tylko kolumbijska wokalistka sięgała w twórczości do wspomnień o swoim byłym partnerze. Posłuchaj 10 utworów na temat byłych relacji – są idealne do słuchania po bolesnym rozstaniu.

Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53

Numer jeden na liście najczęściej słuchanych utworów na Spotify i ponad 150 milionów odtworzeń (stan na 19 stycznia) w serwisie YouTube. Tyle zamieszania narobił śpiewany po hiszpańsku utwór Shakiry, który zaprezentowała na koncie popularnego argentyńskiego producenta Bizzrapa w jego serii BZRP Music Sessions.

Niemal czterominutowy utwór piosenkarki w całości opowiada o jej odczuciach w stosunku do byłego partnera, piłkarza Gerarda Piqué, który porzucił Shakirę dla kochanki. Diss „Zamieniłeś ferrari na twingo, zmieniłeś rolexa na casio” obiegł szybko cały internet.

Życzę ci powodzenia z moim, tak zwanym, zastępstwem
Nawet nie wiem, co się stało
Zachowujesz się tak dziwnie, że nawet cię nie poznaję


Wilczyca taka jak ja nie jest dla facetów takich jak ty
(…)
Wyrosłam z ciebie i dlatego jesteś z dziewczyną taką jak ty

Posłuchajcie utworu Shakiry (jeśli jakimś cudem jeszcze go nie słyszeliście), a także innych utworów kobiet, które nawiązują do byłych partnerów. Niektóre z nich uderzają w swoich eks tak mocno jak Shakira, inne wyznają zasadę: zemsta najlepiej smakuje na zimno.

Miley Cyrus – Flowers

Miley Cyrus wydała w zeszły weekend singiel Flowers, który znajdzie się na jej nadchodzącej płycie Endless Summer Vacation. Wiele osób spekuluje, że piosenka dotyczy jej związku z byłym mężem, aktorem Liamem Hemsworthem. Piosenkę wydała dokładnie w jego urodziny, a tekst ma odnosić się do ich wspólnego życia.

Miley Cyrus nawiązała w singlu do piosenki Bruno Marsa When I Was Your Man, którą Liam Hemsworth zadedykował wokalistce: „Powinienem był kupić ci kwiaty i trzymać cię za rękę. Powinienem był poświęcić ci cały swój czas, kiedy miałem szansę, zabierać cię na każdą imprezę, bo wszystko, co chciałaś robić, to tańczyć”. We Flowers Miley śpiewa:

Mogę kupić sobie kwiaty
Napisać swoje imię na piasku
Mówić do siebie godzinami
Mówić rzeczy, których nie rozumiesz
Mogę wyrwać się sama do tańca
I mogę potrzymać siebie za rękę
Tak, mogę kochać siebie lepiej niż ty [mnie kochałeś]

SZA – Kill Bill

Hit SZY jest zainspirowany prawdziwą revenge story z tytułowego filmu Quentina Tarantino. Utwór opowiada o zemście na byłym chłopaku. „Ja nie mogę cię mieć, więc nikt nie powinien” – śpiewa artystka, nie mogąc pogodzić się z tym, że mężczyzna, z którym się rozstała, kontynuuje życie bez niej.

Chyba zabiję swojego eks
To nienajlepszy pomysł
Następna będzie jego dziewczyna

Aaliyah – Never Comin’ Back

Tragicznie zmarła piosenkarka R&B ma w swoim dorobku wiele utworów na temat miłości. Aaliyah na albumie One in A Million z 1996 roku zdecydowała się przedstawić utwór, który wspiera kobiety po trudnych rozstaniach. „Przemawiam dzisiaj do kobiet. Do wszystkich kobiet, które mają złamane serce” – rozpoczyna utwór i śpiewa o relacji, w której kobieta jest raniona przez swojego partnera. Podkreśla, że nigdy do niego nie wróci:

Nadal pamiętam ból, który mi zadałeś
Nie potrafię ci wierzyć, muszę cię zostawić
Spakowałam się, a ty możesz zatrzasnąć zamki
Bo nigdy już do ciebie nie wrócę

Carly Simon – You’re so Vain

„Sukinkot” – szepcze Carly Simon na początku utworu You’re So Vain, a następnie wyrzuca z siebie tekst o próżności i powierzchowności jej byłego kochanka. Gdy Simon wydała utwór, powstało wiele teorii na temat tego, kim jest „próżny” adresat jej piosenki. Spekulacje dotyczyły Micka Jaggera, Davida Bowiego czy Cata Stevensa. Jednak większość osób sądziła, że utwór skierowała do aktora Warrena Beatty’ego, z którym spotykała się w latach 70. Artystka potwierdziła to w 2015 roku:

Miałeś mnie kilka lat temu, kiedy byłam jeszcze dość naiwna
Cóż, powiedziałeś, że tworzymy taką ładną parę i że nigdy nie odejdziesz
Ale porzuciłeś rzeczy, które kochałeś
I jedną z nich byłam ja

Beyoncé – Hold Up

Kiedy Beyoncé wydała album Lemonade, wszyscy przypuszczali, że JAY-Z zdradził słynną wokalistkę. W wielu utworach pojawiają się nawiązania do kryzysu w relacji, a jak możemy przypuszczać, dotyczy to słynnej muzycznej pary.

Nie widzisz, że nie ma nikogo poza tobą?
Co za podły sposób na potraktowanie dziewczyny, która cię kocha
(…)
Jak do tego doszło, że przeglądam twoją listę połączeń?
Nie chcę stracić swojej dumy, ale rozpiep**ę tę su*ę

JAY-Z przyznał się w 2017 roku do tego, że zdradził Bey. W swoim utworze 4:44 przeprosił publicznie żonę i przyznał, że był kobieciarzem. W jednym z wywiadów powiedział, że ich relacja przetrwała „dzięki terapeutycznej sile tworzenia muzyki”. Nawiązania do niewiernego męża pojawiają się również na innych utworach Knowles z Lemonade.

Billie Eilish – Happier Than Ever

W ostatnim albumie Billie Eilish Happier Than Ever pojawia się wiele delikatnych ballad, w których artystka rozlicza się ze swojej przeszłości. Tytułowy utwór skupia się na historii miłosnej i delikatnie maluje historię jej byłego związku:

Kiedy jestem z dala od ciebie,
Jestem szczęśliwsza niż kiedykolwiek
Chciałabym wyjaśnić ci to lepiej
Wolałabym, żeby nie była to prawda

W utworze następuje jednak spory zwrot, zarówno w tekście, jak i muzyce, który stał się dużym viralem w 2021 roku na TikToku z fragmentem: „Cause I’d never treat me this shitty. You made me hate this city”. Billie emocjonalnie wyrzuca z siebie wszystkie żale dotyczące jej byłego związku:

Znowu do mnie dzwonisz, pijany w swoim Mercedesie
Jedziesz do domu pod wpływem
Przestraszyłeś mnie na śmierć, ale
Niepotrzebnie się produkuję
Bo słuchasz tylko swoich piepr*onych przyjaciół

Ariana Grande – thank u, next

Choć ostatnio Pete Davidson znany był ze związku z celebrytką Kim Kardashian, komik z NSL długo spotykał się z piosenkarką Arianą Grandę. Para ogłosiła w 2018 roku zaręczyny, które kilka miesięcy później zerwali. Ariana napisała swojemu byłemu dedykowany utwór o bardzo wymownym tytule pete davidson, który pojawił się na jej albumie Sweetener z 2018 roku. To jednak jej kolejna płyta narobiła sporo zamieszania w kwestii utworów komentujących medialny związek. Grande napisała odę do nieudanych relacji – thank u, next.

W tekście znajdziemy nawiązania do licznych eks: Big Seana, Ricky’ego Alvareza, Pete’a Davidsona i nieżyjącego już Maca Millera. Utwór, który okazał się ogromnym komercyjnym sukcesem, został napisany tak, by słuchaczki i słuchacze mogli że odnaleźć w nim motywację do poradzenia sobie z byłą relacją.

Jeden nauczył mnie kochania
Drugi nauczył mnie cierpliwości
Inny nauczył mnie bólu
A teraz jestem wspaniała

Lily Allen – Smile

Debiutancki utwór Lilly Allen nakreślił klimat twórczości artystki, która szczerze opowiada historie ze swojego życia. W Smile cieszy się z nieszczęścia swojego byłego kochanka, Lestera Lloyda. Choć mściwy hit napisany jest w popowym, chwytliwym tonie, za historią kryje się mroczny etap w życiu Allen – po rozstaniu przedawkowała narkotyki i musiała trafić do szpitala psychiatrycznego z powodu depresji.

Byłam wtedy taka zagubiona
Ale z pomocą moich przyjaciół
Odnalazłam światełko w tunelu
Teraz dzwonisz do mnie
Żeby trochę ponarzekać i pojęczeć
Tylko dlatego, że czujesz się samotny
Gdy widzę, że płaczesz
Tak, to sprawia, że się uśmiecham

P!nk – So What

Na swoim piątym albumie Funhouse P!nk poświęciła cały utwór So What na rozliczenie się ze swoim byłym partnerem. „Chyba właśnie straciłam męża. Nie wiem, gdzie poszedł. Więc przepiję moje pieniądze. Nie będę płacić jego czynszu” – śpiewa żartobliwie P!nk. Utwór pojawił się w czasie jej separacji z mężem, Careyem Heartem.

Spoiler alert: para do dzisiaj jest razem i udało im się naprawić relację. Co ciekawe, chociaż P!nk rozlicza męża z błędów, które popełniał w trakcie związku, Heart zgodził się pojawić się w teledysku do So What. Utwór zdobył bardzo dużą popularność w 2008 roku i do dziś pozostaje jednym z głównych hymnów idealnych na moment po rozstaniu.

Zgadnij co?
Wciąż jestem gwiazdą rocka
Mam swoje rockowe ruchy
I nie potrzebuję cię
I zgadnij co?
Bawię się teraz lepiej

(…)

Nowa piosenka Shakiry bije rekordy popularności. Artystka wyśmiewa w niej zdradliwego męża Gerarda Piqué oraz jego kochankę. Nie tylko kolumbijska wokalistka sięgała w twórczości do wspomnień o swoim byłym partnerze. Posłuchaj 10 utworów na temat byłych relacji – są idealne do słuchania po bolesnym rozstaniu. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

 

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →