materiały promocyjne filmu „Prawy chłopak”

To nie komedia, a dokument o Polsce. Jak „Prawy chłopak” zmienił się w lewaka


17 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Dla Antka najważniejszy był Bóg i obrona tradycyjnych, polskich wartości. Skrajne poglądy zmieniły swój biegun. W dokumencie Prawy chłopak, który możemy zobaczyć na 20. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity, obserwujemy szokującą przemianę ideową młodego mężczyzny.

Prawy chłopak to historia jak ze scenariusza

Znacie fabułę filmu Kryptonim Polska z Borysem Szycem i Maciejem Musiałowskim? Opowiada o Sztaszku i Poli – przedstawicielach dwóch skrajnych grup społecznych i łączącym ich uczuciu, które wystawia na próbę ich światopoglądy. Do złudzenia przypomina to motywy z dokumentu Prawy chłopak w reżyserii Hanny Nobis. Historia 22-letniego Antka nie jest jednak komedią pełną banałów, a prawdziwym dramatem, w którym śledzimy burzliwą drogę ideową młodego mężczyzny.

Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć w wiarygodność historii. Nie dość, że dokument został stworzony tak, by przypominał film fabularny, przemiana tytułowego bohatera wydaje się niemożliwa, szczególnie biorąc pod uwagę lewicowe poglądy reżyserki. Prawy chłopak opowiada o kontrastach i braku komunikacji między społecznościami z perspektywy naczelnego reprezentanta skrajnej prawicy, który z czasem staje się tolerancyjnym obywatelem, protestującym w strajkach kobiet i marszach równości. To wcale nie jest piękny sen wyborcy Lewicy. Im więcej wiemy na temat produkcji, tym bardziej wierzymy w opowieść o osobie, która zakwestionowała swoje dotychczasowe zasady moralne, by żyć w zgodzie ze sobą.

Raz sierpem, raz młotem

Reżyserka Hanna Nobis nie od razu miała w garści bohatera swojego dokumentu. Wszystko zaczęło się od nagrań, które realizowała na obozie survivalowym dla chłopców w Ukrainie. To tam poznała Antoniego, członka Bractwa Przedmurza. Tak jak jego koledzy, młody mężczyzna wyznawał tradycyjne wartości – najważniejsza była dla niego religia katolicka, konserwatywna wspólnota i patriotyczna pamięć o kraju. To jednak tylko oficjalnie, bo w praktyce oznaczało to również uczestniczenie w homofobicznych pochodach przeciwko „tęczowej hołocie”, skandując hasła zrównujące orientację z pedofilią czy wspieranie antyaborcyjnych haseł aktywistów pro-life.

materiały promocyjne filmu „Prawy chłopak”

Nobis, której daleko jest do dyskryminacyjnych wyznań bohaterów jej filmu, w Antonim zauważyła potencjał. Jak wyjaśniła w wywiadzie dla „Cineuropa”, młody chłopak wydawał jej się być w wewnętrznym konflikcie o krok przed zmianą. Oprócz tego był empatyczny, prawdomówny i wyjątkowo charyzmatyczny. „Moim pomysłem było znalezienie prawdziwego rycerza za zbroją, rycerza, w którego mógłbym uwierzyć” – tłumaczy Nobis. Twórczyni postanowiła wyjść z lewicowej bańki, by dowiedzieć się czegoś o ludziach o odmiennych poglądach.

Kim jest dziś bohater filmu?

Okazało się, że reżyserka ma okazję towarzyszyć swojemu bohaterowi w trakcie życiowej przemiany. Na drodze poglądów Antka stanęła miłość. „Odkrycie bliskości i miłości z kobietą było dla mnie czymś nowym, a gdy zaczęło to się kłócić z moimi poglądami religijnymi, po raz pierwszy znalazłem się w konflikcie wewnętrznym. Musiałem wybrać, co jest dla mnie ważniejsze: Kościół czy dziewczyna” – tłumaczy bohater w wywiadzie dla „Wirtualnej Polski”. Niedługo później radykalnie zmienia się, jednak jego przyszłością wcale nie jest aktywizm na rzecz kobiet, społeczności LGBTQ+ czy ekologii. Antoni szuka przede wszystkim wartości, które będą zgadzać się z jego moralnością. A to nigdy nie jest łatwa droga. „Zawsze gdy poznawałem drugiego człowieka, najważniejsza dla mnie była jego wrażliwość i wartości, które wyznaje” – zdradził. Dziś nie identyfikuje się z żadną „stroną”. Skupił się na życiu osobistym i aktualnie planuje założenie rodziny oraz ślub cywilny.

materiały promocyjne filmu „Prawy chłopak”

Czy Prawy chłopak to utopia?

Dokument momentami tonie w oparach absurdu zakrapianego niemal memiczną narracją. Jako prawak Antoni żegna się ze znajomymi słowami „Z Panem Bogiem”, na randkę zabiera dziewczynę na strzelanie bronią w lesie, a w wolnym czasie chodzi na potańcówki, które wyglądają jak ze świata konserwatywnej utopii. Nie brakuje puszczenia oka do widza również w lewicowej erze bohatera, jak to, że jego dziewczyna zwierza mu się, że wreszcie potrafi zasnąć bez Xanaxu, a także odradza mu słuchania Marilyna Mansona, dlatego, że „jest przemocowcem”. Światopoglądowa baśń ociera się o naiwność, a jednak bardzo sprawnie ilustruje podzielone społeczeństwo młodych Polaków, których 40 proc. planuje zagłosować w najbliższych wyborach na Konfederację, a 30 proc. na Lewicę. Na przykładzie wrażliwego Antoniego, którego poznajemy na ekranie filmu Hanny Nobis, być może choć trochę zbliżymy się do potrzebnego dialogu.

Dla Antka najważniejszy był Bóg i obrona tradycyjnych, polskich wartości. Skrajne poglądy zmieniły swój biegun. W dokumencie Prawy chłopak, który możemy zobaczyć na 20. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity, obserwujemy szokującą przemianę ideową młodego mężczyzny. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →