Pol’and’Rock ponownie imprezą o podwyższonym ryzyku

Obserwuj nas na instagramie:

Policja ponownie uznała Pol’and’Rock jako imprezę o podwyższonym ryzyku. Organizatorzy festiwalu nie zgadzają się z przedstawionymi zarzutami.

Pol’and’Rock Festival

Pol’and’Rock to jedna z największych imprez muzycznych w Polsce, która jest kontynuacją festiwalu Woodstock. Zmiana nazwy jest jedną z wielu konsekwencji problemów, z jakimi od kilku lat mierzy się organizacja tego wydarzenia.

W tym roku, w dniach 31 sierpnia – 3 lipca, tradycyjnie w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się już 25. jubileuszowa edycja festiwalu Pol’and’Rock, organizowanego przez fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na czele z Jurkiem Owsiakiem. Plan imprezy zapowiada naprawdę imponujące cztery dni wśród muzyki, jednak nie wszystkim ta inicjatywa się podoba.

Pol'and'Rock 2019

Pol’and’Rock – oświadczenie o podwyższonym ryzyku

Komendant gorzowskiej policji właśnie wystawił oświadczenie, w którym uznaje 25. edycję festiwalu Pol’and’Rock jako imprezę masową o podwyższonym ryzyku. To już czwarty raz z rzędu, kiedy dawny Woodstock jako jedyny w Polsce festiwal musi się mierzyć z taką opinią.

Zagrożenia na Pol’and’Rock Festival

Policja w Gorzowie Wielkopolskim wystosowała aż 11 punktów z zagrożeniami, jakie przewiduje podczas tegorocznego Pol’and’Rock Festivalu. Wśród nich są:

  • zamach o charakterze terrorystycznym, na tle nienawiści
  • panika wywołana fałszywym alarmem lub faktycznie zaistniałym zamachem lub innym zagrożeniem dla życia lub zdrowia
  • zakłócenia porządku publicznego
  • przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, w tym: bójki i pobicia, uszkodzenia ciała
  • przestępstwa przeciwko mieniu, w tym: kradzieże, przestępstwa rozbójnicze
  • przestępstwa narkotykowe – handel, udostępnianie, posiadanie
  • rozprowadzanie i udostępnianie innych środków odurzających tzw. dopalaczy – handel zatrucia, zgony
  • naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
  • przestępstwa na tle seksualnym
  • anomalia pogodowe, np. gwałtowne ulewy, wysokie temperatury, wichury, grad, wyładowania atmosferyczne
  • zagrożenia przy rozprowadzaniu uczestników imprez masowych, spowodowane ograniczeniem ilości pociągów specjalnych

Sytuacje mające związek z zagrożeniami na Pol’and’Rock Festival

Jeszcze ciekawiej prezentuje się kolejne 11 punktów przedstawiających sytuacje, które rzekomo miały wpływ na zdefiniowanie wymienionych wyżej zagrożeń.

  1. Akty terroru, które miały miejsce na terenie Europy oraz w innych rejonach świata, gdzie zamachowcy wybierali miejsca związane z dużymi skupiskami ludzi, dzięki czemu mogli być niezauważalni i nie wzbudzać podejrzeń (zamach w Strasburgu w dniu 11.12.2018 roku podczas jarmarku bożonarodzeniowego, zamach terrorystyczny Sri Lance w dniu 21.04.2019 roku – w Niedzielę Wielkanocną).
  2. Zamachy na tle nienawiści, w tym zamach na Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza dokonany 13.01.2019 roku na Targu Węglowym w Gdańsku podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy.
  3. Znaczny wzrost ilości fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych czy innych substancji zagrażających życiu i zdrowiu mających miejsce na terenie kraju od początku 2019 roku, w tym próby sparaliżowania przebiegu egzaminów maturalnych, zakłócenia pracy urzędów państwowych czy sklepów wielkopowierzchniowych.
  4. Brak możliwości niedopuszczenia na teren imprez masowych odbywających się na Dużej Scenie większej, niż zakładana przez organizatora ilości osób (brak wygrodzenia terenu bezpośrednio udostępnionego dla uczestników imprezy masowej przed Dużą Scena)
  5. Łatwość dostępu do alkoholu oraz możliwy dostęp do substancji odurzających w tym. substancji chemicznych o nieznanym składzie i pochodzeniu tzw. “dopalaczy”, których spożycie może zagrażać życiu i zdrowiu uczestników, powoduje ograniczenie percepcji, zmniejszenie czujności, wzrost agresji, które w rezultacie mogą prowadzić do nasilenia się aktów przemocy oraz wystąpienia większej ilości różnego rodzaju przestępstw.
  6. Zaangażowanie Polski w działania koalicji antyterrorystycznej  w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, misje stabilizacyjne, które, mogą wzbudzać agresję wśród organizacji terrorystycznych z całego świata.
  7. Biorąc pod uwagę, iż impreza Pol’and’Rock jest niebiletowana, co utrudnia identyfikację osób w niej uczestniczących oraz powoduje dużą migrację uczestników festiwalu pomiędzy poszczególnymi imprezami masowymi, istnieje możliwość wystąpienia przejawów agresji pomiędzy uczestnikami koncertów.
  8. Możliwość wystąpienia zbiorowych ataków paniki wśród uczestników imprezy, które wiążą się z przemieszczaniem dużej grupy osób w sposób dynamiczny i nieskoordynowany
  9. Z uwagi na brak wygrodzenia imprezy przed Dużą Sceną istnieje możliwość wniesienia przez uczestników imprezy masowej na jej teren alkoholu, środków odurzających, materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych narzędzi.
  10. Z informacji posiadanych na dzień wydania opinii wynika, że uczestnicy imprez masowych będą mieli do dyspozycji znacznie mniejszą ilość pociągów specjalnych pozwalających w określonym czasie powrócić im do miejsca zamieszkania. Fakt ten wywołuje ryzyko wzbudzenia agresji w konsekwencji aktów przemocy pomiędzy uczestnikami Festiwalu w trakcie ich rozprowadzania po zakończeniu imprez masowych.
  11. Umiejscowienie imprezy na terenie po poligonowym istnieje realne zagrożenie ujawnienia niewybuchów oraz ich detonacji.

Większość z tych sytuacji nie ma żadnego związku z festiwalem Pol’and’Rock, a całe oświadczenie o podwyższonym ryzyku wydaje się mieć na celu jedynie utrudnienie organizacji festiwalu, na który co roku przyjeżdża tak wielu fanów muzyki i kostrzyńskiej atmosfery.

Stanowisko Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wobec oświadczenia o podwyższonym ryzyku

W oficjalnym oświadczeniu w sprawie podwyższonego ryzyka na Pol’and’Rock, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pisze:

Fundacja stoi na stanowisku, że nie ma to nic wspólnego z zapewnieniem bezpieczeństwa, jest za to jawnym działaniem zmierzającym do utrudniania organizacji Festiwalu, a także jest sprzeczne z przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Pol'and'Rock 2019

Na swoim Facebooku głos w sprawie zabrał również Jurek Owsiak. Prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy twierdzi, że Komendant policji w Gorzowie Wielkopolskim nie ma prawa oceniać festiwalu, na którym nigdy nie był.

Pociągi na Pol’and’Rock

Kilka miesięcy temu organizatorzy festiwalu Pol’and’Rock musieli się mierzyć z jeszcze jednym problemem. Firma PolRegio, z którą do tej pory współpracowali, wycofała wszystkie dodatkowe połączenia do Kostrzyna, mające dowieźć i odwieźć uczestników imprezy. Na szczęście władze poszczególnych województw zaoferowali swoją pomoc w zorganizowaniu transportu i fani wybierający się w sierpniu do Kostrzyna będą mogli bezpiecznie dojechać na festiwal niemal z każdego miejsca w Polsce.

Pol'and'Rock 2019

Pol’and’rock – line-up

Na oficjalnej stronie festiwalu pojawił się już dokładny, godzinowy harmonogram festiwalu. Zawarte są w nim wszystkie koncerty, spotkania, warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące imprezie. Sprawdźcie jak wygląda 25. Pol’and’Rock godzina po godzinie i zaplanujcie swój pobyt w Kostrzynie nad Odrą! Szczegóły tutaj.

Policja ponownie uznała Pol’and’Rock jako imprezę o podwyższonym ryzyku. Organizatorzy festiwalu nie zgadzają się z przedstawionymi zarzutami. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Pol’and’Rock Festival Pol’and’Rock to […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →