fot. materiały prasowe

OFF Opera 2021 – huczny finał przyszłościowego projektu


01 października 2021

Podziel się newsem:

W przyszłym tygodniu w Poznaniu odbędzie się huczne zamknięcie tegorocznego projektu OFF Opera. W Centrum Kultury ZAMEK będą czekać na was rozmaite atrakcje, od performance’ów po publikacje topowych, intrygujących współczesnych twórców. Wpadajcie!

OFF Opera, ale w przyszłości

Tegoroczny projekt wystartował pod tytułem List do przyszłości. Wiadomość wysłana w przyszłość była motywem tworzącym wydarzenie – stanowiła formę wyrazu, za pomocą której zaproszeni artyści współkreowali wygląd eventu. Pokazy filmów krótkometrażowych, instalacja dźwiękowa, spektakl muzyczny – wszystko zostało przygotowane w oparciu o tytuł OFF Opery 2021.

Jedną z zapowiedzianych na jej finał atrakcji jest choćby Kongres: 2071. To performatywne show, które zostało wyreżyserowane przez Zdenkę Pszczołowską, zwyciężczynię konkursów OFF: Premiery/Prezentacje oraz SzekspirOFF Prezentacje. Za muzykę w off-operze odpowiedzialny jest laureat JutronautówAndrzej Konieczny. Spektakl odbywa się na zasadzie nieustannego kontaktu z publiką, która ma wpływ na to, co będzie działo się na scenie.

Proces budowania spektaklu ma charakter kolektywny. Tekst stanowi tylko jedno z narzędzi do myślenia i mówienia o przyszłości, równoważne są muzyka i ruch: ruch uruchamia audiosferę, audiosfera uruchamia słowa, słowa uruchamiają ruch, ruch muzykę i tak dalej… Wszystko dzieje się w świecie precyzyjnych reguł, chociaż liczba możliwych zakończeń jest nieskończona. Spektakl może zadziałać za każdym razem inaczej – w zależności od publiczności, jej mikroruchów, przypadkowych działań i odgłosów

– dodaje Zdenka Pszczołowska
Off Opera 2021 finał poznań
fot. materiały prasowe

Za choreografię do widowiska odpowiada Oskar Malinowski. W off-operze wystąpią aktorzy: Sebastian Magdziński i Małgorzata Walenda oraz muzycy: Kacper Krupa i Aleksandra Komsta, znana jako Oly., a także grupa dwudziestu pięciu performerów i performerek.

Premiera spektaklu odbędzie się 5 października o godzinie 20.00 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Przeczytaj: Moje Rytmy #42: Oly.

Ważną częścią wydarzenia jest premia publikacji List do przyszłości. Kilkanaście osób powiązanych ze sztuką, nauką i kulturą na prośbę i zaproszenie OFF Opery napisało wiadomość do kogoś lub czegoś, co może istnieć w 2071 roku. Teksty, które znajdą się w w publikacji zostały napisane przez m.in. Ewę Bińczyk, Natalię Hatalską, Szczepana Kopyta, Malcolma xD, Przemysława Staronia, Wojciecha Wińskiego i Annę Nieznaj.

 5 października o godzinie 18.00 w CK ZAMEK odbędzie się ponadto spotkanie, które poprowadzi Joanna Bednarek, a wezmą w nim udział Ziemowit Szczerek, Przemysław Czapliński i Zdenka Pszczołowska, którzy również stworzyli swoje listy.

Przygotowaną publikację będzie można nabyć nieodpłatnie w dniu premiery.

Off Opera 2021 finał poznań
fot. materiały prasowe

OFF Opera – finał warsztatów

Dzień wcześniej, 4 października będą trwały pokazy wieńczące warsztaty, które przez miesiąc odbywały się w Poznaniu oraz w siedmiu innych miastach w Wielkopolsce. Były one skierowane do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży, dorosłych, a także dla seniorów.

W poniedziałek o godzinie 17.00 zostanie otwarta instalacja dźwiękowa Przyszłość: soundtrack, będąca dziełem Jana Skorupy i Eweliny Chatłas. Następnie, o 18.00 w Kinie Pałacowym odbędzie się pokaz trzech filmów krótkometrażowych. Publika zobaczy Bajkę robotów autorstwa Grzegorza Myćki, Zuzanny Głowackiej i Szymona Kubki oraz dzieci biorących udział w warsztatach, dokument Marcina Kluczykowskiego 2071 z wypowiedziami seniorów – uczestników i uczestniczek warsztatów Poste Restante oraz film Ostatni dzwonek – wideo-manifest z muzyką Sebastiana Dembskiego przygotowany przez Daniela Stachułę i duet wizualny Ośko/Bogunia.

Off Opera 2021 finał poznań
fot. materiały prasowe

Finał OFF Opery będzie ponadto zamykała szczególna, przyszłościowo-kulturalna akcja.

Podsumowaniem dwumiesięcznych rozważań o przyszłości będzie cyfrowa kapsuła czasu – praca artystyczna dostępna pod adresem www.listdoprzyszlosci.pl. To tam zostaną umieszczone wszystkie listy napisane podczas OFF Opery 2021. Zawartość platformy internetowej zostanie zakodowana na okres dziesięciu lat. Wszystkie osoby chętne do napisania własnego listu do przyszłości, mogą umieścić wiadomość w kapsule, wysyłając mail na adres: kapsulaczasu@animatorzysmak.pl.

– czytamy w informacji prasowej

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zaopatrzyć się w darmową wejściówkę. Bilety są dostępne w kasach CK ZAMEK. Więcej informacji znajdziecie na stronie offopera.pl.

W przyszłym tygodniu w Poznaniu odbędzie się huczne zamknięcie tegorocznego projektu OFF Opera. W Centrum Kultury ZAMEK będą czekać na was rozmaite atrakcje, od performance’ów po publikacje topowych, intrygujących współczesnych twórców. Wpadajcie! OFF Opera, ale w przyszłości Tegoroczny projekt wystartował pod tytułem List do przyszłości. Wiadomość wysłana w przyszłość była motywem tworzącym wydarzenie – stanowiła […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →