Obraz Fridy Kahlo

Obraz Fridy Kahlo został sprzedany za prawie 35 milionów dolarów


27 listopada 2021

Podziel się newsem:

Obraz Fridy Kahlo, Diego y yo, przedstawiający ją samą z wizerunkiem męża na czole, został sprzedany za 34.9 mln dolarów na aukcji Sotheby. Handlarz dziełami sztuki określił to dzieło jako „ostatni z jej wielkich autoportretów”.

Frida Kahlo i Diego y yo

To największa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki stworzone przez latynoskich artystów. Suma to również potrójna ilość pieniędzy, jaka była dotychczasowym rekordem zapłaconym za obraz Kahlo.

To nie pierwszy raz, gdy Diego y yo zapisał się na kartach historii: gdy obraz sprzedał się za 1.4 mln w 1990 roku, Frida stała się pierwszą latynoską artystką, której dzieło zostało sprzedane za ponad milion dolarów.

Kahlo namalowała obraz w roku 1949 roku, 20 lat po tym, jak po raz pierwszy wyszła za Diego Riverę. Powstał w okresie, gdy artystka była u szczytu swoich możliwości i również w czasie, gdy podupadała na zdrowiu: w 1949 roku przeszła szereg operacji na kręgosłupie i przez 9 miesięcy przebywała w szpitalu. Często wtedy poruszała się na wózku inwalidzkim.

Na obrazie Diego y yo Frida przedstawia samą siebie z trzema łzami spływającymi z jej oczu, z portretem jej męża tuż nad jej słynnymi brwiami.

Frida Kahlo
Frida Kahlo, Diego y yo

Kobiece rekordy

Ma tak elektryzujące spojrzenie. Po prostu patrzy się na Ciebie i przecina Cię wpół. A te łzy spływające z jej oczu na policzki to najpotężniejsze łzy, jakie widziałam w całej historii sztuki

– mówi Anna Di Stasi, dyrektorka działu latynoskiej sztuki domu aukcyjnego Sotheby.

W 1949 roku, Kahlo i Rivera pogodzili się w swoim burzliwym związku, podczas którego obydwoje mieli bardzo dużo romansów. Ten konkretny obraz jest powszechnie widziany jako ekspresja bólu Fridy związanego z romansem Diego z jej przyjaciółką, aktorką Maríą FélixRivera w tym samym roku namalował jej portret, na którym jest ledwo ubrana. To ją zniszczyło – mówi Di Stasi.

Z finałową kwotą wynoszącą 35 mln, Diego y yo detronizuje poprzednią rekordową sumę zapłaconą za obraz latynoskich artystów, którą ustanowił obraz The Rivals Diego Rivery. Mąż Kahlo namalował ten obraz kilka lat po ich ślubie, został on sprzedany za 9.8 mln dolarów w 2018 roku.

Można nazwać dzisiejszy wynik ostateczną zemstą, ale tak naprawdę jest on walidacją niezwykłego talentu Fridy Kahlo i jej globalnego uroku

– powiedziała Di Stasi w wiadomościach.

Rekord najwyższej kwoty zapłaconej za dzieło kobiety został ustanowiony przez Georgię O’Keeffe za obraz Jimson Weed/White Flower No. 1, który sprzedał się kilka lat temu za ponad 44 mln dolarów.

Obraz Fridy Kahlo, Diego y yo, przedstawiający ją samą z wizerunkiem męża na czole, został sprzedany za 34.9 mln dolarów na aukcji Sotheby. Handlarz dziełami sztuki określił to dzieło jako „ostatni z jej wielkich autoportretów”. Frida Kahlo i Diego y yo To największa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki stworzone przez latynoskich artystów. Suma […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →