kadr z serialu „Pani Davis”

Nowe seriale, których nie oglądasz. A warto!


12 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Są tytuły, o których jest głośno i oglądają je wszyscy. Tu jednak skupiliśmy się raczej na nowych serialach – nieodkrytych perełkach, które warto sprawdzić w streamingu.

Umykające serialowe perełki

Wszyscy doskonale wiedzą, że w dzisiejszej serialowej rzeczywistości, w której dosłownie każdy miesiąc przynosi kilkanaście wartych uwagi premier, nie da się na dłuższą metę za wszystkim nadążyć. A to oczywiście oznacza, że w natłoku wprowadzanych tytułów naszej uwadze umykają często prawdziwe perełki. Przygotowaliśmy dzisiaj zestawienie siedmiu nowych seriali, którym naszym zdaniem warto poświęcić czas.

Dead Ringers
kadr z serialu „Nierozłączne”

Nierozłączne

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Przerabianie kultowego body horroru Davida Cronenberga było z góry skazane na masę kontrowersji, zwłaszcza że twórczynie serialu – dramaturżka Alice Birch i aktorka/producentka Rachel Weisz – zmieniły płeć głównych postaci, przekształcając znacząco optykę całej historii. Nadal mamy do czynienia z identycznymi bliźniakami, postaci parają się wciąż ginekologią, a na ekranie króluje cielesna makabra i fizjologiczny surrealizm. Można wręcz stwierdzić, że jest tego więcej niż u Cronenberga, który był mimo wszystko ograniczony budżetem oraz normami obyczajowymi końcówki lat 80. Jednak fakt, że Beverly i Elliot są kobietami i podchodzą inaczej do kobiecego ciała, zmienia wszystko. Medyczny thriller zabarwiony feministyczną refleksją nad cielesnym uprzedmiotowieniem oraz aktorski popis Weisz, która wciela się w obie postaci. Tyle że – i warto to zapamiętać – Nierozłączne nie są serialem dla widzów o słabych żołądkach.

Miłość i śmierć

Gdzie obejrzeć: HBO Max

Są tacy, którzy utrzymują, że złota era seriali true crime – opowieści opartych na prawdziwych wydarzeniach lub opisujących prawdziwe zbrodnie oraz ich społeczno-obyczajowe konteksty – powoli przemija, jednak takie tytuły jak Miłość i śmierć ewidentnie tej tezie zaprzeczają. Tym razem mamy do czynienia z niewiarygodną i zarazem w jakiś dziwnie smutny sposób typową historią Candy Montgomery, bogobojnej teksańskiej gospodyni domowej, która w 1980 roku zamordowała siekierą żonę swojego kochanka. Twórcy serialu cofają się oczywiście do samego początku, opowiadając o narodzinach romansu dwójki niezadowolonych z życia osób, których pasja i lekceważenie uczuć innych doprowadziło w końcu do tragedii. Jednakże starają się ich nie oceniać, pozostawiając to widzowi. Tym, co wyróżnia Miłość i śmierć od innych seriali true crime, jest nade wszystko rola Elizabeth Olsen, która wcieliła się w niejednoznaczną Candy.

Silos

Gdzie obejrzeć: Apple TV+

Gigantyczne platformy streamingowe zawzięcie walczą o ograniczoną długością doby uwagę widza, warto więc zagospodarowywać pewne nisze. W XXI wieku powstało kilka świetnych serialowych propozycji dla fanów poważnej fantastyki naukowej, jednakże konwencja science fiction służyła twórcom zbyt często jako podstawa do telenowelowych romansów i gadżeciarstwa. Apple TV+ kojarzy się od początku działalności z ciekawą i wymykającą się prostym kategoriom fantastyką naukową, nic zatem dziwnego, że Silos, ekranizacja popularnych powieści Hugh Howeya, powstał właśnie dla nich. Oto skażona post-apokaliptyczną tragedią Ziemia, gdzie resztki ludzkości skryły się w gigantycznym silosie zakopanym głęboko pod ziemią. W roli głównej Rebecca Ferguson. Emisja serialu dopiero się rozpoczęła, ale sądząc po rosnącej popularności, jest spora szansa na wielosezonową przygodę.

Cytadela

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Nie wszystkie seriale muszą grzeszyć ambicjami – czasem szczytem atrakcyjności jest świetnie zrealizowana przygodowo-szpiegowska opowieść o perfekcyjnie wyszkolonych agentach oraz agentkach, którzy walczą ze zbrodniczym syndykatem pragnącym zdobyć władzę nad światem. Pościgi, strzelaniny, walki wręcz, spiski, zdrady, zwroty akcji i całe mnóstwo wymówek, żeby przełożyć gigantyczny jak na świat serialu budżet w wysokości 300 milionów dolarów na sceny, które dostarczą rzeczonej rozrywki. Inaczej mówiąc, serialowy odpowiednik hollywoodzkich blockbusterów. Nie powinno więc nikogo dziwić, że producentami wykonawczymi Cytadeli są bracia Russo, twórcy Avengers: Wojny bez granic i Avengers: Końca gry. Po pierwszych trzech odcinkach (pierwszy sezon składa się z sześciu) opinie na temat tego bombastycznego serialu są podzielone, jednak włodarze Prime Video są zdecydowani dalej inwestować w Cytadelę.

Pani Davis

Gdzie obejrzeć: HBO Max

Pisząc o mniej lub bardziej oryginalnych serialach, często używa się stwierdzenia, że taki a taki tytuł jest „jedyny w swym rodzaju”, co nierzadko jest po prostu atrakcyjną regułką bez pokrycia w rzeczywistości. Słowa te jednak wydają się idealnie pasować do Pani Davis: nawet w świecie serialowego przesytu trudno znaleźć odpowiednik dla tego tytułu. Oto opowieść o uzbrojonej we własną wiarę zakonnicy, która wyrusza wraz z byłym facetem w dość ryzykowną, czasem absurdalną (pojawiają się choćby Templariusze, papież i Święty Graal!), oferującą interesujące refleksje podróż… by doprowadzić do zniszczenia potężnej sztucznej inteligencji. Problem w tym, iż owa używana przez większość planety SI zdaje się pomagać ludzkości. Jeśli opis brzmi jak B-klasowa szmira, warto wspomnieć, iż serial współtworzył Damon Lindelof, współtwórca Pozostawionych oraz Watchmen. To naprawdę rzecz nietuzinkowa i wbrew pozorom ciekawa.

Terapia bez trzymanki

Gdzie obejrzeć: Apple TV+

Apple TV+ to nie tylko frapująca fantastyka naukowa, ale również bardziej przyziemne seriale. Terapia bez trzymanki to komediowa opowieść o opłakującym śmierć żony terapeucie, który zaczyna lekceważyć granice etyki zawodowej i nie tylko mówić pacjentom, co myśli o nich i ich problemach, ale także angażować się w praktyczne rozwiązywanie tychże problemów. Za serial odpowiadają współtwórcy Teda Lasso, w roli głównej Jason Segel, udowadniający po raz kolejny swój komediowy talent, a na wyraźnym drugim planie Harrison Ford, który zgodził się na udział przez opóźnienia w realizacji nowego Indiany Jonesa. Niech was jednak nie zwiedzie komediowa otoczka, Terapia… ma także ciekawy wydźwięk dramatyczny. Nie tylko pokazuje rozmaite strategie radzenia sobie z żałobą po utracie bliskich, lecz dotyka także życia z chorobą Parkinsona oraz innymi schorzeniami utrudniającymi wykorzystywanie danego nam czasu.

Hydraulicy z Białego Domu

Gdzie obejrzeć: HBO Max

Mimo wszelkich kontrowersyjnych zmian w korporacyjnej strukturze i podejściu do tworzenia treści audiowizualnych HBO nadal pozostaje synonimem jakościowych i oryginalnych seriali, czego Hydraulicy z Białego Domu są dowodem. Serial opowiada o znanej z filmów i innych seriali skażonej skandalami prezydenturze Nixona, ale przenosi środek ciężkości na poczynania dwóch mało znanych opinii publicznej mężczyzn – E. Howarda Hunta i G. Gordona Liddy’ego – którzy zajmowali się niwelowaniem politycznych przecieków do mediów i „uszczelnianiem” wewnętrznych kanałów informacji, by ostatecznie, zupełnym przypadkiem, przyczynić się do głośnego usunięcia Nixona oraz następujących zmian w amerykańskim systemie politycznym. Główne role grają jak zwykle wyśmienici Woody Harrelson i Justin Theroux, zaś całość jest zabarwiona elementami satyrycznymi, które rzucają ciekawe światło na słynne wydarzenia.

Są tytuły, o których jest głośno i oglądają je wszyscy. Tu jednak skupiliśmy się raczej na nowych serialach – nieodkrytych perełkach, które warto sprawdzić w streamingu. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →