Nowe Horyzonty. Przewodnik po festiwalu dla początkujących

Obserwuj nas na instagramie:

Od dzisiaj do 31 lipca we Wrocławiu trwa festiwal Nowe Horyzonty. 393 filmy – taka liczba może przerażać, ale nie zniechęcajcie się – biegniemy Wam na pomoc.

Jeśli jesteście ciekawi niekonwencjonalnego kina, to warto spędzić te kilka dni w klimatyzowanej sali. Co trzeba zobaczyć, gdzie warto pójść? Sprawdźcie nasz przewodnik po Nowych Horyzontach dla początkujących.

07.2015 Wrocław. 15 MFF Nowe Horyzonty fot. Miłosz Poloch

fot. Miłosz Poloch

Konkurs główny

Czołowym elementem festiwalu jest oczywiście Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. Dziesięć tytułów powalczy o główną nagrodę, czyli miliony w złocie, ale co ważniejsze, zagwarantowaną dystrybucję w polskich kinach. Po Horyzontach można się spodziewać niespodziewanego – zwycięzca zawsze jest filmem oryginalnym, niekonwencjonalnym i zwyczajnie dziwnym (patrz: zeszłoroczny zwycięzca Lucyfer).

Panorama/Panorama Gala

O ile w konkursie głównym pojawiają się superpremiery, nigdy wcześniej nie oglądane przez nikogo (prawie), to w cyklu Panorama będziecie mogli zobaczyć hity z najbardziej prestiżowych festiwali (Cannes, Berlinale itd.). Zdecydowanie czekamy na Ja, Daniel Blake, czyli tegorocznego zdobywcę Złotej Palmy w Cannes, czy Fuocoammare. Ogień na morzu, zdobywcę Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale.

Stary Rynek

Codziennie o 22 na Rynku przegląd świetnych filmów z ostatniego roku i klasyka kina. Jeśli byliście leniwi i nie pojawialiście się za często w kinie, to jest to okazja do nadrobienia zaległości i obejrzenia Młodości Sorrentino (świetny Michael Caine!), Córek dancingu ze znakomitą Kingą Preis, czy klasyki włoskiego kina – filmu Szczególny dzień Ettore Scoli z 1977 roku. Wielki ekran, gwiazdy nad głowami i piękna pogoda (obiecujemy).

Nocne szaleństwo

Dla fanów wszelkich ekstremów filmowych specjalny cykl kina z pogranicza dobrego smaku. Zachęcić powinny już same tytuły: Oślizgły dusiciel, Bandyci i aniołki, czy Psychonauci, zapomniane dzieci. Obiecujemy pełen odjazd.

Mistrzowie kina europejskiego

Wielkie nazwiska i ich filmy. Tak, chcemy zobaczyć na żywo Agnieszkę Holland i razem z nią obejrzeć jeszcze raz Całkowite zaćmienie i Samotną kobietę. Lub – jeszcze lepiej – spotkać się z Nannim Morettim i zobaczyć z nim Pokój syna. A słyszeliście o panu Zelence? Możecie razem obejrzeć Braci Karamazow, a potem go wypytać, jak to jest zrobione. Zdecydowanie jeden z fajniejszych pomysłów Horyzontów.

Oczywiście festiwal to o wiele, wiele więcej: Konkurs Filmów o Sztuce, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, opery filmowe, scena muzyczna w Arsenale, retrospekcje i dziesiątki innych wydarzeń. Ale decyzje pozostawimy Wam, bo nie ma niczego lepszego w trakcie festiwalu, niż budzenie się rano, otwieranie programu przy kawie i odkrywanie przyjemności nadchodzącego dnia. Więcej informacji znajdziecie na nowehoryzonty.pl.

Nowe Horyzonty: Xiu Xiu zagrają muzykę z Twin Peaks

Od dzisiaj do 31 lipca we Wrocławiu trwa festiwal Nowe Horyzonty. 393 filmy – taka liczba może przerażać, ale nie zniechęcajcie się – biegniemy Wam na pomoc. Jeśli jesteście ciekawi niekonwencjonalnego kina, to warto spędzić te kilka dni w klimatyzowanej sali. Co trzeba zobaczyć, gdzie warto pójść? Sprawdźcie nasz przewodnik po Nowych Horyzontach dla początkujących. […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →