Nie żyje Romuald Lipko. Czym Budka Suflera jest dla naszych rodziców?

Obserwuj nas na instagramie:

Zmarł Romuald Lipko – współzałożyciel Budki Suflera. To wydarzenie skłoniło nas do refleksji nad tym, dlaczego Budka Suflera jest tak ważnym zespołem dla historii polskiej muzyki. Zapraszamy na przyśpieszoną lekcję muzycznej historii.

Dlaczego Budka Suflera jest tak ważnym zespołem dla naszych rodziców (i nie tylko)?

Te wszystkie zdziwienia zmiksowane z uwierającym uczuciem tęsknoty za czasem zastygłym w fotografiach, na płytach i starych kliszach. Sepia życia. Negatywy nigdy nie wywołanych odbitek. Świadomość, a wręcz fizyczna impresja, że ubywa nas samych. Chyba głównie dlatego tak nie lubię tych momentów. I pożegnań z Nimi. Z Artystami. Nawet, jeśli nie tworzyli sklejek nut najbliższych mojej lewej stronie.

Tak wiadomość o śmierci Romualda Lipko skomentował Piotr Stelmach, dziennikarz muzyczny Radiowej Trójki. Sklejki nut Budki Suflera nie były najbliższe lewej stronie wielu, których zapytaliśmy o wspomnienia z tą grupą. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzają – to ważny zespół z jeszcze ważniejszym, ponadczasowym przesłaniem, które dodawało otuchy, nadziei oraz poczucia wolności w czasach, kiedy jej najbardziej brakowało.

Budka Suflera – zespół naszych rodziców z wciąż aktualnym przesłaniem

Kariera Budki Suflera jest burzliwa. Zacznijmy chociażby od tego, że Lipko wyrzucili z liceum muzycznego za udział w programie telewizyjnym – prawdziwy rock’n’roll. Potem przez zespół przewijało się wielu wokalistów. Grupa zawieszała swoją działalność i odwieszała ją, walcząc z kolejnymi przeciwnościami losu i kaprysami poszczególnych jej członków. Jednak to właśnie Romuald Lipko w każdym z tych okresów był niezmiennym i trwałym trzonem Budki Suflera, bez którego – kto wie, jakby potoczyła się kariera tego zespołu i czy przetrwałby ona tyle dekad.

W czasach politycznej zawieruchy i niepewności, gdzie nad każdym słowem czuwała czujna cenzura, to właśnie Budka Suflera była jednym z tych zespołów, które dodawały naszym dziadkom i rodzicom otuchy. Co najważniejsze, ich utwory to nie przeboje, które miały swoje pięć minut, a teraz są już niczym lektury szkolne, których mimo wysiłków wielu maturzystów – nikt nie rozumie. Datę swojej ważności zachowały do dziś i przyświecają kolejnym już pokoleniom.

Można sobie dziś śmieszkować wśród znajomych na zakrapianych imprezach, że Jolka Jolka… i Znowu w życiu mi nie wyszło, a Wszyscy święci balują w niebie i złoty sypie się puch. Ale prawda jest taka, że dla naszych rodziców to były naprawdę ważne słowa i jestem przekonana, że gdy nadjedzie chwila refleksji, staną się ponownie ważne również dla nas – pokolenia sampli i autotune’a.

Sama Budka to jednak tylko czubek góry, u której podnóża znajduje się masa utworów skomponowanych przez członków tego zespołu, w tym właśnie Romualda Lipko Nic nie może wiecznie trwać Anny Jantar, Dmuchawce, latawce, wiatr Urszuli, Wszystko czego dziś chcę Izabeli Trojanowskiej, czy Aleja Gwiazd Zdzisławy Sośnickiej. Dziś do tej Alei dołącza jedna z najważniejszych postaci w (już) historii polskiej muzyki. Przegrał walkę nierówną i niesprawiedliwą – z nowotworem. Zdążył jednak zbudować pomnik, który przetrwa wieki i będzie inspirować kolejne pokolenia. Pomnik muzyczny Romualda Lipko.

Romuald Lipko

Czy to koniec Budki Suflera?

Budka Suflera straciła swój najmocniejszy i najtrwalszy trzon. Co się stanie z zespołem i czy przetrwa on kolejny trudny czas w swojej karierze? Jeszcze za wcześnie na takie spekulacje, jednak patrząc na dotychczasowe zawiłości w historii grupy i ostatnie napięcia między muzykami, a byłym wokalistą, Krzysztofem Cugowskim – może się okazać, że album Zawsze czegoś brak będzie ostatnim wydawnictwem Budki Suflera. Jak śpiewał inny wielki lider – Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść… Niepokonanym.

Zmarł Romuald Lipko – współzałożyciel Budki Suflera. To wydarzenie skłoniło nas do refleksji nad tym, dlaczego Budka Suflera jest tak ważnym zespołem dla historii polskiej muzyki. Zapraszamy na przyśpieszoną lekcję muzycznej historii. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →