Mobilni w Kulturze – rusza kolejny program wsparcia dla artystów


19 czerwca 2020

Podziel się newsem:

Mobilni w Kulturze to nowy program, który ma wesprzeć artystów, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, w związku z pandemią koronawirusa. Sprawdź szczegóły!

Reklama

Pomoc rządowa dla branży kulturalno-rozrywkowej, a właściwie jej brak 

Za nami już kilka rządowych prób, które rzekomo miały na celu wesprzeć artystów, których działalność w drastyczny sposób została zamrożona przez wybuch pandemii koronawirusa. Był chociażby feralny program Kultura w Sieci, który miał pokryć koszta przeniesienia działalności artystycznej do Internetu.

W rzeczywistości, 60 milionów złotych od Narodowego Centrum Kultury zostało rozdane w kwotach kilkudziesięciu tysięcy złotych na koncerty online takich artystów jak Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski, Pectus, Bovska i innych, oraz na kilkadziesiąt inicjatyw religijnych, związanych z obchodami setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Nikt w polskim rządzie nie dostrzegł jednak artystów, których dochód z zaledwie kilku koncertów rocznie był dotąd ich jedynym źródłem utrzymania, nikt nie zwraca również uwagi na nieobjętych żadną ochroną ze strony państwa właścicieli klubów oraz osoby pracujące przy organizacji wszelkich eventów kulturalnych.

Zatem takie działania, jak program Kultura w Sieci zdają się być inicjatywami, mającymi jedyne uciszyć upadające środowisko artystyczne, a zwłaszcza eventowo-koncertowe, którego sytuacja z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej dramatyczna. Polski rząd zdaje się jednak nie dostrzegać tego problemu. Więcej – twierdzi, że branża eventowa nie jest istotnym elementem polskiej gospodarki. A problem jest niestety realny i znaczący.

Mobilni w Kulturze – na czym polega nowy program wsparcia dla artystów?

Na przeciw artystom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z postępującą pandemią koronawirusa wychodzi tym razem Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawa i obecny kandydat na Prezydenta Polski, który stworzył program Mobilni w Kulturze. Czy tym razem się uda i realna pomoc faktycznie dotrze do twórców?

Miasto Warszawa chce przekazać 900 tysięcy złotych na rzecz warszawskich środowisk kulturalnych i osób zajmujących się działalnością kulturalną oraz edukacyjną – także w sieci. Każdy twórca, artysta i animator, będący przedstawicielem warszawskiej kultury, może już teraz złożyć wniosek o wsparcie finansowe swoich działań.

Mobilni w Kulturze – kto, jak i gdzie może złożyć wniosek?

O dofinansowania w kwocie 5000, 7000 lub 9000 zł mogą ubiegać się osoby fizyczne, mające udokumentowane co najmniej 5-letnie doświadczenie prowadzenia działań kulturalnych na terenie stolicy. Program umożliwi zdobycie finansowania na:

  • wykonanie projektu artystycznego lub kulturalnego;
  • zorganizowanie i przeprowadzenie działań edukacyjnych i/lub animacyjnych (także w formie wirtualnej);
  • rozwój kompetencji związanych z prowadzoną działalnością kulturalną lub doskonalenie warsztatu twórczego.

Wnioski można składać od 17 czerwca do 6 lipca 2020 roku na stronie www.mobilniwkulturze.org, a wyniki zostaną ogłoszone 31 lipca.

Mobilni w Kulturze

#razemtańczymyrazemwalczymy – podpisz petycję i wesprzyj branżę eventową!

Jeśli branża kulturalno-rozrywkowa jest dla Was istotna, nie pozostawajcie obojętni! Pomóżcie nam stać się bardziej widocznymi dla polskich władz i podpiszcie naszą petycję do Rządu RP o pomoc dla branży eventowej.

Petycja ws. rządowego wsparcia branży kulturalno-rozrywkowej #razemtańczymyrazemwalczymy

#razemtanczymyrazemwalczymy petycja

Mobilni w Kulturze to nowy program, który ma wesprzeć artystów, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, w związku z pandemią koronawirusa. Sprawdź szczegóły! Pomoc rządowa dla branży kulturalno-rozrywkowej, a właściwie jej brak  Za nami już kilka rządowych prób, które rzekomo miały na celu wesprzeć artystów, których działalność w drastyczny sposób została zamrożona przez wybuch pandemii […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Kup voucher na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 - 500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.